Kilka wskazówek dla podróżujących po Indonezji na własną rękę

Zorganizowane wycieczki z biurem podróży nie są jedynym sposobem na podróżowanie. Wielu turystów decyduje się na indywidualne wyprawy. Istnieje wiele korzyści płynących z samotnych podróży, szczególnie w kraju tak hipnotyzującym jak Indonezja. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przedstawiamy, zatem wskazówki dotyczące samotnej wycieczki do Indonezji, które sprawią, że wyjazd będzie bardziej komfortowy i bezpieczny.

Bezpieczeństwo przede wszystkim
Zazwyczaj samotne podróżowanie po Indonezji jest bezpieczne. Wielu turystów samodzielnie odkrywających ten kraj wyraża nawet zdziwienie, że czują się bezpieczniej, niż się spodziewali. Jednak, podobnie jak w każdym innym kraju, w niektórych miejscowościach możemy być bardziej narażeni na przestępstwa np. kradzieże. Nie oznacza to, że turyści powinni trzymać się z dala od tych obszarów. Należy po prostu zachować więcej ostrożności i być bardziej świadomym ryzyka. Oczywistym jest, że samotne spacery pustymi ulicami w nocy w takich miejscach mogą skończyć się źle. 

Jako turyści musimy zdawać sobie sprawę, że przyciągamy uwagę, zwłaszcza, jeśli mamy inne cechy fizyczne, niż większość mieszkańców. Najlepiej, więc w każdej sytuacji pozostać miłym i uprzejmym. Pamiętajmy, że jako obcokrajowcy jesteśmy narażeni na różne drobne oszustwa i próby naciągania. Niejednokrotnie zapewne zostaniemy poproszeni o zapłacenie za coś, czego wcześniej nie uzgodniliśmy z tubylcem lub po dokonaniu jakieś usługi stawka zostanie nagle podniesiona. Aby tego uniknąć, zawsze jasno ustalajmy wszelkie koszty, a potem konsekwentnie trzymajmy się tych ustaleń.

Odpowiedni strój
W bardziej nowoczesnych i turystycznych miastach takich, jak Dżakarta turyści mogą swobodnie nosić to, co chcą. Jednak wiele miast w Indonezji jest nadal bardzo tradycyjnych i konserwatywnych. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych miasteczek i wiosek. W tych miejscach podróżni powinni rozważyć bardziej skromny ubiór. Choć wielu mieszkańców, głównie kobiet, nosi chusty i ubrania z długimi rękawami, nie oczekują od turystów z Zachodu takich samych strojów. Jednak zamiast topu na ramiączkach z ogromnym dekoltem, wybierzmy raczej t-shirt, a spodenki odsłaniające uda i pośladki, zastąpmy dłuższymi szortami lub długą przewiewną spódnicą. 

Transport
W zdecydowanej większości miejscowości w Indonezji istnieje transport kołowy. W większych miastach, takich jak Dżakarta czy Yogyakarta można skorzystać ze zintegrowanych linii autobusowych, które obejmują zarówno samo miasto, jak i jego okolicę. W innych miastach turyści jeżdżą publicznymi autobusami lub tzw. Angkor (rodzaj transportu publicznego). Jeśli odwiedzamy Bali, najlepiej wynająć motocykl, ponieważ na wyspie istnieją bardzo ograniczone możliwości transportu publicznego. Usługi online, np. Uber, Grab i lokalna aplikacja Go-Jek jest dostępna w większych miastach. W ofercie znajdują się zarówno usługi samochodowe, jak i motocyklowe.

Interakcje z mieszkańcami
Ogólnie rzecz biorąc, Indonezyjczycy są bardzo przyjaźni i chętnie pomagają cudzoziemcom. Nie powinniśmy czuć się zaniepokojeni, jeśli ktoś poprosi nas o wspólne zdjęcie. Pamiętajmy o tym, że turyści z Zachodu są dla lokalnych mieszkańców taką samą atrakcją, jak oni dla nas. Uśmiechnijmy się, zatem do obiektywu i nie róbmy im przykrości odmową. Przed podróżą poczytajmy trochę o zwyczajach panujących wśród mieszkańców Indonezji, aby w codziennych kontaktach nie popełnić przypadkowo jakieś gafy.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali