Świątynia Pura Ulun Danau Bratan.

Wyspa tysiąca świątyń, jak nazywane jest często Bali, oferuje turystom możliwość podziwiania wielu sakralnych budowli, niespotykanych w innych częściach świata. Nawet najlepiej zorganizowana wycieczka nie pozwoli jednak na zobaczenie wszystkich wartych uwagi miejsc kultu. Starając się wybrać konkretne atrakcje, turyści najczęściej korzystają z informacji zawartych w przewodnikach lub zdają się na zorganizowane wyjazdy proponowane przez hotele lub agencje turystyczne. Ważnym kryterium jest również lokalizacja i odległość od miejsca noclegu. Jeśli będą to okolice jeziora Danu Bratan, na listę obiektów wartych odwiedzenia z pewnością trzeba wpisać świątynię Pura Ulun Danau Bratan.

Okolice jeziora to górzyste, ale bardzo urodzajne tereny. Sam akwen znajduje się na wysokości 1200 metrów nad poziomem morza. Wypływające z niego rzeki nawadniają okoliczne pola, dając znakomite warunki do uprawy ryżu – podstawy wielu balijskich potraw.

Pura Ulun Danau Bratan znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora i często nazywana jest „świątynią na wodzie”. Nie jest to określenie metaforyczne, bowiem część zabudowań faktycznie znajduje się na wodach jeziora, a pozostałe przewyższają jego powierzchnię jedynie o kilkanaście centymetrów. Sprawia to, że nawet na skutek występowania niewielkich fal woda wlewa się do świątyni. Dzięki swojemu położeniu Pura Ulun Danau Bratan uważa się za jeden z najbardziej urokliwych obiektów sakralnych na Bali i niemal cały czas jest tłumnie odwiedzana przez turystów. Jeśli zależy nam zatem na bardziej klimatycznej atmosferze, warto wybrać się na zwiedzanie jak najwcześniej. Dla najwytrwalszych z pewnością wartym polecenia widokiem jest wschód słońca nad jeziorem Danu Bratan, kiedy można cieszyć się spokojem i niesamowitym pejzażem.

Budowla powstała w 1663 roku i stała się ważnym miejscem kultu balijskiej bogini jezior i rzek - Dewi Danu. Do dzisiaj, odwiedzając świątynię, można być świadkiem odprawiania tradycyjnych obrzędów, których celem jest wyproszenie u bóstwa dostatku wody nawodniającej pola ryżowe. Główna świątynia, na której skupia się uwaga turystów, należy tak naprawdę do dużo większego kompleksu sąsiadującego z jeziorem Danu Bratan – składają się na niego liczne kapliczki i sanktuaria. Budowlę otacza również imponujący ogród dostępny dla zwiedzających; natomiast część świątyni Pura Ulun Danau Bratan można podziwiać tylko z zewnątrz. Przed rozpoczęciem zwiedzania konieczne jest zakupienie biletu, ale wspaniałe widoki w pełni rekompensują ich cenę. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali