W czasie wędrówek po terenach Beskidu Wyspowego turyści mogą natknąć się na wiele ciekawych obiektów. Praktycznie każda miejscowość leżąca w tym regionie może pochwalić się swym własnym zabytkiem lub miejscem wyjątkowym, godnym uwagi ze strony turystów. Jedną z ciekawszych miejscowości jest tu Pasierbiec. Ta niewielka miejscowość położona w okolicach Limanowej znana jest z ciekawego sanktuarium i wyjątkowej Drogi Krzyżowej.
Atrakcje turystyczne Beskidu Wyspowego
Pasierbiec może zachwycić już samym swym położeniem. Ta górska wieś położona jest na dość stromych stokach Pasierbieckiej Góry Bałażówki i Walowej Góry. Szczególnie atrakcyjne jest to pierwsze wzniesienie, znane i cenione przez turystów jako doskonały punkt widokowy. Ci, którym dopisze szczęście (i widoczność) będą mogli z jej wierzchołka podziwiać nie tylko piękną panoramę Beskidu Wyspowego, ale również Gorców i odległych Tatr.
Pasierbiec jest też miejscowością o długiej historii. Pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości można znaleźć w źródłach historycznych z XV wieku. To właśnie dzięki nim znane jest nam nazwisko jednego z pierwszych właścicieli tej miejscowości. Był nim Piotr z Lasocic, o którym jednak nie posiadamy zbyt wielu informacji.
W XVII i XVIII wieku Pasierbiec stał się własnością jezuitów, później zaś wchodził w skład ziem królewskich. Pasierbiec bardzo długo funkcjonował jako niewielka wieś, zaś prawdziwy rozwój tej miejscowości nastąpił dopiero w II połowie XX stulecia. Wybudowana w tym czasie porządna droga znacznie ułatwiła dojazd do tej miejscowości, zaś nowy kościół bardzo szybko zyskał zaszczytne miano lokalnego sanktuarium.
Dziś to właśnie sanktuarium jest największą atrakcją miejscowości, którą coraz chętniej odwiedzają pielgrzymki nie tylko z okolicznych miejscowości, ale i z bardziej odległych zakątków Polski.
Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, które można dziś podziwiać w Pasierbcu, jest miejscem wyjątkowym. Głównym przedmiotem kultu jest tu obraz Matki Bożej oraz relikwie bł. Jana Pawła II. A wszystko to ujrzeć można w ciekawej pod względem architektonicznym świątyni, zbudowanej w latach 70-tych XX wieku. Kościół ten zbudowano zgodnie z projektem wykonanym przez Zbigniewa Zjawienia – znanego architekta z Krakowa. Jasne i dość skromne wyposażenie wnętrza tego kościoła może zwodzić, jednak turyści i pielgrzymi znajdą w nim wyjątkowo cenny zabytek sztuki sakralnej. To cudowny obraz, który przeniesiono do ołtarza głównego w nowym kościele z kaplicy Matrasa.
Warto też zwrócić uwagę na skromniejszą, drewnianą budowlę sąsiadującą ze współczesnym kościołem. To kaplica Jana Matrasa, który został cudownie ocalony w czasie bitwy pod Rastatt w 1793 roku i który, chcąc podziękować Matce Boskiej za ów cud, wybudował na jej cześć kaplicę w Pasierbku. W kapliczce tej umieścił obraz, otoczony silnym kultem do dnia dzisiejszego. Jest to obraz Matki Boskiej Pocieszenia, za sprawą którego pielgrzymi doznali już niejednej łaski. Obraz ten przedstawia brzemienną Matkę Boską odzianą w królewskie szaty.
Równie atrakcyjne jest otoczenie świątyni, przy czym na szczególną uwagę zasługuje tutejsza Droga Krzyżowa. Warto również zwrócić uwagę na Grotę Ocalenia, której autorem był Wincenty Kućma – jeden z najbardziej cenionych współczesnych rzeźbiarzy.. Kaplica ta powstała na miejscu osuwiska, które utworzyło się w czasie wielkiej powodzi w 1997 roku.
Polecamy
Najnowsze
Namibia – kraina kontrastów i dzikiej przyrody
Namibia to jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc w Afryce. Znajdziecie tu nieskończone pustynie, niezwykłe formacje skalne, dzikie... [...]