Egipt - to miejsce trzeba zobaczyć

Egipt jako miejsce  powstania jednej z pierwszych cywilizacji do dnia dzisiejszego uznawany  jest za kraj pełen starożytnych tajemnic. Państwo jest usytuowane w  północno-wschodniej części Afryki. Graniczy z Libią, Sudanem, Izraelem  oraz Strefą Gazy. Od północnej strony jest otoczone Morzem Śródziemnym, a  od wschodniej części Morzem Czerwonym. Nic zatem dziwnego w tym, że  państwo od wielu lat cieszy się zainteresowaniem turystycznym. A to  tylko jedna strona medalu, ponieważ oczywiste jest, że dla wielu osób  Egipt jest przepustką do niezwykle interesującego świata starożytności, w  którym władzę sprawowali faraonowie. Co warto zobaczyć, będąc w  Egipcie?

Giza

Piramidy w Gizie to jedno z najbardziej obowiązkowych miejsc każdego  turysty wybierającego się do Egiptu. Są jednym z najważniejszych i  najlepiej zachowanych świadectw przedstawiających tradycję pochówku  najważniejszych person w Starożytnym Egipcie. W Gizie znajdują się  piramidy Cheopsa, Chefrena oraz Mykerinosa. Jeszcze do niedawna można  było wspinać się po piramidach, aczkolwiek po serii wypadków oraz wielu  udanych próbach odłupania kawałka piramidy "na pamiątkę" jest to surowo  zabronione. Szacuje się, że piramidy powstały ok 4,5 tysiąca lat temu.  Współcześni naukowcy do dnia dzisiejszego zachwycają się umiejętnościami  starożytnych architektów, którzy stworzyli projekty nietypowych  grobowców. To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych elementów  egipskiego krajobrazu, ale także architektura wzbudzająca wielki podziw.  Nieopodal znajduje się kolejna atrakcja w postaci słynnego Sfinksa.  Znajduje się właściwie w bezpośrednim sąsiedztwie piramidy Chefrena.

Dolina Królów

Dolina Królów to jedno z najpopularniejszych miejsc pod względem  archeologicznym. Było to miejsce wyodrębnione już w starożytności i  zaliczane do tak zwanego Świata Umarłych. W minionych stuleciach  archeologom udało się w tych pustynnych warunkach odkopać kilkadziesiąt  grobowców. Jednak najsłynniejszym odkryciem był grobowiec Tutenchamona,  młodego władcy i oficjalnie syna pięknej Nefretete, a według  współczesnych badań owocem zbliżenia Echnatona z własną siostrą. Do  odkrycia doszło w 1922 roku za sprawą Howarda Cartera, który od wielu  lat przeczesywał Dolinę Królów w poszukiwaniu tego właśnie grobowca.  Kiedy nadzieja na jakiekolwiek odkrycie zaczęła się kurczyć Carter, odkrył pierwszy stopień w głąb ziemi, który faktycznie okazał się być  stopniem do grobowca Tutenchamona. Było to odkrycie sensacyjne ze  względu na fakt, że miejsce spoczynku młodego faraona było jedynym,  które nie zostało splądrowane. 

Świątynie starożytnego Egiptu

Niezaprzeczalną atrakcją kraju są świątynie liczące sobie wiele  tysięcy lat. Najczęściej były budowane dla uczczenia panującego obecnie  faraona. Jedną z najpiękniejszych są świątynie w Abu Simbel.  Archeologiczne badania potwierdzają, że powstały w czasach panowania  Ramzesa II uważanego za jednego z najwybitniejszych Faronów egipskich.  Zdecydowanie warto udać się do charakterystycznej świątyni Hatszepsut.  To jedyna świątynia poświęcona kobiecie, która piastowała urząd faraona.  Jest usytuowana w dolinie Deir el-Bahari. To przepiękna budowla, która  tak de facto składa się z trzech tematycznych tarasów. Prezentuje się  imponująco również ze względu na wielki blok skalny znajdujący się tuż  za nią. Można odnieść wrażenie, że konstrukcja jest wkomponowana w  skałę. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali