Wodny szlak Kuba Palaya Girón i Caletón

Wodny szlak Kuba Palaya Girón i Caletón

Wodny szlak tak wielokrotnie przemierzany, może nadal zachwycać. El Caletón wtopiony w horyzont Cienaga de Zapata, otulony wiosenną zielenią już dawną stoi poza rufą płynącej łodzi. Ginąca cywilizacja zmniejsza się, wraz z odpływem łodzi w dalszy bieg wieży ciśnień nad ośrodkiem Playa Larga, zaraz obok El Mosquito, Punta Arenas, Punta Palmillas. Wszędzie dookoła Karaiby. Kuba wraz z bezmiarem karaibskich wód - Palaya Girón.

Kubańska flota, bardzo lubi ryby, szczególnie tuńczyki. Można ich wiele złowić płynąc łodzią po wodach półwyspu Zapata, w labiryncie Cayos. Przy okazji można zobaczyć piaszczyste i mangrowiowe wyspy i wysepki, które mogą stać się przewodnikiem po wodach Kuby.

Taki przewodnik jest niezbędny, ponieważ na karaibskich wodach, przy zachodnich wodach Kuby, roi się od rekinów. Taka przygoda zdarza się rzadko, a umożliwia wiele: naukę rzemiosła łowienia ryb, unikania rekinów, orientacji na wodzie, poznania ludzi różnych kultur. Poznanie kultur jest jedną z ważniejszych rzeczy przyrodniczych podróży: poznanie codzienności, położenia ich małych wiosek - jak Caletón - przy Zatoce Świń, na grobli wapiennej, przy terenie bagnistym, otoczonym wodami morskimi.

W Caletón można zobaczyć osadę drwali - na Kubie pełno jest trzęsawisk i lasów. Istnieje również cukrownia, cała otorowana, a więc wyniesiona do roli kontaktu ze światem zewnętrznym, z cywilizacją zachodnią, po przez kontakt z Australią. Fabryka cukrowni stała się ośrodkiem, dzięki któremu sprzedawano w Caletón drewno opałowe. Jednakże w zmiennych warunkach atmosferycznych: szczególnie przy ulewnych deszczach, nawet i ten transport w Caletón, stawał się niemożliwy, niekiedy nawet na wiele tygodni. Dlatego głównym utrzymaniem mieszkańców tej małej wioski były: wypalanie węgla drzewnego i rąbanie drewna po okolicznych lasach. Tutaj rzadko spotkasz turystę. Turyści rzadko przybywają do takich wiosek.

Kuba jest fascynującym miejscem, pełnym niezapomnianych wiosek, o których prawie nikt nie wie. Warto przyjrzeć się Palaya Girón, Karaibom, Caletón i labiryntowi Cayos. Podróżowanie wśród wód to wspaniała przygoda dla wielu śmiałków. Karaiby mogą słynąć nie tylko z filmu z piratami z Johnem Deepem w roli głównej. Przybywając tam możesz zapomnieć o turystach i stać się jedynym turystą w okolicy. Błądzącym nieznajomym, który czeka na poznanie innych kultur.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali