Pasierbiec i jego atrakcje

W czasie wędrówek po terenach Beskidu Wyspowego turyści mogą natknąć się  na wiele ciekawych obiektów. Praktycznie każda miejscowość leżąca w tym  regionie może pochwalić się swym własnym zabytkiem lub miejscem  wyjątkowym, godnym uwagi ze strony turystów. Jedną z ciekawszych  miejscowości jest tu Pasierbiec. Ta niewielka miejscowość położona w  okolicach Limanowej znana jest z ciekawego sanktuarium i wyjątkowej  Drogi Krzyżowej.

Atrakcje turystyczne Beskidu Wyspowego

Pasierbiec może zachwycić już samym swym położeniem. Ta górska wieś  położona jest na dość stromych stokach Pasierbieckiej Góry Bałażówki i  Walowej Góry. Szczególnie atrakcyjne jest to pierwsze wzniesienie, znane  i cenione przez turystów jako doskonały punkt widokowy. Ci, którym  dopisze szczęście (i widoczność) będą mogli z jej wierzchołka podziwiać  nie tylko piękną panoramę Beskidu Wyspowego, ale również Gorców i  odległych Tatr.

Pasierbiec jest też miejscowością o długiej historii. Pierwsze wzmianki  na temat tej miejscowości można znaleźć w źródłach historycznych z XV  wieku. To właśnie dzięki nim znane jest nam nazwisko jednego z  pierwszych właścicieli tej miejscowości. Był nim Piotr z Lasocic, o  którym jednak nie posiadamy zbyt wielu informacji.

W XVII i XVIII wieku Pasierbiec stał się własnością jezuitów, później  zaś wchodził w skład ziem królewskich. Pasierbiec bardzo długo  funkcjonował jako niewielka wieś, zaś prawdziwy rozwój tej miejscowości  nastąpił dopiero w II połowie XX stulecia. Wybudowana w tym czasie  porządna droga znacznie ułatwiła dojazd do tej miejscowości, zaś nowy  kościół bardzo szybko zyskał zaszczytne miano lokalnego sanktuarium.

Dziś to właśnie sanktuarium jest największą atrakcją miejscowości, którą  coraz chętniej odwiedzają pielgrzymki nie tylko z okolicznych  miejscowości, ale i z bardziej odległych zakątków Polski.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, które można dziś podziwiać w  Pasierbcu, jest miejscem wyjątkowym. Głównym przedmiotem kultu jest tu  obraz Matki Bożej oraz relikwie bł. Jana Pawła II. A wszystko to ujrzeć  można w ciekawej pod względem architektonicznym świątyni, zbudowanej w  latach 70-tych XX wieku. Kościół ten zbudowano zgodnie z projektem  wykonanym przez Zbigniewa Zjawienia – znanego architekta z Krakowa.  Jasne i dość skromne wyposażenie wnętrza tego kościoła może zwodzić,  jednak turyści i pielgrzymi znajdą w nim wyjątkowo cenny zabytek sztuki  sakralnej. To cudowny obraz, który przeniesiono do ołtarza głównego w  nowym kościele z kaplicy Matrasa.

Warto też zwrócić uwagę na skromniejszą, drewnianą budowlę sąsiadującą  ze współczesnym kościołem. To kaplica Jana Matrasa, który został  cudownie ocalony w czasie bitwy pod Rastatt w 1793 roku i który, chcąc  podziękować Matce Boskiej za ów cud, wybudował na jej cześć kaplicę w  Pasierbku. W kapliczce tej umieścił obraz, otoczony silnym kultem do  dnia dzisiejszego. Jest to obraz Matki Boskiej Pocieszenia, za sprawą  którego pielgrzymi doznali już niejednej łaski. Obraz ten przedstawia  brzemienną Matkę Boską odzianą w królewskie szaty.

Równie atrakcyjne jest otoczenie świątyni, przy czym na szczególną uwagę  zasługuje tutejsza Droga Krzyżowa. Warto również zwrócić uwagę na Grotę  Ocalenia, której autorem był Wincenty Kućma – jeden z najbardziej  cenionych współczesnych rzeźbiarzy.. Kaplica ta powstała na miejscu  osuwiska, które utworzyło się w czasie wielkiej powodzi w 1997 roku.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali