Najpiękniejsze strony Sri Lanki

Słynne powiedzenie Marco Polo, że Sri Lanka jest jedną z najwspanialszych wysp na świecie jest powszechnie znane. Chociaż kraj jest mały, odnajdziemy w nim mnóstwo historycznych i przyrodniczych atrakcji. Poznajmy plaże, dżungle, plantacje herbaty, świątynie i wiele innych najpiękniejszych miejsc na Sri Lance.

Sigiriya
Sigariya znana również, jako Skała Lwa, jest skalną fortecą i pałacem położonym w dzielnicy Matale. Goście mogą wspiąć się do starożytnych ruin, które są otoczone ogrodami, stawami i ozdobione wspaniałymi freskami. Miejsce to zostało wpisane na listę Światowego dziedzictwa UNESCO jest jednym z najpiękniejszych zabytków tego kraju. Udajmy się na szczyt Sigiriya, aby zobaczyć wspaniałe, dramatyczne widoki na pagórki w dżungli znajdującej się poniżej.

Szczyt Adama
Znajdujący się w zróżnicowanym pod względem przyrodniczym miejscu, Szczyt Adama jest wysoką, spiczastą górą w centralnej Sri Lance. Podejście o długości 2443 metrów to szlak pielgrzymkowy w religii buddyjskiej, ponieważ mówi się, że w pobliżu szczytu znajduje się odcisk stopy Buddy. Postarajmy się dotrzeć na szczyt góry o świcie, aby zobaczyć niezapomniany wschód słońca.

Galle
Odwiedźmy też koniecznie dobrze zachowane miasto kolonialne Galle. Miasto pełne jest uroczych willi z epoki holenderskiej i wspaniałych widoków na morze. Odwiedźmy Fort Galle, holenderski fort, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, który jest największym pozostałym fortem morskim w Azji zbudowanym przez europejskich okupantów. Inne miejsca, które trzeba tu zobaczyć to: naturalny port, katedra św. Marii i stadion Galle International, który jest powszechnie uważany za najbardziej malownicze pole do gry w krykieta.

Park Narodowy Yala
Park Narodowy Yala to miejsce, w którym można zobaczyć duże, dzikie koty. Park jest miejscem największej koncentracji lampartów na świecie, a także ważnym sanktuarium dla słoni i ptaków wodnych na Sri Lance. Małpy, krokodyle i inne zwierzęta biegają po trawiastych równinach i obszarach leśnych parku. Park znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy.

Polonnaruwa
Zobaczmy piękne przykłady starożytnej sztuki i architektury syngaleskiej w Polonnaruwa. Liczne dobrze zachowane ruiny grobowców, świątyń, posągów i innych stanowisk archeologicznych znajdują się w tym mieście. Setki lat temu Polonnaruwa była stolicą wyspy, a także tętniącym życiem centrum handlowym i religijnym. Nie przegapmy historycznych skarbów, które ma do zaoferowania to niezwykłe miasto.

Bentota
To nadmorskie miasto ma wspaniałe plaże, luksusowe hotele i charakteryzuje się nienaruszonym pięknem. Spędźmy dzień w słońcu na plaży Bentota, odwiedźmy pobliską wylęgarnię żółwi Kosgoda lub znajdźmy spokój w buddyjskiej świątyni Galapatha Raja Maha Vihara. Bentota jest popularnym miejscem turystycznym, więc możemy śmiało wziąć udział w zajęciach, takich jak przejażdżki helikopterem i sporty wodne.

Kandy
To duże miasto położone jest na płaskowyżu otoczonym przez góry. Kandy, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest miejscem, w którym można skosztować syngaleskiej kultury, zwłaszcza, jeśli latem odwiedzimy festiwal Esala Perahera. Na listę obowiązkowych atrakcji wpiszmy także Świątynię Zęba, która została zbudowana w IV wieku i posiada bardzo wyjątkową relikwię - ząb Buddy.

Nuwara Eliya
Innym miastem płaskowyżu otoczonym górami jest Nuwara Eliya, znana również, jako Little England. Wszystko za sprawą starych brytyjskich budynków kolonialnych, takich jak Queen's Cottage i General's House. W okolicy znajduje się wiele pomników przyrody: wodospady, wzgórza, plantacje herbaty i Pidurutalagala, najwyższa góra na Sri Lance.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali