Wyspa Bali wielu turystom kojarzy się z możliwością wypoczynku w egzotycznej scenerii. Jednak przed podróżą niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, którego elementem jest zakup waluty. Należy pamiętać, że wyspa jest częścią archipelagu Małych Wysp Sundajskich i należy do Indonezji. W związku z tym obowiązującą walutą jest rupia indonezyjska, którą w kantorach znajdziemy pod skrótem IDR.
Przeliczanie pieniędzy
Rupia indonezyjska dzieli się na 100 senów – jednak co charakterystyczne i ważne, nie są one dostępne w normalnym obiegu. Do dyspozycji mamy natomiast monety o nominałach: 1, 25, 50, 100, 200, 500 oraz 1000 rupii. W przypadku papierowych banknotów wartość jest o wiele wyższa i może wynosić: 1000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 i 100 000 rupii.
Wymiana
W indonezyjską walutę możemy zaopatrzyć się przede wszystkim po przylocie na wyspę. W Polsce znalezienie kantoru, który wymieni rupie, może stanowić duży problem, dlatego nie jest to popularne wśród turystów rozwiązanie.
Po przylocie na lotnisko lepiej nie wymieniać większej ilości gotówki, a jedynie zaopatrzyć się w niezbędną w pierwszych godzinach kwotę. Wynika to z faktu, że kurs w kantorach, bankach czy hotelach będzie dla nas o wiele korzystniejszy niż na lotnisku. Jednak nawet tam turyści muszą być ostrożni – niejednokrotnie zdarzają się drobne oszustwa podczas wymiany pieniędzy. Żeby tego uniknąć, warto sprawdzić ceny w kilku miejscach i zawsze mieć przy sobie kalkulator, by kontrolować wyliczenia sprzedającego. Alternatywą dla tradycyjnej wymiany waluty może być również wybranie pieniędzy bezpośrednio z bankomatu. Na Bali nie powinno być problemu z ich dostępnością, warto jednak pamiętać, że od każdej wypłaty pobierana jest prowizja. Wiele miejsc, szczególnie w turystycznych ośrodkach, daje także możliwość płatności kartą za usługi i zakupy.
Jeśli decydujemy się na wymianę pieniędzy na Bali, przed wylotem na wyspę musimy zaopatrzyć się w euro lub dolary. Pojawia się tu jednak ważne zastrzeżenie, zwłaszcza jeśli chodzi o amerykańską walutę. Banknoty powinny być możliwie nowe, z pewnością jednak wydane po 2000 roku. W przeciwnym wypadku możemy napotkać trudności w ich wymianie. Problemem może być również uszkodzenie czy częściowe zniszczenie banknotu, w polskim kantorze należy więc zwrócić uwagę na ich stan.
Ceny
Całkowity koszt urlopu będzie z pewnością uzależniony od tego, jakie miejsca odwiedzimy – ceny w restauracjach, klubach i sklepach są bowiem zróżnicowane. Koszt obiadu w restauracji zaczyna się od około 50.000 Rp, wieczór spędzony przy piwie lub kieliszku wina może kosztować od 20.000 Rp, ale górna granica to nawet 200.000 Rp, jeśli cenimy dobre, drogie alkohole. Podczas codziennych zakupów za wodę zapłacimy około 5.000-6.000 Rp, a za słodką lub słoną przekąskę od 6.000 do 20.000 Rp
Polecamy
Najnowsze
Curaçao: Perła Karaibów
Curaçao, malownicza wyspa na Karaibach, to raj dla turystów szukających słońca, plaż i bogatej kultury. Ta autonomiczna wyspa, będąca... [...]