Miejsca, które warto odwiedzić w na Zanzibarze

Planujesz wakacje na Zanzibarze? To bardzo dobry wybór, ponieważ ta afrykańska wyspa ma wiele do zaoferowania każdemu przyjezdnemu. Zanzibar to pół-autonomiczny archipelag u wybrzeży Tanzanii, na który składają się także mniejsze rajskie wysepki, w tym Pemba i Mafia. Główna wyspa, Zanzibar, ma około 90 km długości i 40 km szerokości, plaże pokrywa biały i delikatny piasek i porastają je gaje kokosowe, a na dnie można się spodziewać pięknej rafy koralowej. Typowy obrazek z tego miejsca to rybacy na wąskich i długich łodziach, kobiety uprawiające algi morskie i wąskie uliczki kolonialnego miasta Stone Town. Zanzibar to także ojczyzna Freddiego Mercurego, która rok w rok przyciąga tu rzesze jego fanów. Jakie miejsca warto odwiedzić na Zanzibarze?

Kilka dni w stolicy Zanzibaru – Stone Town
Stone Town to centrum kultury suahili na Zanzibarze i typowe gwarne nadmorskie miasteczko. Znajdują się tu dobre miejsca na zakwaterowanie i pełno restauracji, kawiarni i knajpek. Jeśli lubicie wieczorem pójść na imprezę, to w Stone Town będziecie mieć taką możliwość, bo generalnie życie wyspiarskie mocno odbiega od wyobrażeń o całonocnych imprezach. Nie będziemy przesadzać, jeśli powiemy, że Stone Town to serce i dusza wyspy. Niesamowite połączenie krętych zaułków i starych budynków w stylu arabskim, które zachwycają podczas spacerów. W tym mieście można całymi garściami chłonąć lokalną kulturę i zatracić się w jego magii. W Stone Town na każdym kroku odkrywa się ciekawe zakątki i przejście ulicą bez zrobienia choćby jednego zdjęcia wydaje się być niemożliwe. W stolicy wyraźnie widać wpływy kultury suahili, z unikalną mieszanką elementów mauretańskich, arabskich, perskich, indyjskich i europejskich. Z tego powodu miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2000 roku. Po mieście można poruszać się lokalnym autobusem. W jakie miejsca trzeba zajrzeć? Przede wszystkim jest to Stary Fort z XVII wieku wybudowany przez mieszkańców Omanu (Zanzibar historycznie był stolicą tego arabskiego kraju!), Dom Cudów (Palace of Wonders), czyli jeden z najważniejszych zabytków na wyspie (był pierwszym budynkiem na Zanzibarze z połączeniem elektrycznym oraz pierwszym budynkiem w całej Afryce, w którym była winda!), pięknie ozdobioną Starą Przychodnię, Katedrę Anglikańską z tajemniczym ołtarzem, miejskie łaźnie i oczywiście – muzeum Freddiego Mercurego.

Miejsce na plażowanie i snorkeling: Nungwi
Nungwi jest uroczą mała rybacką wioską na północnym krańcu Zanzibaru. Można do niej dojechać autobusem miejskim ze Stone Town. Jedną z największych atrakcji wioski jest niewielki port, z którego każdego wieczora wypływa kilkadziesiąt długich łodzi z charakterystycznymi białymi żaglami, aby w nocy łowić niedostępne za dnia ryby głębinowe. Stąd każdego ranka robi się gwarno i tłoczno na tutejszym targu, gdzie można upolować ogromne ryby po dobrej cenie. Zwiedzanie targu jest atrakcją samą w sobie, ale polecamy przede wszystkim udać się do lokalnych knajpek przy porcie i skosztować grillowanej ryby i owoców morza. Same drewniane łodzie z białymi żaglami są nieodłącznym elementem krajobrazu na całym Zanzibarze, ale w Nungwi cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Prócz tego, w Nungwi znajduje się m.in. Mnarani Aquarium, miejsce, w którym można podziwiać żółwie i inne morskie zwierzęta znajdujące się pod ochroną oraz dobre szkoły nurkowe. Jeśli nie jesteś fanem nurkowania, w Nungwi można zrobić świetny snorkeling. Dużą popularnością cieszą się także kilkugodzinne rejsy o wschodzie lub zachodzie słońca. O czym trzeba pamiętać? O zabraniu ze sobą gotówki. W Nungwi w 2018 roku był tylko jeden bankomat, który często ulegał awarii, a większość terminali płatniczych w restauracjach czy sklepach odrzucała płatność kartą. Takie uroki wyspiarskich miasteczek.

Miejsce na plażowanie i imprezowanie: Kendwa
Inna mała i urokliwa wioska na Zanzibarze to Kendwa, znajdująca się około 4 km od Nungwi, na południu. Znana jest ze swoich szkół nurkowych, można tu zrobić wszelkie certyfikaty. Do Kendwy można się dostać lokalnym autobusem ze Stone Town lub taksówką z Nungwi – trzeba wcześniej ją zamówić i umówić się na cenę przejazdu (pamiętajcie, że często płaci się także za kurs powrotny taksówkarza). Kendwa posiada piękne plaże, w tym takie, przy których nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, a jedynie skały i porywające serce krajobrazy. Co ciekawe, na większości z tych plaż jest dostępne darmowe Wi-Fi. Najwyższy sezon w Kendwie (i na całym Zanzibarze) trwa od czerwca do września, wówczas plaże i restauracje mogą być tłoczne. Jeden ze znanych hoteli organizuje tu także imprezy przy pełni księżyca. Kendwa jest zdecydowanie głośniejsza niż Nungwi, jest tu też więcej ludzi, aczkolwiek wygrywa urokiem plaż.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali