Wielu z nas marzy o dalekich, egzotycznych podróżach na drugi koniec globu. Czasami jednak, zastanawiając się nad konkretnym miejscem, w które powinniśmy się skierować możemy mieć nie lada dylemat. Nie jest łatwo Wybrać odpowiednią destynację, która będzie mogła zagwarantować szeroki zakres dostępnych atrakcji oraz ich różnorodność. Mało kto z nas ma również możliwość częstego podróżowania i testowania w ciągu roku wielu miejsc wypoczynku. Najchętniej wybieramy te miejsca, które podczas kilkunastodniowego urlopu będą mogły zaoferować nam odpowiednią moc wrażeń. Ciekawym i ze względu na sporą odległość, mało znanym w naszym kraju kierunkiem jest kraj uznawany za najdłuższy na świecie. Zastanówmy się jak zaplanować i co zobaczyć podróżując do Chile.
Przed wyjazdem
Pierwszą kwestią na jaką powinniśmy zwrócić uwagę jest sam termin wyjazdu. Łatwo czasem zapomnieć, że na półkuli południowej sezon wakacyjny i miesiące letnie z najwyższą roczną temperaturą przypadają na okres polskiej zimy czyli listopad oraz grudzień. To wówczas w Chile ma miejsce szczyt natężenia wyjazdów turystycznych. Jeśli chcemy uniknąć największych tłumów, a jednocześnie cieszyć się najlepszą pogodą powinniśmy zarezerwować na nasz wyjazd miesiące wiosenne lub jesienne. Mamy wtedy większą szansę cieszyć się optymalną pogodą porównywalną do tej znanej z krajów śródziemnomorskich. Jako obywatele Polscy nie musimy również martwić się o wizę. Wystarczy, że posiadamy paszport z ponad sześciomiesięcznym okresem ważności, co upoważnia nas do dziwiędziesięciodniowego pobytu turystycznego w Chile. Nie obowiązują również żadne obowiązkowe szczepienia. Warto natomiast zwrócić uwagę na aktualne natężenie licznych demonstracji ulicznych, które w omawianym kraju są dosyć częstym zjawiskiem, mimo, że jest on najbogatszym i najstabilniejszym w tym regionie świata. Informacje o aktualnych wydarzeniach możemy zawsze znaleźć w oficjalnych komunikatach polskiego MSZ.
Santiago
Główną destynacją, do której się skierujemy będzie Santiago, stolica państwa i zarazem jedna z największych metropolii nie tylko w samym Chile, ale i w całej Ameryce Południowej. Zamieszkuje tu ponad 6 milionów ludzi co stanowi jedną trzecią ogółu mieszkańców kraju. Znajduje się tu również największy port lotniczy. Będąc już na miejscu warto optymalnie zaplanować nasz sposób dotarcia do hotelu i wybrać najwygodniejszy dla nas sposób poruszania się po mieście. Mamy tu do wyboru liczne taksówki, dobrze rozwiniętą sieć autobusową, a także metro docierające do najważniejszych części miasta. Dodatkowo będziemy mieli również okazję skorzystać z kolejki gondolowej, która pomaga szybko i wygodnie dostać się na popularne wzgórze świętego Krzysztofa. Z racji tego, iż historia Santiago, podobnie jak w przypadku innych stolic Ameryki Południowej sięga czasów kolonialnych, znajdziemy tu wiele zabytków które powstawały od połowy szesnastego wieku. Nie brakuje jednak również nowoczesnych wieżowców, będących symbolem rozwoju gospodarczego całego państwa. Bez wątpienia zwiedzanie powinniśmy zacząć od głównego placu miasta czyli Plaza de Armas. Znajdziemy tam wiele pięknych architektonicznie budowli na czele z najważniejszym kościołem w Chile - Katedrą Metropolitarną. Kolejne to m.in gmach poczty głównej, Narodowe Muzeum Historyczne czy budynki administracji rządowej. Plac poza możliwością namacalnego poznania lokalnych odmian architektonicznego stylu barokowego i klasycystycznego stanowi również kulturalne centrum miasta, gdzie często można spotkać lokalnych artystów, którzy umilają czas przechodniom swoimi występami.
Kolory Valparaiso
Aby w pełni wykorzystać wyjazd do Chile koniecznie warto wybrać się także poza stolicę kraju. Często polecanym kierunkiem jest miasto Valparaiso będące głównym portem morskim tej części świata. Choć znajduje się ono w odległości ponad stu kilometrów od Santiago to bez wątpienia warto podjąć wysiłek, aby tam dotrzeć. Centrum Valparaiso stanowi urokliwa plątanina zabytkowych kolorowych uliczek, które mogą urzec każdego turystę przybywającego w to miejsce. W lepszym poznaniu masta pomoże nam spojrzenie z góry, z punktu widokowego, do którego zawiezie nas ponad stuletnia zabytkowa winda.
Wyspa Wielkanocna
Kolejną destynacją poza Santiago, a także poza samym kontynentem jest słynna wyspa Wielkanocna znajdująca się ponad 3600 kilometrów od stałego lądu. Choć historycznie jej mieszkańcy przez wieki byli odcięci od innych społeczności, stanowiąc odrębną unikalną kulturę, dziś Wyspa Wielkanocna formalnie jest administrowana przez władze w Santiago. Możliwość odbycia niezwykłego spaceru z przewodnikiem po najważniejszych miejscach wyspy i poznanie jej współczesnego piękna oraz tajemniczej historii bez wątpienia na długo zapadnie nam w pamięci.
Polecamy
Najnowsze
Algieria – kraj majestatycznych gór, pustyń i wielowiekowego dziedzictwa
Algieria, największe państwo Afryki, to fascynujące miejsce pełne kontrastów – od gór Atlas, przez rozległą pustynię Saharę... [...]