Kuchnia meksykańska

Meksyk przyciąga nas nie tylko pięknymi plażami, przyjaznymi ludźmi czy budowlami starożytnych cywilizacji Majów i Azteków. To, co najczęściej przychodzi nam do głowy, kiedy pomyślimy o tym kraju, to kuchnia! Chociaż obecnie panuje moda na kuchnie dalekowschodnie, uczymy się zawijać sushi czy robić idealnego pad thaia, to bazując na różnicach klimatycznych – bliżej nam do kuchni meksykańskiej! Czy nasyci nas coś lepiej, niż parujące chili con carne albo tortilla, z której wylewa się stopiony ser? Meksykanki udowodniły, że najlepsze potrawy są najprostsze i nie wymagają dużych nakładów finansowych. Dzisiaj przekonacie się, co najczęściej stoi u nich na stołach. Może to dobry pretekst, by wybrać się na egzotyczną wycieczkę w dalekie strony?

Historia kuchni meksykańskiej – kilka tysięcy lat tradycji!
O kuchni meksykańskiej możemy w zasadzie mówić, odkąd zaistniało imperium majańskie. Czyli ok. 9 tysięcy lat temu! Majowie jako pierwsi z koczowniczego trybu życia postanowili osiedlić się na dłużej w jednym miejscu, stając się rolnikami. Pierwszymi uprawami i warzywem, które zostało przez nich „udomowione” była kukurydza – dzisiejsza baza kuchni meksykańskiej. Meksykańskie imperium Azteków stworzyło wieloetniczne społeczeństwo, w którym powstało wiele różnych sposobów odżywiania. Prócz Majów, dużą rolę odegrali m. in. Zapotekowie i Otomi, rdzenni mieszkańcy. Podstawowymi produktami spożywczymi były: kukurydza, fasola, squash (rodzaj cukinii), amarant, chia, awokado, kilka rodzajów pomidorów, kakao, wanilia, agawa, indyk, spirulina, słodkie ziemniaki, kaktus i papryka chili. Jak widzimy, niemal wszystkie z tych składników są obecne w kuchni meksykańskiej do dnia dzisiejszego. W XVI wieku imperium Azteków podbili Hiszpanie, którzy przynieśli tutaj zwyczaj na jedzenie mięsa i produktów mlecznych oraz… ryżu. Następnie wpływ na kuchnię meksykańską mieli afrykańscy niewolnicy oraz ludność napływowa z Azji. Jak widać, zmieszały się tu niemal wszystkie największe rasy, stąd kuchnia meksykańska jest uniwersalna. W dzisiejszym Meksyku czuje się duży podział na kuchnie regionalne.

Kuchnia regionalna w Meksyku
Zacznijmy od stolicy, Mexico City. Największe miasto na świecie jest uważane za centrum migracji, stąd można tu spotkać wszystkie potrawy świata. Większość składników, z których tworzy się potrawy, jest sprowadzana z innych regionów. Rolnictwo w stolicy niemal nie istnieje – stawia się tu na przemysł. Najpopularniejszy jest tu street food, bo na każdej ulicy można kupić taco i tortille. Popularne potrawy w Mexico City to barbacoa (specjalność górali), birria (z zachodniego Meksyku), cabrito (z północy), carnitas (pierwotnie z Michoacán), sosy z owoców morza (z Puebla i środkowego Meksyku), tacos z wieloma różnymi nadzieniami oraz duże kanapki w stylu "tortas", podawane zazwyczaj w specjalistycznych sklepach zwanych "Torterías". Co ciekawe, w Mexico City można zjeść także grillowane owady, np. koniki polne, które są też popularne w stanie Oaxaca. Mówi się, że to jeden z najbiedniejszych meksykańskich stanów. Także tradycyjny, bo styl gotowania nie zmienił się tu zanadto od lat, oporny nawet na hiszpański podbój. W Oaxaca uprawia się warzywa na szeroką skalę, nie gardzi się też owocami morza, korzystając z bliskości Pacyfiku. Tereny stanu graniczące ze stanem Veracruz są tropikalne – uprawia się tu owoce tropikalne. Duża część kuchni stanu jest pod wpływem kuchni Mixteków, a w mniejszym stopniu, Zapoteków. Jedyne, co mieszkańcy Oaxaca pożyczyli od Hiszpanów to… ser mozarella.

Jukatan
A co z kuchnią w najpopularniejszym turystycznie miejscu, na Jukatanie? Co można zjeść na ulicach, a co w restauracjach? Jedzenie półwyspu Jukatan różni się od reszty kraju. Opiera się głównie na produktach żywnościowych pochodzących od Majów, a także z kultur Karaibów, Meksyku Środkowego, Europy (zwłaszcza Francji) i Bliskiego Wschodu. Piękna pogoda przez cały rok oraz obfitość Morza Karaibskiego sprawia, że można tu rozsmakowywać się w kuchni tworzonej na bazie owoców morza i tropikalnych owoców. Specjałem regionu są krabowe sałatki czy krewetki w sosie mango. Na Jukatanie je się również ostro - ulubionym warzywem mieszkańców są papryczki habanero dodawane do każdego dania, chili i gałka muszkatałowa. Z takim zestawem nie ma się czego obawiać, jeśli chodzi o rewolucje żołądkowe.
 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali