Egzotyczne wakacje - Filipiny

W dobie tanich lotów i otwartych granic podróżowanie nigdy nie było prostsze. Dzięki temu możemy planować egzotyczne wakacje w różne części świata – dzisiaj zaplanujemy wakacje na Filipinach. To wyjątkowy kraj na mapie Azji Południowo-Wschodniej, przede wszystkim dlatego, że zdecydowana większość Filipińczyków jest katolikami, co jest niespotykane w tym regionie. Po drugie, Filipiny są zróżnicowane pod względem krajobrazowym, a w zasięgu masowej turystyki znajduje się tylko kilka wysp – m.in. Boracay. Osoby, które pragną podróżować poza utartym szlakiem mają mnóstwo innych możliwości! Jakie są najciekawsze miejsca na Filipinach? Gdzie najlepiej się wybrać?

Bohol: Czekoladowe Wzgórza i słodkie tarsjusze
Naszym numer jeden na mapie Filipin jest wyspa Bohol, wokół której rozpościera się archipelag 75 wysp i wysepek. Leży na południowy wschód od Cebu i na południowy zachód od Leyte w regionie Centralnych Visayas, owianego tajemnicą tradycyjnych rytuałów lokalnej społeczności. Na Boholu także można poczuć magiczny klimat. Nie spotka się tu masowych turystów, bo wyspa jest znana przede wszystkim miłośnikom nurkowania i snorkelingu, chociaż to może wydawać się dziwne, bo to dziesiąta co do wielkości wyspa w całym archipelagu na Filipinach! Bez wahania można o niej powiedzieć, że jest rajska – porośnięta gęstą dżunglą, z dostępem do plaż o białym i drobnym piasku oraz z krystalicznie czystą i ciepłą wodą, na której dnie skrywa się całe królestwo podwodnego świata. Brzmi jak idylla? Jest nią naprawdę. Na Boholu znajduje się kilka miast i miasteczek, w których można zarezerwować świetne pensjonaty i butikowe hotele, często prowadzone przez osoby z innych krajów, które zakochane w wyspie postanowiły zostać tu na zawsze. Szczególnie polecamy miasto Tagbilaran, w którym znajduje się port z połączeniami na lokalne wysepki, m.in. na piękną Panglao czy Loboc. Najpiękniejsze plaże należą do miasteczka Anda, znajdującego się na wschodnim wybrzeżu. Właśnie z Andy najłatwiej dostać się Czekoladowe Wzgórza, czyli jedną z głównych atrakcji na Boholu. Czekoladowe Wzgórza uchodzą za cud natury, a ich nazwa wzięła się od koloru wzgórz podczas jesieni. Z geologicznego punktu widzenia wzgórza są wapiennymi wybrzuszeniami, zajmują aż 50 kilometrów kwadratowych na wyspie. To naprawdę ogromny obszar robiący niesamowite wrażenie. Wzgórza wyglądem przypominają idealnie uformowane stożki z ostrym zakończeniem, większość z nich ma od 30 do 50 metrów wysokości. Według legendy, Czekoladowe Wzgórza powstały w wyniku… walki olbrzymów. Inną wersja mówi z kolei o olbrzymie, którego serce zostało złamane przez ludzką niewiastę i w rozpaczy postanowił rzucić się do morza – a biegnąc narobił takiego bałaganu, że powstały z niego góry! W każdym razie, na Czekoladowe Wzgórza trzeba jechać koniecznie będąc na Boholu. Drugą największą atrakcją wyspy są miniaturowe sympatyczne zwierzątka, tarsjusze, które mają ogromne wyłupiaste oczy.

Cebu – wyspa świątyń i pięknych krajobrazów
Wyspa Cebu jest długa i wąska. Przebiega przez nią pasmo gór. Jest centralnym punktem w regionie Visayas. To bardzo piękna wyspa, która jest równocześnie świetną bazą wypadową na mniejsze, ale bardziej turystyczne tereny, m.in. wyspy Bantayan, Mactan czy Malapascua. Głównym miastem jest Cebu City, które jest bardzo interesujące i warto w nim zostać choćby dwa dni i pozwiedzać oraz zjeść pyszne jedzenie ze świeżo złowionych ryb. Mówi się czasem, że na Filipinach nie ma zróżnicowanej kuchni i podczas dłuższych wakacji po jakimś czasie wszystko zaczyna smakować tak samo. Takiego doświadczenia na pewno nie przeżyjecie w Cebu City! W samym mieście znajduje się sporo kościołów i historycznych budynków wartych zobaczenia, główną atrakcją jest Bazylika Minore Del Santo Nino, kościół katolicki, w którym znajduje się posąg małego Jezusa, dar od jednego z Portugalskich odkrywców. Na pobliskiej wyspie wybudowano też ciekawą świątynię Magellana, pod którą wielu turystów robi zdjęcia. Poza historycznymi zabudowaniami Cebu to oczywiście kopalnia przepięknych krajobrazów, szlaków trekkingowych, wodospadów i dżungli, nie wspominając o piaszczystych plażach i widokach jak z obrazka. Bez wątpienia można tu i odpocząć, i pozwiedzać i przeżyć przygodę. Większość lokalnych mieszkańców zatrudnionych mówi w języku angielskim, więc nie ma żadnego problemu z dogadaniem się. Problemem natomiast może być wypłacanie pieniędzy z bankomatów i płatności kartą – warto pamiętać, że w wyspiarskich krajach nie zawsze jest taka możliwość i lepiej przygotować większą sumę gotówki. Ciekawym miejscem jest też Olango Island Wildlife Sanctuary, tu na pewno spodoba się wszystkim wielbicielom ornitologii. Sanktuarium zajmuje się ochroną zagrożonych gatunków ptaków lęgowych przylatujących na Filipiny.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali