Bezpieczne wakacje z dziećmi za granicą

Na wakacje czekamy cały rok, a najbardziej cieszą się z nich dzieci. Dwa miesiące laby to wspaniała perspektywa! Co roku rodzice głowią się nad tym, gdzie wyruszyć z pociechami, by z jednej strony poznać nowe miejsca i wypocząć, a z drugiej – zapewnić dzieciom bezpieczne wakacje, szczególnie jeśli wyruszą za granicę. Gdzie zatem pojechać na rodzinne wakacje, by dobrze się bawić i spędzić urlop nie ryzykując, że coś przysporzy zmartwień? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ale poniższe rady i pomysły pomogą w podjęciu decyzji. 


Bezpieczne wakacje z dziećmi za granicą – czy to możliwe?
Na początek warto przypomnieć, że nie ma idealnie bezpiecznego miejsca, a na to, czy nasze wakacje nie będą wiązały się z ryzykiem wpływa wiele czynników – w tym przygotowanie do podróży, odpowiednie zaopatrzenia oraz rozsądek. Rodzice, którzy pragną wyjechać z dziećmi za granicę w pierwszej kolejności rozważają kraje bliższe, bo te wydają się po prostu podobne kulturowo, lepiej znane, a przez to bezpieczne. Nie bez znaczenia jest także mniejsza odległość, co sprawia, że podróż z dziećmi nie będzie męcząca – czy to samolotem czy samochodem bądź autokarem, będzie trwała krócej. Jednak nawet do krótkiej podróży niewątpliwie trzeba się przygotować. Jeśli dzieci maja chorobę lokomocyjną, na pewno warto zabrać ze sobą leki lub specjalne bransoletki, by droga przebiegła bez zbędnych niespodzianek. Ważne jest także odpowiednie nawadnianie, szczególnie jeśli podróż trwa długo, a z innych względów nie można wystudzić pojazdu. Jeśli rodzinny wyjazd wiąże się z lotem, a dla pociech będzie to pierwsza przygoda w samolocie, warto zabrać cukierki do ssania lub gumę do żucia dla starszych dzieci, gdyż młodzi podróżnicy najmocniej odczuwają skoki ciśnienia  w czasie startu i lądowania. Te dolegliwości złagodzić może prosta czynność ssania lub żucia. 


Gdzie pojechać w Europie?
Gdzie zatem pojechać w Europie? Które kierunki są przyjazne dla rodzin? Wśród krajów europejskich najbardziej przyjazne rodzinom z dziećmi są kraje na południu Europy. We Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, ale też Chorwacji, Grecji czy Albanii, dzieci prawie zawsze są mile widziane, w restauracjach, na plażach, a nawet w pubach – dzieci są wszechobecne i nikogo nie dziwi, że krzątają się wśród dorosłych w późnych godzinach wieczornych. Co więcej, zwraca się tu uwagę na dobrostan najmłodszych, więc wymienione kraje mogą być świetnym pomysłem na rodzinne wakacje. Wszędzie jednak trzeba przestrzegać pewnych zasad – wybierać miejsca, gdzie infrastruktura w postaci restauracji, sklepów, kawiarni, ale też międzynarodowych szpitali i punktów pierwszej pomocy istnieje. Dzieci bowiem, ze względu na swoją aktywność, często mają urazy, z którymi rodzice sami sobie nie poradzą, a szybka pomoc może uratować wakacje. Z tego powodu, dobrze też pojechać do miejsca, gdzie bez problemu można się porozumiewa po angielsku, by w razie potrzeby nie szukać tłumacza czy osoby, która zgodzi się pomóc. Kluczowe jest również wykupienie ubezpieczenia podróżnego lub wyrobienie specjalnej karty EKUZ, by nie martwić się wydatkami na doraźną pomoc.


Egzotyczna podróż z dziećmi – gdzie jechać? 
A jeśli rodzice marzą o bardziej egzotycznej przygodzie – nie ma problemu. Odpowiednie zaplanowanie podróży, przygotowanie i można lecieć nawet na drugi kraniec świata! Wiele rodzin rozważa wyjazd do Azji, bo popularne kierunki, takie jak Tajlandia czy Indonezja oferują wysoki standard usług, bezpieczeństwo oraz niezapomniane wrażenia. W obydwu tych krajach bez problemu znaleźć można hotele oferujące aktywności dla dzieci, z brodzikami oraz łagodnym zejściem do morza. Uważać trzeba jednak na termin, w jakim rezerwujemy podróż – lepiej, by przypadał na porę suchą, gdy ryzyko zarażenia malarią praktycznie nie istnieje. Jeśli chodzi o inne kontynenty, to warto się zastanowić nad wycieczką do Stanów Zjednoczonych albo Meksyku – szczególnie w tym drugim państwie dzieci są uwielbiane, a ich zachowanie kwitowane pobłażliwymi uśmiechami. Do odważnych świat należy, więc nie warto wykluczać także wizyty w Afryce – safari w RPA, Tanzanii albo Kenii będzie wspaniałą okazją do poznania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku i na pewno sprawi olbrzymią frajdę dzieciom i ich rodzicom. Wybór odpowiedniego organizatora i wykonanie zalecanych szczepień zapewnią bezpieczeństwo i niezwykłe przeżycia. 


Co warto zabrać?
Wybierając się na wakacje z dziećmi nie można zapomnieć o spakowaniu kilku ważnych rzeczy. Warto ze sobą zabrać apteczkę, a w niej podstawowe leki przeciwgorączkowe, na dolegliwości żołądkowe oraz antyseptyki. Nie można też zapomnieć o nakryciach głowy oraz kremie z wysokim filtrem UV, przyda się też składana peleryna. A oprócz tego – warto zabrać po prostu dobry humor i przekonanie, że czeka nas przygoda i tylko od nas zależy czy będziemy ją dobrze wspominać!

 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali