Aktywne wakacje na Madagaskarze

Madagaskar to czwarta największa wyspa na świecie, mniejsza jedynie od Borneo, Nowej Gwinei i Grenlandii. Położony jest na Oceanie Indyjskim, około 500 kilometrów od wschodniego wybrzeża Afryki i ponad 700 kilometrów na zachód od Mauritiusu i Reunionu. Najkrótsze połączenia pomiędzy Polską a stolicą kraju – Antananarywą – to loty z przesiadką w Paryżu lub Marsylii. Sezonowo można się tam dostać także z przesiadką w Mediolanie lub bezpośrednim czarterem z Warszawy do położonego na północnym zachodzie wyspy kurortu Nosy Be. Dla większości osób pierwsze skojarzenia z tą wyspą to fakt, że to niedoszła polska kolonia oraz film animowany wytwórni DreamWorks z roku 2005 o tym samym tytule. Mimo jednak, że jest to jeden z najbiedniejszych krajów Afryki, ma on do zaoferowania turystom multum wyjątkowych atrakcji i krajobrazów a z roku na rok na wyspie pojawia się coraz więcej miejsc noclegowych zarówno dla budżetowych backpackerów, jak i osób oczekujących pięciogwiazdkowych standardów. 


Kiedy jechać na Madagaskar? 
Klimat Madagaskaru podzielony jest pomiędzy dwie główne pory roku – suchą i deszczową. Zważając na rozmiar kraju, należy mieć na uwadze, że nie będą się one w pełni pokrywać na północy i południu. Najbardziej deszczowym regionem jest wschodnie wybrzeże, gdzie popołudniowe burze występować mogą przez cały rok. W znacznej części kraju jednak pora sucha trwa od kwietnia do października a deszczowa od listopada do marca. Podczas pory deszczowej kraj mogą nawiedzać także cyklony, które tworzą się w tym regionie najczęściej od grudnia do kwietnia. Planując wakacje w jednym z kurortów północnego Madagaskaru najlepszym wyborem będą miesiące od maja do września. Średnie temperatury na wybrzeżu wyspy oscylują pomiędzy 24 a 27 stopni przez cały rok natomiast w interiorze wahają się od 15 stopni w porze suchej do 23-24 w porze deszczowej. 


Atrakcje wyspy
Madagaskar to przede wszystkim przyroda. Ponad 90% występujących na wyspie gatunków zwierząt nie spotkacie w żadnym innym miejscu na świecie. Na terenie czerwonej wyspy, według niektórych badaczy, można spotkać ponad 100 gatunków najbardziej z nią kojarzonych zwierząt czyli oczywiście lemurów. Najmniejszy z nich ma niewiele ponad 9 centymetrów a ich największym wrogiem jest kolejny z endemicznych gatunków wyspy – fossa. Zarówno lemury jak i setki jaszczurek oraz kameleonów bez problemu spotkacie w Parku Narodowym Ranomafana znajdującym się 400 kilometrów na południe od Antananarywy. Kolejnym punktem Waszej wycieczki na Madagaskar powinien być także Rezerwat Kirindy w którym poza lokalną florą i fauną będziecie mieli okazję odwiedzić jedną z najliczniejszych mniejszości etnicznych wyspy – Sakalawów. Dla bardziej aktywnych polecamy także w tym miejscu trekkingi podczas których będziecie mieli okazję zobaczyć rosnące na tych terenach baobaby, będące jednym z głównych symboli wyspy. To właśnie na zachodzie wyspy w pobliżu miasteczka Morondawa czeka na Was jeden z najbardziej spektakularnych krajobrazów podczas podróży na Madagaskar – słynna Aleja Baobabów! Majestatyczne, ponad 30–metrowe drzewa ciągną się po dwóch stronach drogi i co już oczywiste – także są gatunkiem endemicznym wyspy. Podróż na Madagaskar to także świetna okazja do aktywności wodnych! Wspaniałe plaże z luksusowymi kurortami znajdziecie przede wszystkim we wspomnianym już wcześniej Nosy Be, na północnym zachodzie wyspy. Jeśli jednak wolicie niewielkie, zaciszne miasteczka polecamy Wam szczególnie okolice miasta Ifaty na wschodnim wybrzeżu wyspy. To świetne miejsce zarówno do błogiego lenistwa na rajskiej plaży, jak i snorkelingu, nurkowania czy podczas miesięcy wakacyjnych obserwacji wielorybów przepływających przez Kanał Mozambicki! 


Na co uważać na Madagaskarze?
Głównym zagrożeniem na Madagaskarze jest przestępczość pospolita. Podczas pobytu w dużych miastach najlepiej korzystać z usług lokalnych przewodników, bądź zapytać obsługę hotelową o mniej bezpieczne dzielnice, do których się lepiej nie zapuszczać. Wartościowe przedmioty oraz większe sumy pieniędzy również polecamy pozostawić w hotelowym sejfie lub depozycie. Przed podróżą na Madagaskar należy również pamiętać o panującej tam biedzie, z którą bez wątpienia się zetkniecie. Stawiajcie jednak za priorytet odpowiedzialne podróżowanie. Zamiast rozdawać miejscowym drobne pieniądze czy „pamiątki” z Europy sprawdźcie czy na odwiedzanym przez Was terenie nie działają krajowe lub zagraniczne organizacje pozarządowe, które znają problemy miejscowych i lepiej spożytkują przekazane datki. 

 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali