Najważniejsze słowa i zwroty indonezyjskie

W Indonezji językiem urzędowym jest język indonezyjski. Co ciekawe język ten jest jednym z najszerzej używanych języków świata (głównie ze względu na to, że Indonezja jest czwartym co do wielkości krajem na świecie). Język indonezyjski zapisywany jest za pomocą alfabetu łacińskiego, a indonezyjska nazwa języka to Bahasa Indonesia (w tłumaczeniu "język Indonezji"). 

Język indonezyjski w kraju wyspiarskim
Jako język ojczysty język indonezyjski jest używany stosunkowo przez małą część Indonezyjczyków zamieszkującą część Dżakarty. Ponad 220 milionów ludzi używa regularnie tego języka. W kraju, w którym jest 360 języków etnicznych (związane jest to głównie z tym, że Indonezja jest krajem wyspiarskim – położonym na ponad siedemnastu tysiącach wysp, z czego około sześć tysięcy jest zamieszkanych), Bahasa Indonesia odgrywa ważną rolę scalania mieszkańców. 

Gdzie stosuje się w Indonezji język formalny?
Język indonezyjski jest używany przede wszystkim na uczelniach, w szkołach, w mediach ogólnokrajowych, urzędach, a także w różnych sytuacjach formalnych. Formalna odmiana języka używana jest także w książkach i gazetach, oraz w wiadomościach telewizyjnych czy też radiowych. Jednak niewielu Indonezyjczyków używa języka formalnego na co dzień. Bardzo często sytuacją jest, że mieszkańcy Indonezji mieszają w rozmowie język indonezyjski z językami etnicznymi i lokalnymi. 

Jakich zwrotów warto się nauczyć?
Wybierając się w podróż do Indonezji warto poznać choć kilka podstawowych zwrotów, które pozwolą nam na możliwie swobodną konwersację, lub chociaż porozumienie się z mieszkańcami wysp. Zwroty i słowa których chcemy się uczyć powinny być przede wszystkim praktyczne i takie które wiemy, że będziemy często stosowali. Nie warto uczyć się całych rozmówek i słów które możemy sprawdzić w trakcie rozmowy – ale proste rzeczy jak pozdrowienia, powitania, podziękowania i tak dalej warto znać – w sytuacjach w których chcemy je zastosować nie ma najczęściej możliwości i czasu aby sprawdzić w słowniku jak coś powiedzieć. Tak więc najbardziej podstawowe zwroty w języku indonezyjskim, których warto się nauczyć wybierając się do tego pięknego kraju to na przykład: „selamat pagi” co oznacza „dzień dobry” zwrotu tego jednak używamy witając się z kimś rano, „selamat malam” oznacza natomiast „dobry wieczór”. Następnym przydatnym zwrotem w języku indonezyjskim jest „apa kabar?” – czyli po prostu „jak leci?”, warto również wiedzieć jak powiedzieć „dziękuję” a powiemy to tak „terima kasih”. Podczas pożegnania mówimy słowa „sampai jumpa lagi „ co oznacza po prostu „do widzenia”. Kolejnym niezwykle przydatnym zwrotem który warto zapamiętać jest „saya tidak mengerti” – słowa te oznaczają „nie rozumiem”.

Inne przydatne tematyki z których warto poznać kilka słów w języku indonezyjskim
Oprócz zwrotów które znać powinniśmy koniecznie, są też takie które znacząco ułatwią nam życie i podróżowanie. Jeśli więc wystarczy nam i na to czasu a także chęci warto nauczyć się takich zwrotów jak „Jestem z Polski”, „nie mówię dobrze po indonezyjsku”, czy też „czy mówisz po angielsku?” – to w kwestii komunikacji. Jeżeli chodzi o bardziej praktyczne zagadnienia – dobrze jest, będąc gdziekolwiek wiedzieć jak zapytać w ojczystym języku „Gdzie znajduje się toaleta?” – w razie gdyby nikt akurat nie mówił po angielsku. Kolejnym tego typu zwrotem jest: „Gdzie jest taxi?” lub „Potrzebuję pomocy” bo „zgubiłam się”, „nie mogę znaleźć ‘tego miejsca’”, czy też „coś mnie boli”. Kolejnym praktycznym zwrotem w języku indonezyjskim jest „ile to kosztuje” – oraz oczywiście musimy wtedy nauczyć się podstawowych chociażby liczb w języku indonezyjskim. Na szczęście w kwestii zakupów na ogół mamy ułatwioną sytuację ponieważ większość (jeżeli nie wszyscy) sprzedawców potrafi przynajmniej w podstawowym stopniu mówić w języku angielskim. 

Gdzie w Polsce można nauczyć się języka indonezyjskiego?
Jedyną uczelnią w Polsce, na której można uczyć się języka indonezyjskiego jest Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Uniwersytecie tym język indonezyjski nauczany jest na Wydziale Neofilologii, a dokładniej na kierunku: Filologia, a na specjalności: Etnolingwistyka. Nauczany jest również w tym samym Uniwersytecie na Wydziale Neofilologii, na kierunku: Filologia Indonezyjsko - Malajska. Ale jeżeli do Indonezji chcemy wylecieć raczej w ramach urlopu, czy też zwiedzania wystarczą nam jedynie krótkie kursy organizowane przez szkoły językowe.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali