Pamiątki z Bali - co warto zabrać ze sobą do domu?

Przywiezienie z podróży choćby niewielkiej pamiątki wielu turystów uważa za niezbędny element wakacyjnego wyjazdu. Najczęściej poszukiwane są produkty lokalne, charakterystyczne dla danego regionu świata. Takich przedmiotów warto poszukać również na Bali. Duży wybór oferują licznie ustawiane przy drogach stragany – najwięcej znajdziemy ich na pewno w centrum miast, ale niekiedy warto odwiedzić nieco rzadziej odwiedzane przez turystów uliczki, by te same produkty kupić w dużo niższej cenie. Sprzedawcy często lokują swoje kramy także w okolicach świątyń – na przykład nieopodal Borobudur.

Wybór konkretnych produktów to przeważnie kwestia gustu; sklepiki pełne są wyjątkowych przedmiotów i można spędzić długie godziny poznając niespotykane w Polsce wyroby. Na największą uwagę z pewnością zasługują:

  • Biżuteria – na pewno zachwyci turystki, szczególnie jeśli cenią rzeczy niepowtarzalne, wykonywanie ręcznie z drewna, bo takich można znaleźć najwięcej. Bransolety, kolczyki czy korale o przeróżnych kolorach i wzorach to pamiątki, które sprawiają radość jeszcze długo po powrocie z podróży.
  • Figurki, naczynia i inne ozdoby wnętrz – jeśli w domu lubimy otaczać się egzotycznymi elementami, warto poszukać ich również na Bali. Oryginalne naczynia czy ozdoby do zawieszenia na ścianie ożywią wnętrze. Wielu rzemieślników sprzedaje swoje wyroby na ulicach i targach i tam warto szukać ręcznie wykonanych drobiazgów.
  • Batik – to rodzaj materiału, ręcznie zdobionego z wykorzystaniem wosku. Jest bardzo popularny na Bali i wykonywane są z niego różne produkty – zarówno ubrania, jak również elementy dekoracyjne do domu, czyli na przykład narzuty. Charakterystyczne są szczególnie saronogi, czyli rodzaj spódnicy z jednego kawałka tkaniny, która została odpowiednio upięta. Batik zachwyca przede wszystkim kwiatowymi wzorami i intensywnymi kolorami.
  • Sambal – spora część turystów chce poznać również lokalną kuchnię, a potem odtworzyć w domu egzotyczne smaki. Może w tym pomóc sambal, czyli ostry indonezyjski sos chili. Jego konsystencja jest nieco gęstsza niż popularnej meksykańskiej salsy, a miejscowi wykorzystują go jako dodatek do wielu potraw. W zależności od stopnia ostrości i wykorzystanych składników można znaleźć wiele lokalnych odmian tego produktu.

Zakupy, których trzeba unikać

Pokusa przywiezienia z podróży egzotycznej pamiątki niekiedy może skończyć się konfliktem z prawem. Należy pamiętać, że sprzedawane prze handlarzy produkty nie zawsze są legalne – produktów wykonanych z roślin lub zwierząt zagrożonych wyginięciem nie można wywieźć z wyspy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto sprawdzić dany gatunek na liście Konwencji Waszyngtońskiej.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali