Odkrywając Ekwador i Galapagos

Egzotyczna wycieczka do Ekwadoru i na wyspy Galapagos to zupełnie inny poziom podróżowania: te rejony nie są znane masowej turystyce, a wytrawnym podróżnikom, którzy pragną odrywać świat krok po kroku. Ekwador przegrywa w rankingach popularności z roztańczoną i płynącą winem Argentyną czy szaloną Brazylią, jest mniej popularny niż Meksyk czy Chile. Nieodkryty, a oferujący przyjezdnym szereg różnorodnych atrakcji – zaczynając od pogody! Ekwador leży na równiku i można tu podróżować niemal cały rok, bo temperatury nie wahają się znacząco i nie ma wyraźnego podziału pomiędzy porami roku. Dlaczego warto wybrać się na wakacje do Ekwadoru?

By odkryć nieodkryte
Jak już wspomnieliśmy, Ekwador nie należy do najpopularniejszych turystycznych destynacji. To, co oferuje turystom dalekie jest od znanych i sprawdzonych standardów europejskich czy lekkości podróżowania po krajach Azji Południowo-Wschodniej. W Ekwador trzeba włożyć więcej wysiłku, a wyprawa wymaga kondycji – wiele ciekawych miejsc położonych jest na dość dużych wysokościach. Ekwador to raj dla miłośników trekkingu, przyrody, pustych szlaków i przygód w dżungli. Wystarczy wyjechać poza większe miasto, a trafia się do przyjaznych wiosek, w których życie toczy się na zupełnie innych zasadach niż w znanym nam świecie. Nie oznacza to, że w Ekwadorze brakuje luksusów – pięciogwiazdkowe i ekskluzywne hotele czekają na podróżników z większym budżetem, jednak nie ma ich tak wiele jak w innych miejscach na świecie. Jednak prawdziwą perłą turystyczną są wyspy Galapagos!

By poznać ekwadorskie smaki
Pierwszym produktem, który kojarzymy z Ekwadorem jest kawa. W całym kraju zakłada się plantacje kawy i produkuje najróżniejsze jej odmiany. Co ciekawe, większość ziaren, które eksportuje się do USA czy Europy na miejscu uważa się za… odpady. Jeśli więc jesteście fanami kawy, koniecznie musicie odwiedzić Ekwador, by spróbować, jak smakuje prawdziwa – według mieszkańców – kawa. Kolejnym elementem ekwadorskiej tradycji są świnki morskie, które stanowią tu przysmak. Z naszej perspektywy trudno jest sobie wyobrazić jedzenie tych sympatycznych zwierzątek, ale z drugiej strony my jesteśmy przyzwyczajeni do np. jagnięciny czy gęsi, które też się hoduje! Na miejscu warto spróbować nie tylko lokalnych mięsnych specjałów, ale i bananów, występujących w wielu odmianach i przyrządzanych na różne sposoby. Zdecydowanie stołujcie się w małych knajpkach i garkuchniach, bo dzięki temu poznacie czym jest autentyczna kuchnia. Potrawy popijajcie napojem z trzciny cukrowej, który podobno ma dużo walorów zdrowotnych!

By zdobyć ekwadorskie wulkany
W Ekwadorze jest kilka wulkanów godnych uwagi. Najbardziej fotogenicznym i najchętniej odwiedzanym jest wulkan Cotopaxi zlokalizowany w Parku Narodowym Cotopaxi. Najlepiej się tam dostać z przyjemnego miasta Quito, w którym ląduje wiele samolotów międzykontynentalnych. Co jest szczególnego w wulkanie Cotopaxi? Na całym obszarze rezerwatu jest stosunkowo płasko, gdy nagle naszym oczom ukazuje się wielka góra z ośnieżonym szczytem. Cotopaxi ma 5,897 metrów wysokości i jest drugim najwyższym szczytem w Ekwadorze, zaraz po równie słynnym wulkanie Chimborazo. Na wulkan można się wspinać, jednak nie polecamy tego niedoświadczonym w górskich podbojach osobom. Po pierwsze, wymaga to doskonałej kondycji, a po drugie profesjonalnego przewodnika i sprzętu. Zdecydowanie jednak polecamy trekking po parku Cotopaxi i zachwycanie się tutejszą fauną i florą. Drugim wulkanem, który warto zobaczyć jest wysoki na 6268 m n.p.m Chimborazo, najbardziej wysunięty szczyt na świecie (bo położony najbliżej równika). Opcje na wycieczkę są dwie: dla tych zaawansowanych istnieje możliwość wspięcia się do bazy położonej na 5 tys. metrów, a ci mniej wprawieni mogą spacerować po zboczu wulkanu. Obie opcje są przyjemne i satysfakcjonujące pod względem widoków i przeżyć.

By zakochać się w Galapagos
Jeśli chociaż raz w życiu znajdziecie się na wyspach Galapagos, już zawsze będziecie chcieli tam wrócić. Niewielki archipelag wysp położonych na wschodnich wodach Oceanu Spokojnego to raj na ziemi. Według statystyk mniej niż 1% wysp jest zamieszkanych, więc 13 głównych i 6 mniejszych wysepek należy w całości do natury. Cały archipelag objęty jest ścisłą ochroną. Wstęp na wyspy Galapagos kosztuje 100 USD od osoby, ceny hoteli również nie należą do najtańszych – nie każdy więc może pozwolić sobie na taką wycieczkę. Jednak zdecydowanie warto tu zawitać, bo bogactwo fauny i flory zachwyci i onieśmieli nawet największych znawców.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali