Porady dla planujących zwiedzić Komodo

Jeden z najlepiej zachowanych tajemniczych zakątków Indonezji, wyspa Komodo, oferuje turystom cały pakiet atrakcji od spotkania z dziką, egzotyczną przyrodą, przez spacery i relaks na idyllicznych plażach, po podziwianie malowniczych wzgórz. Aby, jak najlepiej wykorzystać czas spędzany na Komodo, warto dobrze zaplanować podróż. Oto kilka podstawowych kwestii, na które musimy zwrócić uwagę.

Zaplanuj trasę
Komodo należy do archipelagu Małych Wysp Sundajskich i znajduje się na wschód od wysp Jawa i Bali. Jeśli wybieramy międzynarodowy lot, na wyspę możemy dotrzeć przez Dżakartę lub Bali. Celem naszej podróży jest Labuan Bajo, znane również, jako lotnisko Komodo w mieście Flores. Lot z Dżakarty do Labuan Bajo zajmuje około 2,5 godziny, a podróż z Bali zaledwie godzinę. Inną alternatywną trasą popularną wśród turystów z plecakiem jest wielodniowa wycieczka łodzią z Lomboku, ale to już opcja dla bardziej wytrwałych i zaprawionych w bojach podróżników.

Wybierz najlepszy czas w roku
Chociaż nie ma złego czasu na zwiedzanie tej tajemniczej wyspy zamieszkanej przez starożytne smoki i inne urzekające gatunki, dobrze jest wiedzieć, czego można oczekiwać podczas wizyty w danym momencie. Przybywając na Komodo od kwietnia do czerwca możemy cieszyć się niesamowitym zielonym krajobrazem i spokojnym, czystym morzem. Okres od września do listopada to idealny czas na obserwację dzikich zwierząt morskich, takich jak manty, rekiny czy wieloryby. Lipiec i sierpień to miesiące turystycznego szczytu. Wyspa jest wówczas wypełniona turystami. Jeśli planujemy wyjazd w tym terminie, warto wcześniej zarezerwować nocleg oraz rozmaite atrakcje. W styczniu zaczyna się pora monsunowa, która osiąga apogeum w lutym, wiele atrakcji w tym czasie jest niedostępnych ze względu na warunki pogodowe. 

Spakuj odpowiednie ubranie i zadbaj o ochronę przed słońcem
Zwiedzanie Wyspy Komodo będzie wymagało dużo chodzenia, więc dostosujmy swoje ubrania do trekkingu w różnych warunkach. Wybierzmy odzież bawełnianą, która absorbuje pot i zdecydujmy się na najbardziej wygodną parę butów lub sandałów górskich. Nie możemy zapomnieć również o stroju kąpielowym. Komodo ma przecież cudowne plaże i fascynujące podwodne życie. Tropikalne słońce na tej małej wyspie może świecić bardzo mocno. Powinniśmy koniecznie zabrać ze sobą krem z filtrem o najwyższym poziomie SPF. Wskazane jest także noszenie nakrycia głowy, gdyż trekking odbywa się często na otwartych przestrzeniach.

Przemyśl podróż w większej grupie osób
Zwiedzanie wyspy Komodo jest tańsze w przypadku większej liczby osób. Można wówczas dzielić się kosztami łodzi i wycieczek. Poza tym, spacery w grupie są zabawniejsze i bezpieczniejsze. Smoki z Komodo mogą być bardziej skłonne do ataku na samotną zdobycz! Ogólnie rzecz biorąc, warany rzadko decydują się na bezpośredni atak. Mogą to jednak zrobić, jeśli poczują zagrożenie. Należy, zatem unikać gwałtownych ruchów będąc w ich pobliżu. Jeśli podróżujemy samotnie, zawsze możemy poprosić o przyłączenie się do innej grupy w Labuan Bajo przed wyjazdem na wyspę Komodo.

Przygotuj gotówkę
Nie mamy na myśli pieniędzy w sensie ogólnym, ale fizyczną indonezyjską walutę. Wyspy Komodo i pobliskie małe wyspy nie mają bankomatów, więc wypłacenie pieniędzy poza Labuan Bajo nie będzie możliwe. Nawet, jeśli zapłaciliśmy za usługi turystyczne, zawsze posiadajmy w zanadrzu gotówkę, aby móc kupić coś do jedzenia czy pamiątki. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali