Francuskie wakacje: Lazurowe Wybrzeże

Lazurowe Wybrzeże, zwane także Riwierą Francuską albo po francusku Côte d'Azur, to region wybrzeża Morza Śródziemnego położony w południowej Francji. Za jego granicę na zachodzie uznaje się miasta Cassis, Toulon lub Saint Tropez, a na wschodzie Menton, miejscowość położoną przy granicy włoskiej. Na Lazurowym Wybrzeżu leży także niezależne państwo Monako. Riwiera Francuska jest uznawana za najbardziej luksusowe miejsce na wypoczynek w całej Europie, przyciągająca sławnych i bogatych od ponad stulecia. Choć raczej ciężko znaleźć tutaj mało uczęszczane, spokojne plaże, Lazurowe Wybrzeże jest obowiązkowym punktem dla każdego podróżnika! Kiedy jechać na Lazurowe Wybrzeże? Co warto zobaczyć na Lazurowym Wybrzeżu? A może chcielibyście poznać ciekawostki dotyczące Lazurowego Wybrzeża? Jeśli tak, zapraszamy do lektury!

Kiedy jechać na Lazurowe Wybrzeże?

By odpowiedzieć na to pytanie, musicie najpierw zastanowić się, czy podczas wakacji na Lazurowym Wybrzeżu chcielibyście poleżeć na plaży i popływać w Morzu Śródziemnym. Jeśli tak, odpowiednie do tego miesiące to okres od czerwca do września. Zdecydowanie najpopularniejszymi miesiącami, podczas których na Wybrzeżu jest najwięcej turystów, jest lipiec i sierpień. Jeśli nie lubicie tłumów, a przy tym chcielibyście nieco taniej zarezerwować hotel, wybierzcie czerwiec lub wrzesień. Do zwiedzania Lazurowego Wybrzeża odpowiedni jest właściwie każdy miesiąc roku – zimy są tutaj łagodne. Najchłodniejsze miesiące to styczeń (średnia temperatura: 8 ˚C), luty (9˚C) i grudzień (10˚C). Zimowe zwiedzanie można połączyć z jazdą na nartach – popularne ośrodki narciarskie, jak Isola 2000, Auron czy Valberg znajdują się około 3 godziny drogi samochodem od Cannes.

Co warto zobaczyć na Lazurowym Wybrzeżu?

Polecamy przede wszystkim Cannes, gdzie oprócz plażowania rekomendujemy także spacer słynnym bulwarem La Croisette, zdjęcie pod pałacem, gdzie odbywa się uznany festiwal filmowy, czy rejs na Wyspy Leryńskie – należące administracyjnie do Cannes. Na jednej z nich, wyspie św. Małgorzaty, był więziony Człowiek w Żelaznej Masce. Nie można też przegapić Saint-Tropez, miejscowości rozsławionej dzięki filmowi „I Bóg stworzył kobietę” z główną rolą Brigitte Bardott jako luksusowy, nadmorski kurort. W przerwach na odpoczynek na którejś z licznych plaż można m.in. odwiedzić muzeum de l’Annonciade z kolekcją postimpresjonistycznego malarstwa (w tym pracami Henriego Matisse’a), pochodzącą z XVII w. cytadelę z Muzeum Historii Morskiej, Stare Miasto zwane La Ponche czy plac des Lices, gdzie mieszkańcy grają w pétanque – tradycyjną francuską grę. Nie omińcie też miasta-państwa Monako, z jego sławną i luksusową dzielnicą Monte Carlo, pełną kasyn, wykwintnych restauracji i butików. Znajdziecie tu także Pałac Książęcy – siedzibę najstarszej w Europie monarchii Grimaldi, pochodzącą z XIII wieku fortecę, przekształconą z czasem w luksusowy pałac w stylu Ludwika XIV oraz Muzeum Oceanograficzne. 

Więcej o  wycieczkach do Francji przeczytasz tutaj -> https://planetescape.pl/kraj/francja/

Ciekawostki dotyczące Lazurowego Wybrzeża

Riwiera Francuska była jednym z pierwszych Europie miejsc, gdzie brytyjscy lekarze już pod koniec XVIII wieku wysyłali pacjentów dla „klimatoterapii”. Kiedy w połowie kolejnego wieku poprowadzono tu kolej, Lazurowe Wybrzeże stało się popularnym miejscem wypoczynku dla arystokratów z całej Europy, w tym królowej brytyjskiej Wiktorii, cara rosyjskiego Aleksandra II czy króla Belgii Leopolda II. Po I wojnie światowej wśród tutejszych gości zaroiło się także od Amerykanów. Wcześniej – przed erą turystyki – był to rejon, gdzie mieszkańcy zajmowali się rybołówstwem i hodowlą oliwek. Mniej więcej w podobnym czasie, gdy Riwiera Francuska stała się celem wyjazdów, w jednym z jej miast – Grasse – rozwinęła się produkcja perfum. Dziś miejscowość ta jest znana jako światowe centrum ich produkcji. Z kolei inne miasto Riwiery – Cannes – słynie z organizowanego tutaj od 1946 roku Festiwalu Filmowego, odbywającego się corocznie, przeważnie w maju. Co ciekawe, podczas festiwalu zużywa się około 2 kilometry czerwonego dywanu! Na Lazurowym Wybrzeżu znajduje się także drugie najmniejsze (po Watykanie) państwo na świecie, czyli Monako. Zapewne kojarzycie je z wyścigami Formuły 1 czy kasynami. Pierwsze kasyno otwarto już w połowie XIX w., nazywając je spa, by uniknąć krytyki ze strony Kościoła. Co ciekawe, mieszkańcy Monako do dzisiaj nie mogą z nich korzystać – są przeznaczone tylko dla obcokrajowców.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali