Wycieczka na Sri Lankę

Sri Lanka, znana niegdyś jako Cejlon, to egzotyczna wyspa położona na Oceanie Indyjskim, na południu Indii. Od lat przyciąga fascynatów podróży poza utartym szlakiem, zachwycając krajobrazem, kuchnią i kulturą. Rząd Sri Lanki nieustannie inwestuje w rozwój sektora turystyki, który z roku na rok przynosi coraz większe dochody. Przez prawie 10 lat państwo chwaliło się stabilną sytuacją polityczną, którą zaburzyły ataki terrorystyczne w kwietniu 2019 roku. Pomimo tego, uważa się, że to bezpieczny kierunek na wymarzone wakacje, a wg Lonely Planet Sri Lanka wciąż jest na topie! Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę na Sri Lankę? Jakie miejsca odwiedzić? Jaki plan podróży będzie optymalny?


Dla kogo są wakacje na Sri Lance?


Dawne państwo Cejlonu, "łza Indii", to spokojne miejsce, w którym nocne życie praktycznie nie istnieje. Typowy turystyczny klimat poczuć można co najwyżej w Kolombo, największym mieście. Reszta wyspy to prawdziwa oaza zieleni i skrywanych w niej skarbów. Nie zdziwcie się, będąc na Sri Lance, że z hotelu do najbliższej atrakcji jedzie się godzinę samochodem. Infrastruktura turystyczna, zaprojektowana i zbudowana z największą dokładnością i dbałością o detale, lokalizowana jest głównie poza wioskami i miasteczkami. Dzięki temu, nocując w hotelu w środku dżungli, można odetchnąć i się zrelaksować, z dala od szybkiego świata. Nie oznacza to braku cywilizacji, bo na Sri Lance, jak już powiedzieliśmy, hotele są nowoczesne i zbudowane ze smakiem. Dłuższa wizyta bez konkretnego planu może się nudzić, zwłaszcza osobom bardzo energicznym i lubiącym chaos. Sri Lanka to dobry kierunek dla osób, które lubią przyrodę, fantastyczne krajobrazy, dobrą pogodę, przyjaznych ludzi wokół i ciekawe miejca do odkrycia. Na południu wyspy znajdują się najpiękniejsze plaże i zabytkowe zabudowania z czasów kolonialnych. W interiorze - ruiny starożytnych miast i świątynie wykute w skale. Optymalnym planem podróży jest połączenie zwiedzania oraz wypoczynku, dopasowując czas do własnych preferencji. Z naszej praktyki podróżniczej wynika, że 4-5 dni objazdu zazwyczaj wystarcza, a 5-6 dni spędzonych na ciepłych i pięknych plażach ładuje baterie. Co więcej, jeśli ktoś pragnie więcej luksusu, zaledwie godzinę lotu dzieli Sri Lankę i Malediwy, a takie połączenie uczyni egzotyczną wycieczkę kompletną.


Objazd po Sri Lance


Trzeba być przygotowanym na duże odległości pomiędzy atrakcjami. Oraz na ich różnorodność! Miejscem, które nieustannie robi wrażenie na odwiedzających jest Lwia Skała, Sigiryja, na której szycie znajdują się ruiny kompleksu pałacowego króla Kasjapa. Do dziś zachowało się imponujące wejście na skałę - dwie olbrzymie lwie łapy z długimi pazurami. Sigiryja jest wyjątkowa również ze względu na położenie, bo skała znajduje się na równinie, dlatego ze szczytu można zobaczyć panoramę na rozległe tereny. Trekking trwa ok. 2 godzin, a dla osób niepełnosprawnych przygotowana jest rampa. Niedaleko stąd położona jest Habarana to miejsce przygotowane dla turystów - tradycyjna wioska-skansen. Można tu zajrzeć do lankijskich ogródkow i zobaczyć, jak uprawia się przyprawy, chociaż na wyspie w tym względzie warto odwiedzić Królewski Ogród Botaniczny w Peradeniyi. Objeżdżając Sri Lankę, koniecznie wstąpcie do Dambulli, w której skryto kompeks buddyjskich świątyń wykutych w skale. I chociaż to miejsce jest bardzo popularne wśród turystów, piękno posągów pozwala zatrzymać się na chwilę refleksji. Niżej, kierując się w stronę południa, zahaczcie o Ellę i Nuwara Eliyię - krainę herbaty, pełną śladów po kolonii Brytyjskiej. Tutejsze zabudowania przenoszą myślami w bajeczny świat XVIII wiecznej Anglii, chociaż w krajobrazie nie zgadza się bujna dżungla w tle. Pociągowa trasa z Kolombo do Elli to jedna z najpiękniejszych tras widokowych na świecie, więc trzeba rezerwować bilety szybko - schodzą jak świeże bułeczki. Będąc już na samym południu Sri Lanki i szykując na odpoczynek w Tangalle czy Mirissie, zajrzycie też do Galle, pokolonialnego uroczego miasteczka. Znajdziecie tu zabytkowy holenderski port i restauracje serwujące najlepsze potrawy ze świeżych owoców morza.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali