Must see gdy będziesz w Kairze

Kair to największe miasto Egiptu, stolica tego państwa i przez wiele lat również największe miasto w całej Afryce. Dla wielu osób znakiem rozpoznawczym Kairu są przepiękne minarety. To jedno z nielicznych miast na świecie, w którym starożytna historia tak zgrabnie przeplata się z absolutną nowoczesnością. Co warto zobaczyć, będąc w Kairze?

Muzeum Egipskie

Muzeum Egipskie zostało założone w 1835 roku. Wcześniej nagromadzone zbiory były przechowywane w szkole językowej. Warto przypomnieć, że początek XIX wieku był okresem, w którym na terenie Egiptu zaczęto organizować wykopaliska archeologiczne niemalże na skalę masową. Grupy archeologów głównie z Wielkiej Brytanii oraz z Francji przybywały do Egiptu w celu poszukiwania skarbów faraonów. To właśnie wtedy pojawiła się idea stworzenia muzeum. Obecnie na terenie muzeum można podziwiać około 160 tysięcy eksponatów. Najważniejszym jednak zdaje się być słynna złota maska Tutenchamona. To niesamowita gratka dla entuzjastów Starożytnego Egiptu.

Chan al-Chalili

To jedno z tych miejsc, których nie można pominąć, będąc w Egipcie. To najsłynniejsze targowisko w całym Egipcie, które znajduje się w samym centrum miasta. Właściwie można powiedzieć, że jest to coś na wzór wielkiej dzielnicy handlowej, która na przestrzeni lat stała się turystyczną atrakcją. Znajdziemy w tym miejscu dosłownie wszystko, począwszy od produktów spożywczych, a skończywszy na pamiątkach. Mieszczą się tutaj również przytulne kawiarenki, w których podawana jest pyszna kawa po arabsku i lokalne słodycze.

Cytadela Kairska

Cytadela Kairska jest jedną z kilku budowli w Kairze, które cieszą się mianem wizytówki miasta. Ta monumentalna twierdza powstała jeszcze w średniowieczu. Obecnie zachwyca nie tylko pod względem architektonicznym, ale również ze względu na znajdujące się na jej terenie muzea. Do najważniejszych należy zaliczyć Muzeum Wojska, Muzeum Policji oraz Muzeum Powozów, w którym będzie można obejrzeć królewskie karety. Największym zainteresowaniem cieszy się ta wykonana w całości ze złota.

Piramidy w Gizie

Giza znajduje się raptem pięć kilometrów od Kairu, po drugiej stronie Nilu. Ze względu na mały dystans przez wielu ludzi jest traktowana jako jedna z atrakcji stolicy. Faktem jest, że to właśnie Kair oferuje bardzo dobrze rozbudowaną sieć umożliwiającą bezproblemowy dojazd pod jedną z największych atrakcji Egiptu. Piramidy w Gizie to w rzeczywistości zespół dwóch największych grobowców tego typu w postaci piramidy Cheopsa oraz Chefrena. Nieopodal znajduje się nieco mniejsza piramida Mykerinosa oraz słynny Sfinks. Jest to miejsce, które cieszy się największym zainteresowaniem turystycznym w całym Egipcie.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali