Co warto zobaczyć w Iranie?

Iran to coraz częściej wybierany kierunek na egzotyczną podróż. Wspaniali ludzie, pyszne jedzenie, odkrywanie totalnie innej kultury i nieziemskie widoki, zachęcają, by udać się do tego orientalnego państwa. Iran staje się coraz przyjaźniejszy turyście z zachodu, a nierzadko sami Irańczycy otwierają swoje drzwi gościom, pokazując swoją gościnę i zaufanie. Do Teheranu, stolicy, można upolować bilety w bardzo atrakcyjnych cenach, co zachęca do podróżowania. Jakie miejsca warto zobaczyć w Iranie?

Teheran – stolica Iranu – co zobaczyć?
Jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Iranie jest jego stolica. Teheran stał się stolicą Iranu w XIX wieku podczas ery Qajar. Położony wzdłuż południowej części pasma górskiego Alborz, z prawie 8 milionami ludzi, Teheran jest najbardziej zaludnionym miastem w kraju. Posiada dwa międzynarodowe lotniska, Mehrabad i Imam Khomeini, gdzie jest bardzo prawdopodobne, że wyląduje samolot z Europy. To świetna baza wypadowa na cały kraj, bo Teheran jest dobrze skomunikowany z najważniejszymi miejscami turystycznymi. W Teheranie zachwycają pałace królewskie, piękne parki, ruchliwe bazary i tętniące życiem centrum. Ilość rzeczy do zrobienia w Teheranie praktycznie się nie kończy! Pierwszą budowlą, która na pewno zwróci Waszą uwagę jest Azadi Tower, czyli perska wieża wolności. Zlecona przez ostatniego szacha Iranu, Mohammada Rezę Pahlaviego i zainaugurowana w 1971 r. z okazji 2500-lecia imperium perskiego, przed rewolucją 1979 r. znana była jako Shahyad Tower, Miejsce Pamięci Królów. To najbardziej pocztówkowe miejsce, znane z wielu obrazków i przewodników po stolicy. Drugim miejscem jest Pałac Golestan "Kakhe Golestan". Wpisany na listę UNESCO pałac jest jedną z ulubionych atrakcji Teheranu i zdecydowanie jednym z miejsc do odwiedzenia w całym Iranie. Został on pierwotnie zbudowany w XVI wieku przez Shaha Abbasa, a następnie odbudowany w czasach Qajar. Skrzydło pałacu poświęcone było żonom i kochankom królów Qajar. Bogactwo i przepych, jaki można podziwiać w środku pałacu, dosłownie wbija w fotel. Zwiedzanie całego kompleksu zajmie Wam ok. 2 godziny. Innymi miejscami w Teheranie, jakim warto się przyjrzeć są perskie bazary. Największe z nich to: Teheran Grand Bazaar, rozciągający się na około 20 kilometrów kwadratowych, jest absolutnie jednym z miejsc do odwiedzenia w Teheranie. Pod zadaszonym targiem odkryjecie mnóstwo ciekawych przedmiotów i będziecie mogli podziwiać irańską architekturę. Natomiast Tajrish Bazaar to jeden z najstarszych bazarów Teheranu, znajduje się w północnej części miasta. Mniej turystyczny i zatłoczony niż Grand Bazaar, Tajrish Bazaar jest pełen całkiem dobrej jakości sklepów

Shiraz – jedno z najpopularniejszych turystycznie miast
Innym celem podróży do Iranu, który należy uwzględnić w planie podróży, jest Shiraz. To ojczyzna cywilizacji perskiej i stolica prowincji Fars, Shiraz jest miastem poetów i słowika. Na ulicach czuć jaśminowy zapach herbaty, który gości tu prawdopodobnie jeszcze od czasów Cyrusa Wielkiego i Dariusza Wielkiego. Co trzeba zobaczyć w Shiraz? Persepolis i Pasargadae. To niemożliwe, aby nie umieścić Persepolis na liście miejsc do odwiedzenia w Iranie. Ślady wielkiego perskiego imperium Achemenidów są to obowiązkowy punkt programu! Dojazd tam trochę zajmuje, ale przecież po to właśnie się tam jedzie. Zaczyna się zazwyczaj od Pasargadae, które znajduje się około 140 km od Shiraz, pierwszej stolicy imperium założonego przez Cyrusa Wielkiego. W drodze powrotnej do Szirazu zatrzymajcie się w potężnej Persepolis, stolicy ceremonialnej Achemenidów. Tutaj Dariusz Wielki powitał urzędników i dostojników z innych krajów. Przed opuszczeniem świata starożytnego, zatrzymaj się w oszałamiającym kompleksie grobowym Naqsh-e Rostam. Są to jedne z najważniejszych historycznych miejsc w Iranie. W Shiraz trzeba zobaczyć m.in. Meczet Vakila, który znajduje się niedaleko od Vakil Bazaar i w dzielnicy o tej samej nazwie.Pochodzący z epoki Karima Khana, podobnie jak reszta dzielnicy, meczet ten rozciąga się na około 11.000 kilometrów kwadratowych i posiada 48 filarów oraz minbar (tzw. ambonę) z 14 marmurowymi schodami. Nie zapomnijcie rozkoszować się smakami irańskiej kuchni. Na pewno będziecie fanami herbaty jaśminowej lub herbaty miętowej, którą warto przywieźć ze sobą na pamiątkę.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali