Atrakcje turystyczne Bali

Bali właściwie sama w sobie jest atrakcją - w końcu, nie bez powodu wyspa ta nazywana jest Perłą Indonezji, a chociaż tytuł ten wydaje się być nieco pretensjonalny, odwiedzając wyspę stwierdzimy zapewne, że nie ma w nim ani odrobiny przesady. Na Bali znajduje się właściwie wszystko, co przychodzi nam na myśl, kiedy słyszymy hasło „rajskie wakacje”; znajdziemy tam i wspaniałą, egzotyczną przyrodę, i obłędne plaże, i doskonałą kuchnię, a przede wszystkim – niesamowitą kulturę, zupełnie odmienną od naszej. Na wyspie znajduje się także duży, nowoczesny port lotniczy oraz mnóstwo hoteli, knajpek, restauracji, klubów i innych udogodnień dla turystów. 

Balijska przyroda
Bali, jak na rajską wyspę przystało, może poszczycić się wyjątkową, bujną i egzotyczną przyrodą: składają się na nią przede wszystkim wulkany, które w głównej mierze ukształtowały krajobraz wyspy, a także urokliwe jeziorka czy wodospady. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na spędzenie wakacji na Bali, warto podczas nich odbyć przynajmniej jedną wycieczkę na któryś z wulkanów. Po pierwsze, w Polsce nie mamy takiej możliwości (chociaż, jak twierdzą geolodzy, jakieś szczątkowe formy wulkaniczne jednak posiadamy), a po drugie - z wierzchołków balijskich wulkanów rozciągają się niesamowite, zapierające dech w piersiach widoki. Poza wulkanami, stałym elementem krajobrazu wyspy są również pola ryżowe, rozlokowane na stromych zboczach. Balijczycy szczycą się zresztą faktem, że potrafią wyhodować każdy znany ludzkości gatunek ryżu, a następnie przyrządzić z niego niezliczone potrawy, nie wyłączając nawet wina, nazywanego tutaj bremem.

Balijskie plaże
Bali słynie również ze swoich wspaniałych plaż, wokół których zlokalizowane zostały główne kurorty turystyczne. Złocisty piasek, malownicze palmy, lazurowy ocean - wszystko to wygląda, jak typowo "pocztówkowy" obrazek, jednak na Bali jest po prostu zwykłym, codziennym widokiem. Odwiedzając wyspę, warto jednak udać się w nieco mniej popularne, a jednocześnie zdecydowanie ciekawsze miejsca, gdzie nie znajdziemy aż tak wielu turystów, dzięki czemu można w spokoju rozkoszować się błogim plażowaniem. Ciekawostką wyspy jest także czarna plaża, położona w niedalekiej odległości od miejscowości Lovina. Nietypowy kolor jest tam wynikiem znacznej domieszki minerałów pochodzenia wulkanicznego, które zabarwiają piasek na bardzo ciemny kolor. Widok czarnej plaży, położonej nad lazurowym oceanem, na długo pozostaje w pamięci i stanowi ciekawy oraz oryginalny wyjątek na tle „tradycyjnych” plaż.

Odmienna kultura
Mieszkańcy wyspy są niesłychanie przywiązani do swojej kultury i słyną z gorliwie praktykowanej religijności. Na wyspie znajduje się aż 20 tysięcy rozmaitych świątyń i kapliczek, a każda, nawet niewielka wioska, stara się utrzymać przynajmniej trzy tego typu obiekty. Częstą praktyką jest, że bogatsze rodziny budują własne kapliczki, co ma zapewnić im urodzaj oraz przychylność lokalnych bóstw. Balijczycy słyną także z pogody ducha, co zapewne pozostaje w ścisłym związku z zamieszkiwaniem na stałe w „raju”. Znani są także z niezwykle przyjaznego stosunku do przyjezdnych, co również jest w pełni zrozumiałe – większość mieszkańców wyspy, podobnie, jak ma to miejsce w całej Indonezji, utrzymuje się z turystyki, wiec w interesie lokalnej społeczności jest, by turyści czuli się tu jak najlepiej.

Woda na Bali
Oczywiście, jeśli przebywamy na wyspie, wody wokół raczej nam nie zabraknie – Bali słynie jednak nie tylko z oceanu (a właściwie z dwóch, bowiem leży na ich styku), ale także z kilku bardzo malowniczych jezior oraz wodospadów. Najbardziej znanym jeziorem na wyspie jest Danau Batur, zlokalizowane tuż obok wulkanu, noszącego tę samą nazwę. Zdecydowanie obowiązkowym punktem programu jest też słynny wodospad Gitgit oraz jego mniej popularny, ale równie urokliwy konkurent – Sekumpul. 

Dodatkowe atrakcje
Jak widać, na Bali nie sposób się nudzić, a zapierające dech w piersiach widoki, przyjaźni tubylcy i doskonała kuchnia dopełniają dzieła i sprawiają, że wizyta na wyspie na długo pozostaje w pamięci. Jednakże dla tych wszystkich, którzy uznają, że balijska przyroda czy kultura to jeszcze zbyt mało, na wyspie stworzono kilka miejsc rozrywki, dedykowanych specjalnie turystom. Z tego typu atrakcji zdecydowanie warte polecenia jest lokalne ZOO, a dla spragnionych mocniejszych wrażeń – park rozrywki oraz wspaniałe aqua parki, zlokalizowane w Kucie oraz w New Kuta Green Park.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali