Co powinieneś wiedzieć, zanim wybierzesz się do Paryża? - 10 faktów

Paryż, to miasto znane jako stolica Francji, a także siedziba miłości, croissantów oraz fanów żabich udek.

Ale co tak naprawdę wiesz o miejscu, które pamięta wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat?

Poznaj listę dziesięciu zaskakujących faktów, które mogą Ci się przydać,  jeżeli w najbliższe wakacje postanawiasz wybrać się akurat do Paryża!

1. W starożytności nazywał się on "Lutieta". Około 50r. p.n.e. został  zajęty przez Rzymian. W późniejszym czasie zaś parę razy najechali go  wikingowie. Wtedy też zaczął się fortyfikować i powoli stawał znaczącym  miastem.

2. Paryż jest nie tylko pierwszy (we Francji) pod względem powierzchni  czy liczby ludności. Znajduje się także na szczycie pierwszych miast na  świecie, które mogły poszczycić się uniwersytetem oraz oświetleniem przy  drogach!

W końcu nie na darmo nosi chwalebne miano 'miasta świateł'.

3. Jak myślisz, czego w stolicy jest więcej - psów czy dzieci? Żeby  odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy, że powiem tak: Pamiętasz może,  jak całkiem niedawno, modne stało się noszenie małych piesków w  torebkach?

Ciekawe czym kończy się noszenie kiełbasy i zwierząt tak blisko siebie...

4. Ponieważ espresso zwykle kosztuje w Polsce około od sześciu do  piętnastu złotych, to całkiem miła odmiana, że w Paryżu możesz dostać je  za 4,50 czyli €1. Oczywiście nie w każdym miejscu, ale spokojnie - na  pewno trafisz, na któryś z tych niemal dwustu punktów na mapie.

5. Dzwon Notre Dame wcale nie nazywa się ani Esmeralda, ani Quasi-modo czy inna znana Wam postać rodem z powieści Wiktora Hugo.

Nosi za to imię Emmanuel.

6. Francja, to nie jest kraj dla osób, które nie znoszą kontaktu, z  uwagi na pewną tradycję zwaną "bisou". Jest to buziak w policzek, którym  witają się (lub żegnają) koledzy czy przyjaciele. Najczęściej  wymieniają go między sobą dwie osoby płci żeńskiej lub chłopak i  dziewczyna.

7. Jeżeli chcesz zrobić na złość francuskiej konstytucji (a przy okazji  dowiedzieć się, jak wygląda zagraniczny komisariat), to puść w nocy  fajerwerki prosto z wieży Eiffla lub nazwij świnię "Napoleon".

8. Paryżanie zwykle preferują, używanie ich języka, nawet kiedy jesteś  obcokrajowcem, dlatego w swoich wypowiedziach staraj się korzystać  chociaż z ich podstawowych słów, takich jak "dzień dobry" (bonjur),  "smacznego" (bon appétit) czy "dziękuję" (merci).

 

 9. Nauczyłeś się, że w Polsce nie ma nic za darmo? W takim razie Paryż  Cię zadziwi, gdyż w mniejszych restauracjach możesz poprosić o  nieodpłatną szklankę wody!

 

 10. Co roku do Paryża przybywa 25 milionów turystów. Nic dziwnego, że  widnieje on na drugim miejscu listy najczęściej odwiedzanych miast w  Europie (2016r.)

 

 I jak? Teraz jesteś w stanie powiedzieć coś więcej o tym sławnym  mieście? A może nadal będziesz kojarzyć je głównie z abstrakcyjną modą  oraz słodkościami?

 To, ile zapamiętasz, zależy już tylko od Ciebie!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali