Wakacje z dziećmi na Malcie

Malta jest coraz ciekawszą destynacją wakacyjną przede wszystkim dlatego, że od kilku już lat z Polski można się tam dostać bezpośrednim lotem. Nie mówiąc już o tym, że to najbardziej wysunięte na południe europejskie państwo, a więc pogodą raczej się nie rozczarujemy – słońce przyświeca na Malcie trzysta dni w roku. Archipelag Wysp Maltańskich tworzą trzy większe wyspy: Gozo, Comino i Malta oraz kilka mniejszych, niezamieszkałych wysepek. Jeśli marzy Wam się wycieczka na Maltę z dziećmi, w tym artykule pokażemy miejsca, w których wasze pociechy nie zaznają nudy i oczywiście opiszemy najpiękniejsze plaże na wyspach. Wiemy, że wypoczynek z dziećmi często naznaczony jest piaskiem i wodą, a przecież dorośli też chętnie spędzają czas u wybrzeża ciepłego morza.

Ciekawe miejsca na Malcie – stolica Valletta
Malta to nie tylko piękne plaże i błękitny lazur morza, to także masa zabytków i moc atrakcji, a to wszystko na niewielkiej powierzchni. Co warto zobaczyć na Malcie? Odpowiedzi jest dużo, bo dużo jest rzeczy do obejrzenia. Zacząć wypada od stolicy Malty, czyli miasteczka Valletta. Znajduje się tu aż 300 zabytków, być może dlatego właśnie miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w roku 2018 okrzyknięto je Europejską Stolicą Kultury. Valletta to przede wszystkim bardzo dobrze zachowana barokowa architektura z budowlami ze złotego piaskowca. Polecamy poświęcić odkrywaniu miasta co najmniej jeden cały dzień, by w pełni poczuć atmosferę miasta i mieć trochę czasu na spacer po zabytkowych uliczkach. W czasie spaceru po stolicy Malty warto zatrzymać się w kilku miejscach na dłużej. Obowiązkowym przystankiem na turystycznej mapie miasta na pewno jest Pałac Wielkiego Mistrza. Tu mieszkał przywódca Zakonu Rycerzy Maltańskich, założycieli miasta. Nie omińcie wizyty w pałacowej zbrojowni! Robi wrażenie nawet na tych, których militaria zupełnie nie interesują. Niektórzy twierdzą, że największym zabytkiem Valletty jest konkatedra św. Jana. Z zewnątrz niepozorna, przystosowana raczej do obrony niż do ozdoby, wewnątrz robi wrażenie. Kościół pełen złoceń i ozdobników jest kwintesencją barokowego stylu sakralnego. Jeśli będziecie w stolicy, nie możecie też ominąć Wyższych Ogrodów Barrakka, Baterii Armatniej, Pałacu Casa Rocca Piccola i Narodowego Muzeum Archeologicznego.

Atrakcje poza stolicą
Sama Valletta, choć oczywiście oferuje przyjezdnym wiele zabytków i atrakcji, nie jest jedynym miejscem na mapie Malty godnym uwagi. Kraj ten, mimo że dysponuje małą powierzchnią, w swoich granicach mieści wiele! Polecamy wycieczkę do Mdiny, inaczej miasta ciszy – niewielkiej miejscowości z doskonale zachowaną średniowieczną architekturą i układem ulic, który nie zmienił się znacznie od tamtych czasów. Dom Rzymski w Rabacie zaś to pozostałość historycznego okresu rzymskiego na ziemiach maltańskich. W miasteczku Mosa mieści się XIX wieczny kościół Wniebowzięcia Matki Bożej, który dla Maltańczyków jest wyjątkowy – wiąże się z nim historia o tzw. „Cudzie Bomby” z czasów II wojny światowej. Katakumby św. Pawła pod miastem Rabat to miejsce pochówku pierwszych chrześcijan – warto się tam udać i dowiedzieć się czegoś o początkach religii chrześcijańskiej na Malcie. Wymienione wyżej zabytki to tylko część miejsc, które czekają na odwiedzających Maltę. Udajcie się tam i sami odkrywajcie nieznane!

Plaże Malty – piękno i bezpieczeństwo
W poprzedniej części wspomniałam o atrakcjach, które przeznaczone są raczej dla dorosłych i starszych dzieci. Dlatego teraz będzie mowa o czymś, co ucieszy tak mniejszego, jak i większego – mowa oczywiście o plażach. Polecimy kilka najbardziej wartych uwagi. Pierwsza z nich, Blue Lagoon na Comino, jest już chyba symbolem kraju. Zachwycimy się tu wieloma odcieniami błękitnej wody. Drugą polecaną przez nas plażą jest Anchor Bay – dla dzieci idealna, bo znajduje się tu wiele wodnych atrakcji i park rozrywki. Z kolei Millieha Bay to najdłuższa piaszczysta plaża w kraju. Bardzo łagodne zejście do wody i brak nagłych spadków głębokości w morzu sprawiają, że dzieci mogą czuć się tu bezpiecznie! Jak widać, Malta oferuje rodzinom z dziećmi bardzo wiele, zachęcamy więc do odwiedzin tego malowniczego miejsca.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali