Wioska Tenganan

Coraz rzadziej możemy zobaczyć miejsca, gdzie ludzie żyją niezmiennie od lat, oddając się tradycyjnym zajęciom i pozostając niemal odcięci od świata. Wielu turystów poszukuje jednak tego rodzaju doświadczeń i możliwość cofnięcia się w czasie oferuje jedna z wycieczek po Bali. Wioska Tenganan bardzo często wymieniana jest się wśród miejsc, które warto zobaczyć, będąc w Indonezji. Na tym obszarze od wieków mieszkali rdzenni mieszkańcy wyspy i pozostawali w stosunkowo dużej izolacji od ludności napływającej na Bali. Plemię nosi nazwę Bali Aga. Trzeba pamiętać, że nie zawsze na Bali dominował Hinduizm, a Tenganan jest ostoją dawnych wierzeń i kultury. Mieszkańcy pozostali przy dawnych obyczajach, przestrzenny układ wioski również oddaje dawną architekturę, nie zmieniły się również tradycyjne zajęcia związane z rzemiosłem. Ze względu na walory turystyczne miejsca stało się ono częściej odwiedzane, a przez to skomercjalizowane. Nadal pozostaje jednak ostoją tradycji balijskich i warto poznać takie oblicze wyspy, które nie ma nic wspólnego z luksusowymi kompleksami hotelowymi, w których zwykle przebywają turyści.

Po wiosce najlepiej poruszać się z przewodnikiem, dzięki niemu mamy możliwość poznania większej ilości historycznych  szczegółów i kulturowych ciekawostek. W związku z tym, że wioska nie jest duża, spacer zajmie nam około godziny, ale warto również poświęcić czas na podziwianie oryginalnych wyrobów rzemieślniczych. To właśnie rękodzieło bardzo często skłania turystów do odwiedzenia tego miejsca na Bali. Mieszkańcy nie tylko zajmują się ciągle jego wytwarzaniem, ale ze sprzedaży uczynili sposób na znaczny zarobek i nić łączącą ich ze współczesną cywilizacją. Tenganan słynie co najmniej z kilku wyrobów, które na pewno będą nowością i zaskoczeniem dla polskich podróżników.

Unikalne są z pewnością malowidła lub napisy wykonywane na liściach palmowych zwane Lontar. Charakterystyczny dla tego regionu jest również ręcznie wytwarzany ikat – czyli potrójny, tkany materiał. Według lokalnych wierzeń posiada on funkcję magiczną i jest w stanie ochronić przed złymi mocami. Wykonuje się z niego chusty, które można kupić, ale często wykorzystuje się go także do przykrywania naczyń liturgicznych. Inny drobiazg, który można nabyć w wiosce to Tenganan, to naczynia bambusowe. Na liście najczęstszych zakupów można również znaleźć wino palmowe, czyli Tuak.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali