Tradycyjne rytuały na Bali, o których warto wiedzieć

​Rajska wyspa Bali oferuje niekończące się zajęcia i atrakcje dla każdego żądnego przygód turysty. Jednak to w tradycyjnych rytuałach, zwyczajach i lokalnych tradycjach znajduje się prawdziwa esencja bogatej kultury Bali. Odkrywamy przed wami tradycyjne rytuały balijskie, o których warto wiedzieć.

Ngaben
Większość mieszkańców Bali to wyznawcy hinduizmu. Uważają oni, że zmarły powinien być oczyszczony przez ogień, zanim zostanie wysłany na drugą stronę. Ta wiara przekłada się na ceremonię zwaną ngaben. To nic innego, jak kremacja zmarłego podczas specjalnego rytuału w określonych terminach wybranych przez starszych. Dla Balijczyków ta uroczystość jest uważana za radosną. Rodziny cieszą się, ponieważ ich bliscy przechodzą w stan nirwany. Nikomu nie przychodzi nawet do głowy, aby uronić, chociaż jedną łzę. 

Mesuryak
Kuningan, czy balijski nowy rok, wzywa do jednej z najbardziej popularnych uroczystości na wyspie. Różne miejscowości obchodzą to wydarzenie inaczej. Mieszkańcy wioski Bongan w Tabanan świętując tworzą deszcz pieniędzy. Balijczycy wierzą, że dziesięć dni przed nowym rokiem, ich zmarli przodkowie odwiedzają ziemię i powracają znów w zaświaty właśnie w trakcie nowego roku. W dniu, w którym przodkowie wyruszają z ziemi ludzie z Bongan przemyślnie rzucają pieniądze w powietrze, aby zapewnić je zmarłym. To również rodzaj podziękowania dla dusz. 

Ceremonia usuwania zębów
Ta ceremonia odbywa się, gdy Balijczyk osiąga dojrzewanie. Ceremonia usuwania zębów, nazywana też Mepandes prowadzona jest w celu wyeliminowania wspólnych wad, takich jak chciwość, pożądanie, złość i zazdrość. Chłopcy i dziewczęta angażują się w specjalny rytuał religijny. Najpierw ich zęby przednie są zbierane przez starszych, jako symbol przemiany surowej natury, ceremonia kończy się modlitwą o błogosławieństwo.

Ngurek
W wielu kulturach w Indonezji obecna jest religijna i kulturowa tradycja samookaleczenia ciała. Na Bali taki rytuał nazywany jest ngurek . Chociaż praktykowane przez różne kultury i religie, rytuały samookaleczenia opierają się na tej samej zasadzie wiary i są postrzegane, jako skrajna demonstracja całkowitej wiary w Boga. Uczestnicy wierzą, że Bóg będzie ich chronił przed krzywdą i bólem, nawet, jeśli spróbują się przebić, dźgać, lub w inny sposób zranić. Ten rytuał często odbywa się w miejscach publicznych, na widoku innych ludzi. 

Ceremonia Melasti
Ceremonia Melasti odbywa się przed balijskim dniem ciszy (Nyepi), kiedy mieszkańcy powstrzymują się od jakichkolwiek działań niemodlitewnych, w tym pracy i gotowania. Ceremonia Melasti jest okazją do oczyszczenia duszy wodą. Prowadzona jest na plażach i nad jeziorami. Zasady rytuału są dosyć skomplikowane. Zanurzenie ciała w wodzie wiąże się z określonymi krokami i symbolami. Prowadzone są w tym czasie specjalne modlitwy.

Obrzęd pogrzebowy z wioski Trunyan
Ten rytuał jest wyjątkowy dla wioski Trunyan na Bali. Zamiast grzebać zmarłych lub kremować ich osadza się ich ciała na ziemi, otaczającej wielkie drzewo we wsi. Następnie odbywają się modlitwy i ceremonie. Wielowiekową tradycję potwierdzają stosy czaszek i kości otaczających drzewo. Co dziwne, na obszarze tym nie ma zapachu rozkładających się ciał, ponieważ enzymy z drzewa i z rozkładających się ciał mieszają się ze sobą, a zapach jest neutralizowany.

Mekare-kare
To rytuał z wioski Tenganan, stanowiący fascynujący spektakl dla oglądających go turystów. Mężczyźni spotykają się ze sobą w trakcie walki. Zamiast broni używane są cierniste liście pandanowe. Ten rytuał poświęcony jest Indrze, bogu wojny w systemie wiary balijskiej. Po bitwie uczestnicy są otaczani modlitwą starszych, więc nie czują bólu.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali