Odkrywając Namibię

Podróżując po Afryce zwykle kierujemy się do Kenii, Tanzanii i na Zanzibar, do RPA albo chociażby do Egiptu czy Maroka. Tymczasem jest jeszcze mnóstwo krajów idealnych na egzotyczne wakacje. Jednym z nich jest Namibia – położona na południowym-zachodzie Afryki, dawna kolonia niemiecka. Ze stolicą w Windhoek, zachwyca różnorodnym krajobrazem i możliwością przeżycia wspaniałej przygody. Jakie miejsca warto zwiedzić w Namibii? Jak przygotować się do takiej wycieczki?

Czy w Namibii jest bezpiecznie?
Większość podróżników obawia się samodzielnego podróżowania po afrykańskich krajach ze względu na kwestię bezpieczeństwa oraz zdrowia. Namibia to bardzo duży powierzchniowo kraj, w którym mieszka ok. 2,5 miliona ludzi. Podczas self drive’u macie większe szanse na spotkanie dzikich zwierząt, niż ludzi. I właśnie tutaj trzeba przyłożyć największą uwagę – na zwierzęta. Trzymać się zasady, że po zmroku nie wychodzi się z miejsca zakwaterowania i nie jeździ samochodem. Jeśli chodzi o przestępczość, w Namibii wciąż snuje się widmo gangów, jednak nie są one bezpośrednim niebezpieczeństwem dla turystów. Należy zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa i nie chodzić samotnie po zmroku w opuszczone miejsca. Namibia nie różni się tym od innych krajów na świecie. Jeśli chodzi o ryzyko chorób, tutaj należy skonsultować się wcześniej z lekarzem medycyny podróży. Do Namibii nie ma szczepień obowiązkowych, a lista zalecanych jest taka, jak dla reszty świata. Zdecydowanie warto powtórzyć szczepienie przeciwko tężcowi i durowi brzusznemu oraz rozważyć odszczepienie się przeciwko WZW A.

Dla kogo jest Namibia? Jak najlepiej przemieszczać się po kraju?
Namibia jest dla podróżników spragnionych przygody i odkrycia niezwykłych miejsc. Jak już wspomnieliśmy, Namibia to dość mało zaludniony kraj o wielkiej powierzchni, dlatego niekoniecznie jest to kierunek na samotną podróż lub wycieczkę we dwoje. Zdecydowanie weselej jest wybrać się tu ze znajomymi lub rodziną. Kraj przemieszcza się najwygodniej wynajmowanym samochodem, polecamy szczególnie Toyotę Hilux z napędem 4x4 – wypożycza się ten samochód z całym wyposażeniem potrzebnym na camping, namiotami, podręczną lodówką i kuchenką itd. Namibia nie spodoba się osobom które oczekują od wakacji opcji all inclusive i wypoczynku w luksusach. Nie jest to kierunek z pięknymi plażami i łagodnym morzem, bo od zachodniej strony fale rozbijają się o brzeg z ogromną siłą – Wybrzeże Szkieletów nie zostało nazwane bez powodu. W Namibii można spotkać wielu niemieckich turystów, jako że kraj był niemiecką kolonią. Wiele nazw wciąż ma pochodzenie niemieckie, a Namibijczycy władają tym językiem bez problemu.

Największe atrakcje Namibii
Namibia może się pochwalić niezwykłymi atrakcjami przyrodniczymi, takimi jak pustynie Namib i Kalahari, Fish River Canion czy Park Narodowy Etosha i Erindi. Mieszkańcy mówią w dziewięciu różnych językach, w tym w niektórych językach khoisańskich, w tym w "kliknięciach", które stanowią zagadkę dla większości osób anglojęzycznych. Namibia produkuje też jedne z najwyższej jakości diamentów na świecie. Fish River Canion jest jednym z największych na świecie kanionów i jednym z najbardziej rozpoznawalnych cudów przyrody. Przez kanion płynie najdłuższa rzeka w kraju, momentami sięgając aż 550 m głębokości. Niemal cały obszar jest chroniony rezerwatem przyrody, dlatego należy podczas zwiedzania stosować się do panujących zasad (np. to co z sobą przywiozłeś musi z tobą wrócić). Niektórzy ruszają szlakiem Fish River Canyon – jest bardzo trudny, ale za to najpopularniejszy z tras w Afryce Południowej. Trasa biegnie przez 85 km z Hobas do Ai-Ais. Nawet jeśli nie masz czasu przejść całego, warto wybrać się na jednodniowy trekking w jakiejś z części, bo widoki są niesamowite. W Namibii można także przeżyć cudowne safari. Najpopularniejszym parkiem jest właśnie Park Narodowy Etosha, to największy rezerwat przyrody w Afryce. Rozciąga się na 20 000 km² w północnej Namibii. Skupia się wokół solniska Etosha, które przyciąga zwierzęta zwłaszcza w czasie pory suchej. Podróżowanie w ciągu pory suchej jest dobrym pomysłem zwłaszcza ze względu na ilość dzikich zwierząt, które można spotkać przy wodopojach. Na safari najlepiej jest wybrać się rano lub popołudniu. W obrębie parku są trzy campingi, w których można spędzić noc, co jest świetnym pomysłem i ekscytującym doświadczeniem. Innym ciekawym rezerwatem przyrody w Namibii jest prywatny park Erindi, położony całkiem niedaleko od Etoshy. Polecamy wybrać się do Erindi

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali