Często wyobrażasz sobie Europę, jako kraj zamków, fos i średniowiecznych bitew? Okazuje się jednak, że zamki samurajów i władców poszczególnych regionów mają w Japonii niezwykle długą tradycję i ciekawą historię. Przedstawiamy najpiękniejsze zamki, które możesz obejrzeć w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Zamek Himeji
Ten zamek na wzgórzu znajduje się w prefekturze Hyōgo. Kompleks zamkowy składa się z 83 budynków, a zamek Himeji uważany jest za najlepszy przykład tradycyjnej japońskiej architektury zamkowej. Jego powierzchnia zewnętrzna jest olśniewająco biała. Samurajski wojownik Akamatsu Norimura zbudował zamek w 1333 roku, jako fortecę, a początkowa struktura została poddana znaczącym zmianom w ciągu ostatnich kilku stuleci. Mianowicie, kilka budynków zostało dodanych, gdy zamek zmienił właściciela. Zamek cudem przetrwał II wojnę światową bez szwanku, mimo że okoliczne tereny zostały bezlitośnie zbombardowane. Budowla jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zamek Matsumoto
Matsumoto to jeden z głównych zamków historycznych w Japonii. Jest uważany za skarb narodowy tego kraju. Zamek Matsumoto znajduje się w prefekturze Nagano, gdzie można łatwo dojechać pociągiem z Tokio. Tym, co go wyróżnia jest lokalizacja. Większość japońskich zamków była strategicznie budowana na wzgórzach lub w otoczeniu rzek. Matsumoto znajduje się natomiast na płaskowyżu. Zbudowana pod koniec XVI wieku twierdza składała się z szeregu fos oraz złożonego systemu ścian i bram. Zamek powstał w okresie Sengoku, czyli znacznych wstrząsów społecznych w Japonii. Pod koniec XIX wieku został sprzedany na aukcji w celu przebudowy. Lokalny dyrektor szkoły średniej zainicjował prace renowacyjne i zebrał fundusze na ich realizację.
Zamek Nagoya
Zamek Nagoya znajduje się w środkowej Japonii. W okresie Edo Nagoya stała się najważniejszą twierdzą w okolicy. Zamek został zbudowany na początku XVII wieku, jednak jego początki sięgają jeszcze dalej. Pierwotny zamek nazywał się Yanagi-no-maru, a gubernator wojskowy Imagawa Ujichika zbudował go, jako prezent dla swojego syna w roku 1520. Wkrótce po ukończeniu budowli wódz przejął zamek i zmienił nazwę na Zamek Nagoya. Podczas II wojny światowej zamek służył, jako kwatera wojskowa i stał się miejscem obozu jenieckiego. Został mocno uszkodzony podczas nalotów armii amerykańskiej.
Zamek w Osace
Zamek w Osace jest jednym z najsłynniejszych zabytków Japonii. Podobnie jak w przypadku wielu tradycyjnych japońskich zamków, zbudowany jest na sztucznej kamiennej ścianie. Ma osiem kondygnacji i jest otoczony fosą. Zamek wzniesiono na miejscu świątyni i dawnego pałacu cesarskiego. Pod koniec XVII wieku na zamku wybuchł ogromny pożar, gdy błyskawica uderzyła w proch strzelniczy, doprowadzając do ogromnej eksplozji. W krótkim okresie użytkowania zamek odegrał ważną rolę w zjednoczeniu Japonii. Pod koniec XIX wieku zamek przeszedł wiele napraw po latach zaniedbań.
Zamek Matsue
Ukończony w 1611 roku Zamek Matsue jest jednym z niewielu zachowanych średniowiecznych zamków, które wciąż zachowują oryginalną drewnianą konstrukcję. Zamek jest głównie drewniany, co stanowi poważne zagrożenie pożarowe. Został zbudowany po wielkiej wojnie feudalnej w Japonii. Jest to jeden z najstarszych zamków w Japonii i jedyny pozostający w regionie Sanin. Przez okres 234-letniego panowania, obejmującego ponad dziesięć pokoleń, zamkiem rządzili Naomasa Matsudaira i jego potomkowie.
Polecamy
Najnowsze
Algieria – kraj majestatycznych gór, pustyń i wielowiekowego dziedzictwa
Algieria, największe państwo Afryki, to fascynujące miejsce pełne kontrastów – od gór Atlas, przez rozległą pustynię Saharę... [...]