Magiczna Tanzania

Tanzania to państwo leżące we wschodniej Afryce powstałe w wyniku połączenia dwóch kolonii brytyjskich: Taganiki i Zanzibaru. Tego drugiego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać – to wyspa słynąca z przepięknych plaż o białym piasku i błękitnej wodzie z nie do końca okiełznaną i egzotyczną dla Europejczyka przyrodą w tle. Na cześć zanzibarskich plaż poeci układali wiersze, a śpiewacy wymyślali piosenki. Każdy zna choćby słynny utwór Grzegorza Turnaua o tęsknocie za wolnością, która wyraża się właśnie przez obecność na wyspie: „Bo na plażach Zaznibaru, kiedy nadmiar wód,/ Taki nadmiar wód obszaru dla chwil paru./ Gdzie powietrza woń nektaru, a nie baru,/ Ach, na plażach, być na plażach Zanzibaru.” Doprawdy, najlepiej brzmi chyba przedostatni wers o woni nektaru zamiast baru, szczególnie mając za oknem polski deszcz i polską skłonność do picia. Ale do rzeczy: magiczna Tanzania to nie tylko Zanzibar, ta część Afryki oferuje dużo więcej. 

Fakty o Tanzanii

Tanzania mieści w swoich granicach najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro. W górze zakochany był Ernest Hemingway, który napisał słynne opowiadanie z afrykańskim krajobrazem w tle. Każdy, kto wybiera się do Tanzanii powinien przeczytać opowiadanie „Śniegi Kilimandżaro”, która opisuje historię rannego w safari debiutującego pisarza. A skoro już wspominamy safari – to właśnie tu znajduje się osławione Serengeti. Ten park narodowy jest idealnym miejscem na safari, ponieważ na jego terenie mieszkają liczne gatunki dzikich zwierząt. Podczas przygody w terenowym jeepie bez dachu, z pewnością zobaczymy stada galopujących antylop, leniwie spacerujące słonie z małymi słonikami, wytworne żyrafy zjadające wysokie liście akacji, czy wreszcie lwy – władców afrykańskiej fauny, królów egzotyki i naczelnych leniów w Serengeti (oczywiście lwice nie są leniwe, wszak muszą co dzień kombinować jedzenie dla całej rodziny). Będąc w Tanzanii, warto udać się także w okolicę krateru Ngorongoro – Obszaru chronionego i wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Na dnie krateru dom znalazło tysiące zwierząt, w tym spora populacja ptaków odpoczywająca nad jeziorem Magadi. Na pewno od razu zobaczycie różowe flamingi moczące w wodzie cienkie jak patyczki nóżki. 

Ciekawostki o Tanzanii

Na terenach dzisiejszej Tanzanii odkryto czaszkę ludzką, która zyskała rozgłos dzięki temu, że okazała się najwcześniejsza na całym świecie! Znalezisko znajdowało się w zatoce Olduvai Gorge, a szczęśliwymi znalazcami było małżeństwo Louisa i Mary Leakey. A propos rozgłosu – tu urodził się autor piosenek i wokalista kultowego już zespołu rockowego Queen. Mowa rzecz jasna o Freddiem Mercurym. Muzyka jest ważna dla całej społeczności tanzańskiej i świadczyć może fakt, że mieszkańcy państwa wymyślili własny styl muzyczny – Bongo Flava – który jest połączeniem znanego każdemu reggae, bluesa i dancehallu z lokalnymi tradycyjnymi melodiami, takimi jak dansi i taarab. Trudno zresztą mówić w Tanzanii o jednolitej tradycji, skoro w tym kraju mówi się w ponad stu dwudziestu językach. Oficjalny język urzędowy to Suahili.

Na co uważać?

Jeśli zdecydujemy się na wycieczki do Tanzanii, pamiętajmy o kilku rzeczach, które obowiązują każdego podróżnika. Po pierwsze, nie polecamy picia wody prosto z kranu. Najlepiej będzie, jeśli zaopatrzymy się w kupną wodę butelkową. Tak samo nienajlepszym pomysłem będzie kąpiel w wodzie nieznanego pochodzenia oraz w jeziorach i w strumykach. Po drugie, lepiej jest jeść posiłki tylko po obróbce termicznej, czyli gotowane, smażone lub pieczone. W przypadku zjadania surowych produktów może zdarzyć się nieprzyjemne zatrucie pokarmowe. Po trzecie, nie narażajmy się na kradzieże – lepiej nie eksponować na ulicach wartościowych sprzętów, a cenne przedmioty pozostawić w hotelowym sejfie. Pamiętajmy też o bezwzględnym zakazie fotografowania budynków instytucji rządowych i wojskowych, takich jak poczta, stacje benzynowe i banki. Mimo jednak wszystkich wymienionych tu zagrożeń, nie należy się przesadnie obawiać, bo podróż w ten rejon Afryki na pewno okaże się cudownym przeżyciem i niezapomnianym na lata wspomnieniem!

 

Kliknij i zobacz pomysły na 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali