Miejsca, które warto odwiedzić w Ekwadorze i na Wyspach Galapagos

Ekwador to niewielkie państwo w Ameryce Południowej, leżące u podnóża Andów. Graniczy z Kolumbią , Peru i Oceanem Spokojnym. Przyciąga przede wszystkim poszukiwaczy przygód, miłośników trekkingu i górskiej wspinaczki, osoby fascynujące się kulturami mniejszych grup etnicznych oraz bogactwem i bliskością przyrody. Będąc częścią zarówno starożytnego imperium Inków, jak i później Imperiów Hiszpańskich, w Ekwadorze nadal można zobaczyć wpływy z obu grup, a w szczególności tradycję i kulturę oraz architekturę wspaniałej stolicy Quito, której duża część została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ekwador to także rajskie Wyspy Galapagos, na które można się dostać wyłącznie z tego kraju. Jakie miejsca warto odwiedzić w Ekwadorze? Dlaczego warto wybrać się tutaj na wakacje?

Quito – stolica leżąca u podnóża pasma górskiego Andów
Wysoko w Andach, Quito, stolica Ekwadoru, zachowała wspaniałą kolonialną architekturę i jest największym historycznym centrum Ameryki Południowej. Wiele z tutejszych zabudowań zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, m.in. wiele starych kościołów, placów publicznych i muzeów. Mieszka tutaj około 1,6 miliona ludzi, którzy na co dzień zajmują się rzemieślnictwem i lokalną sztuką, ceramiką i rzeźbieniem w drewnie oraz szyciem tradycyjnych strojów. Quito jest zatem odpowiednim miejscem na zrobienie zakupów w postaci pamiątek z podróży. Najsłynniejszą atrakcją zabytkowego centrum Quito jest kościół San Francisco na placu Plaza San Francisco. Pochodzące z pierwszej połowy XVI wieku bielone bliźniacze wieże kościoła stoją po obu stronach wejścia do tego ogromnego kompleksu świątynnego. Kościół znany jest ze wspaniałego barokowego wnętrza oraz Muzeum Klasztornego z religijnymi obrazami, rzeźbami, , porcelaną, tkaninami i ręcznie wykonanymi meblami. Inne kościoły, które zdecydowanie warto odwiedzić to np. La Compania de Jesus, zbudowany na początku XVII wieku i wpisany na listę UNESCO jako jeden ze 100 najważniejszych budynków na świecie oraz katedra Quito, Basílica del Voto Nacional pochodząca z XVI wieku. Jedną z najważniejszych atrakcji w Quito jest piękny plac Plaza Grande – otoczony jest zabytkowymi zabudowaniami, m.in. Pałacem Prezydenckim, Pałacem Miejskim i Pałacem Arcybiskupa. Calle La Ronda to najżywsza ulica w starej części miasta, warto tu przyjść na obiad lub popołudniową kawę, z której słynie cały Ekwador. Nie zapominajmy, że Quito to także centrum kultury i sztuki, więc na każdym kroku można się tu natknąć na galerie sztuki czy muzea. Warto wejść do którejś z nich i poświęcić chwilę na refleksję.

Parki Narodowe: Cotopaxi i Cajas
Dwa najpopularniejsze parki narodowe w Ekwadorze, Cotopaxi i Cajas, znajdują się w niewielkiej odległości od miast Cuenca i Quito, można tu odbyć wspaniałe wycieczki. Z tych dwóch park narodowy Cotopaxi (Parque Nacional Cotopaxi), zaledwie 50 kilometrów na południe od Quito, jest najbardziej znany ze względu na najwyższy szczyt w Ekwadorze, wciąż aktywny wulkan Cotopaxi. W tymże parku można też podziwiać dwa mniejsze nieaktywne wulkany, Ruminawi i Sincholagua. Cotopaxi to też jeden z najwyższych wulkanów na ziemi, a jego widok zapiera dech w piersiach. Warto poświęcić na ten park jeden dzień i zobaczyć nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale i prześledzić inkaskie ruiny ukryte na ogromnym obszarze. Na Cotopaxi można się wspiąć, jednak wymaga to odpowiednio dobrej kondycji fizycznej. Znacznie łatwiej jest zdobyć szczyt nieaktywnego wulkanu, Ruminawi. Natomiast Park Narodowy Cajas (Parque Nacional Cajas), oddalony o około 30 kilometrów od Cuenca w oszałamiających ekwadorskich górach, oferuje inne wrażenia ze względu na liczne wzgórza i doliny, co czyni go idealnym miejscem do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Jest to także przyjemna wycieczka dla entuzjastów sportów wodnych, szczególnie kajakarzy, dzięki ponad 270 lagunom i jeziorom utworzonym przez lodowce.

Wyspy Galapagos
Jeden ze skarbów przyrodniczych na Ziemi, Wyspy Galapagos, to niewielki archipelag, na który można się dostać wyłącznie z Ekwadoru. W całości są Parkiem Narodowym i w dużej części są niezamieszkałe. Archipelag Galapagos jest znany na całym świecie ze swojej wyjątkowej przyrody – w dużej mierze inspirowanej teorią doboru naturalnego Karola Darwina. Wyspy są więc bardzo popularne wśród historyków przyrody, zarówno zawodowych, jak i amatorów. Można zobaczyć i zbliżyć się (w odległości co najmniej 2 metrów) do gigantycznych żółwi, lwów morskich, pingwinów, legwanów morskich i różnych gatunków ptaków. Krajobraz wysp jest wulkaniczny i monotonny, jednak zachwycający. Wycieczka na Wyspy Galapagos to droga sprawa, bo na lotnisku trzeba zapłacić 100 USD od osoby (jest to tzw. opłata wlotowa).

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali