Krajobrazowa wycieczka po Sri Lance dla aktywnych

Sri Lanka to wspaniały kraj dla osób kochających piękne krajobrazy, dziką przyrodę, ciszę i spokój oraz zwiedzanie małych wiosek. Na mapie świata Sri Lanka to stosunkowo młody kierunek podróży, bo jeszcze kilkanaście lat temu z trudem można było znaleźć dobry hotel – a było to spowodowane wojnami domowymi pomiędzy Tamilami a Lankijczykami. Dzisiaj podróżuje się głównie do środkowej i południowej części wyspy, chociaż północ (zamieszkana przez Tamilów) jest coraz chętniej eksplorowana. Dzisiaj przedstawimy Wam przykładowe miejsca, w które warto się wybrać na wycieczkę objazdową po Sri Lance. Dodajmy, że to wycieczka skierowana głównie dla aktywnych osób, którym nie straszną są duże odległości, trekkingi po dżungli i odludne miejsca. Zapraszamy do wspólnej podróży!

Zagłębie archeologiczno-historyczne: Anuradhapura, Polonnaruwa, Dambulla i Habarana
Zacznijmy od miejsc, w których czeka nas intensywne zwiedzanie historycznych budowli i świątyń. Do wszystkich z nich można dostać się samochodem z międzynarodowego lotniska, które znajduje się pod Kolombo, ale ostrzegamy, że droga potrwa kilka godzin. Ale zdecydowanie warto! Pierwszym miastem, o którym musimy wspomnieć jest Anuradhapura, historyczna stolica Sri Lanki (wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO), w której zamieszkiwali syngalesi. Z punktu widzenia kultury i religii, Anuradhapura jest historycznym centrum religii buddyjskiej, w której rośnie drzewo ze świętego szczepu drzewa Bodhi, pod którym Budda doznał oświecenia. To starożytne miasto można zwiedzać i na rowerze, tuk tukiem i samochodem, chociaż osobiście polecamy po prostu wynająć lokalnego przewodnika (albo chociaż kierowcę), który obwiezie Was po najważniejszych miejscach. Kolejnym historycznym miastem, i wg nas atrakcyjniejszym od stolicy, jest Polonnaruwa (która także była stolicą). Polonnaruwa jest mniej turystyczna i zdecydowanie robi większe wrażenie podczas zwiedzania stanowisk archeologicznych, np. Pałacu Królewskiego. Miasto słynie ze swej czystości i zieleni, co w połączeniu ze starożytnymi budowlami i wszechobecnymi posągami Buddy (np. wykutymi w skale) świetnie oddaje klimat dawnych czasów. Z Polonnaruwy niedaleko już do Dambulli, w której największą atrakcją jest kompleks świątyń Buddy wykuty w jaskiniach. Warto zatrzymać się tam na kilka godzin i zwiedzić chociaż kilka świątyń – jeśli ktoś po raz pierwszy w życiu podróżuje po azjatyckich krajach, na pewno będzie zachwycony. Wytrawny podróżnik może poczuć się lekko znudzony, stąd lepiej pominąć turystyczną Habaranę. W Habaranie specjalnie dla gości z całego świata stworzono skansen i ogrody przypraw, do których można wstąpić po drodze do innego miejsca. Jednak z punktu widzenia miłośnika historii i kultury, najbardziej autentycznym miejscem będzie właśnie Polonnaruwa.

Parki narodowe na Sri Lance
Można śmiało powiedzieć, że większość wyspy pokrywają gęste lasy. Na Sri Lance nie ma praktycznie (poza Kolombo) żadnej metropolii, stąd jest idealna dla kogoś, kto uwielbia aktywny odpoczynek w pięknych okolicznościach przyrody. Na Sri Lance znajduje się sporo fantastycznych parków narodowych, które oferują wiele atrakcji przyjezdnym. Po pierwsze, Park Narodowy Yala, do którego jeździ się głównie po to, by odbyć samochodowe safari na słonie. W Yala mieszkają setki gatunków dzikich zwierząt – w tym wspomniane słonie, bawoły i lamparty. Te ostatnie spotyka się raczej rzadko, co nie przeszkadza w czerpaniu przyjemności z wycieczki. Minusem Yali jest jej popularność, bo zwykle jeździ tu naprawdę sporo samochodów z przewodnikami. Jeśli jesteś osobą, która potrzebuje wyciszenia i samotności, lepiej pojechać do Parku Narodowego Udawale. Przybywa tu zdecydowanie mniej turystów, chociaż też zwiedza się głównie z przewodnikiem. Największą atrakcją w Udawale są krokodyle i kormorany.

Romantyczna Ella
O miasteczku Ella mówi się jako o jednym z najpiękniejszych miejsc na Sri Lance. Położone jest w urokliwej okolicy – w otoczeniu gór, dolin i jezior. Ponoć do Elli przez lata przyjeżdżało dużo pisarzy i poetów, by cieszyć się krajobrazami i w ciszy tworzyć kolejne dzieła literackie. W Elli znajdziecie piękne i kameralne pensjonaty, z których można śmiało ruszyć w całodzienny trekking po okolicy. W gęstych dżunglach ukryte są buddyjskie świątynie, wodospady i jaskinie, więc dobrze jest mieć przewodnika, który zna trasy i ciekawe miejsca. Okolice Elli to także ogromne plantacje herbaty – można się przejść tzw. szlakiem herbaty, przez plantacje i fabryki tej rośliny. W tym miejscu sa się odczuć bliskość z Matką Naturą. Polecamy także wybrać się w bardziej turystyczne miejsce, na trekking na Little Adam's Peak, z którego roztaczają się zachwycające widoki.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali