Kiedy najlepiej lecieć do Indonezji?

​Zadając pytanie „Kiedy najlepiej jechać do Indonezji?” aż chce się odpowiedzieć pierwszą myśl, która wtedy przychodzi do głowy a więc: „Teraz, już, zawsze!”. Indonezja to tak piękny kraj, że taka odpowiedź nie powinna dziwić nikogo. Jednak wbrew pozorom można określić bardziej dogodne terminy do odwiedzin Indonezji – podstawą jest jednak określenie gdzie tak naprawdę chcemy jechać – gdyż jak wiadomo Indonezja to kraj bardzo rozległy, znajdujący się na ponad siedemnastu tysiącach wysp, a do tego 14 z kolei kraj pod względem wielkości. Rzeczą wręcz normalną jest tam, że gdy na jednej wyspie trwa pora deszczowa, to na kolejnej znajdziemy słońce i upał. Więc nie ma co się martwić bo bez względu na to, kiedy wybierasz się do Indonezji, na pewno znajdziesz miejsce w którym akurat będzie dobry sezon na zwiedzanie. 

Sezony w Indonezji
To najprostsze stwierdzenie na określenie pogody panującej w Indonezji. A więc tak, występują tam dwa główne sezony czy też pory. Sezon mokry, który trwa od października do kwietnia, oraz sezon suchy – on natomiast trwa od maja do września. Wychodzi więc na to, że najlepszym okresem na wizytę w Indonezji jest sezon suchy a więc pora od kwietnia do października. Jednak być może nie warto się zrażać, gdyż sezon mokry (deszczowy) w Indonezji jest dość przyjemny – czasem deszcz jest wyczekiwany po wielu godzinach upałów. Plusem pory deszczowej są na przykład niższe ceny oraz dużo mniejsza ilość turystów. W kwestii pogody na Indonezji tak naprawdę najwięcej zależy od konkretnego regionu – bowiem różnice pogodowe mogą być bardzo duże, nawet w obrębie jednej tylko wyspy. Żeby łatwiej więc odpowiedzieć na pytanie kiedy jechać do Indonezji, zastanówmy się najpierw kiedy nie jechać. 

Kiedy nie jechać do Indonezji?
Najgorszymi miesiącami jakie możemy sobie wybrać na podróż do Indonezji są lipiec i sierpień. Przede wszystkim dlatego, że są to bardzo turystyczne miesiące w Indonezji. Ceny w tym okresie niejednokrotnie wzrastają nawet o pięćdziesiąt procent. Kolejnymi nie najlepszymi terminami na podróż do Indonezji jest zakończenie Ramadanu oraz okres świąt Bożego Narodzenia, głównie ze względu na skupienie się tamtejszej ludności na właśnie tych świętach. 

Kiedy najlepiej wybrać się na Bali?
Na Bali można jechać praktycznie przez cały rok, z naciskiem na okres kwiecień – wrzesień. Na wyspie tej jest tam sucho właśnie w tym okresie. Sezon od maja do lipca jest natomiast chyba najprzyjemniejszy jeżeli rozpatrujemy głównie czynnik pogody – jest sucho a temperatura jest najniższa w całym roku – ok. 28C z chłodnymi wiatrami wieczorem. 

Kiedy jechać na Jawe?
Najlepszymi miesiącami do wybrania się w podróż na Jawe są kwiecień – październik, czyli indonezyjska pora sucha. Jednak akurat na Jawie na zachodzie oraz na południowym zachodzie może trochę popadać również w suchym sezonie. Natomiast temperatury w ciągu dnia wahają się tam od 22C do 29Cdodatkowo trzeba się przygotować na dosyć dużą wilgotność powietrza.

Kiedy najlepiej wybrać się na Borneo?
Najlepszą porą, żeby wybrać się na przygodę życia na Borneo są miesiące od kwietnia do września, są to najcieplejsze tu miesiące. Delikatne deszcze występują w sezonie od marca do maja, a między listopadem a lutym pada już dość mocno. Jednak warto zauważyć, że opady na Borneo są z reguły obfite ale dosyć krótkie oraz raczej mniejsze niż w innych częściach Indonezji.

Kiedy wybrać się na Nusa Tenggara?
Na tą wyspę podróż najlepiej zaplanować w sezonie kwiecień – październik. Tutaj pora sucha zaczyna się z reguły w kwietniu i trwa aż do września. Sierpień i wrzesień to natomiast dwa najbardziej suche miesiące w roku. Najgorsze, najcięższe i najtrudniejsze deszcze pojawiają się tu natomiast od listopada do lutego i czasem powodują nawet powodzie. Temperatura jednak jest tu podobna jak na Bali, czyli ok. 28C-32C w ciągu dnia.

Kiedy wybrać się na Papue?
Najlepszymi miesiącami na taką podróż okazują się: maj – październik. Na Papui znajdziemy zarówno wilgotne lasy tropikalne jak i pokryte lodem szczyty gór – wszystko zależy od tego co chcemy zobaczyć, gdzie się wybierzemy i kto nam to pokaże. Pora sucha występuje tu na ogół od maja do października a najbardziej suchymi miesiącami jest przede wszystkim lipiec i sierpień. Lekkie deszcze padają na Papui przez cały rok, szczególnie w kontynentalnej części wyspy. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali