FIńskie wakacje: Helsinki


Helsinki – stolica Finlandii i największe miasto w kraju, jest położone w południowej części kraju, nad Morzem Bałtyckim, zwane zresztą „córką Bałtyku”. To zdecydowanie obowiązkowy do odwiedzenia miejsce podczas wyprawy do Finlandii. Dzisiejsze Helsinki można bez wątpienia określić mianem jednej z międzynarodowych, europejskich metropolii, choć zarazem miasto zachowało wyluzowaną atmosferę niewielkiego miasteczka. W mieście znajduje się wiele przykładów imponujących projektów architektonicznych, z których obecnie słynie Finlandia, a doskonale rozwinięty transport publiczny pozwala bez trudu poruszać się po Helsinkach oraz przedmieściach, otoczonych lasami. Kiedy jechać do Helsinek? Co zobaczyć w Helsinkach? Odpowiedzi znajdziecie poniżej!

Kiedy jechać do Helsinek?

Choć Helsinki – jako stolica Finlandii – kojarzą się często z bardzo niskimi temperaturami, tak naprawdę nie są one tak skrajne, jak mogłoby się wydawać. W zimie temperatury utrzymują się zwykle na poziomie kilku stopni poniżej zera (w najzimniejszym miesiącu, jakim jest luty, średnia temperatura to –4,7˚C). Lata są ciepłe, ale nie upalne: w najcieplejszym lipcu średnia temperatura to z kolei 18˚C, choć zdarzają się dni, kiedy jest powyżej 20 stopni. Kiedy jechać do Helsinek? Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od tego, w jakiej aurze chcemy poznać Finlandię i na czym zależy nam podczas wizyty. Zima to świetny czas, by wybrać się na bożonarodzeniowy targ na Senate Square (Placu Senackim), pojeździć na łyżwach (np. koło dworca głównego) a podczas wycieczki na słynną fortecę Suomenlinna zobaczyć, jak prom majestatycznie sunie wśród kawałków lodu. To też idealna pora, by przekonać się, na czym polega fińskie sisu, czyli styl życia, który w skrócie polega na przezwyciężaniu trudności: nietrudno wówczas zobaczyć mieszkańców jeżdżących na mrozie na rowerze albo wskakujących do odkrytych basenów z zimną wodą. Jeśli jednak bardziej zależy Wam na dłuższych dniach (w czerwcu sięgających 19 godzin!), piknikach w helsińskich parkach czy odpoczynku na plaży – na wakacje do Helsinek wybierzcie się latem. 

Co warto zobaczyć w Helsinkach?

Wycieczkę po mieście warto rozpocząć od głównego placu, czyli Kauppatori, zlokalizowanego przy wybrzeżu, gdzie kupicie helsińskie pamiątki, w tym świeże ryby sprzedawane często wprost z łodzi.
Polecamy także wybrać się w rejs promem do wspomnianej twierdzy Suomenlinna, wybudowanej w XVIII wieku przez Szwedów, którzy wówczas władali tymi terytoriami,  w celu ochrony nie tylko Helsinek, ale i całego wybrzeża Finlandii przed agresorami. Na wyspach znajduje się aż 6 muzeów, poświęconych nie tylko historii Suomenlinny czy wojskowości, ale także zabawkom. Zaglądnijcie tez do Ateneum (muzeum narodowego finlandzkiej sztuki), zlokalizowanym w imponującym, neoklasycystycznym budynku, którego kolekcja obejmuje nie tylko sztukę fińską, ale także prace Rembrandta czy van Gogha, Muzeum Narodowe poświęcone głównie finlandzkiej historii, Kiasma czyli Muzeum Sztuki Współczesnej. Dla relaksu możecie przespacerować się po Esplanadi – parku położonym w centrum miasta, by potem wybrać się na przykład do górującej nad miastem helsińskiej katedry czy nietuzinkowemu kościołowi Temppeliaukio. No i – rzecz jasna – podczas wakacji w Helsinkach koniecznie odwiedźcie którąś z niezliczonych saun!

Kliknij tutaj, aby wybrać się na luksusowe wakacje w Finlandii!

Ciekawostki dotyczące Helsinek

Podczas wakacji w Helsinkach możecie bez żadnych obaw pić wodę z kranu – jest naprawdę czysta. Pochodzi prosto z górskich źródeł, którą do Helsinek dostarcza najdłuższa wodociągowy system na świecie. Helsińska kranówka jest wysoko ceniona na świecie – importuje ją stąd Arabia Saudyjska. Skoro jesteśmy w temacie wody, w Helsinkach używa się ją w także w bardziej ciekawym celu. W 2011 roku otworzono tutaj specjalny basen dla psów, przystosowany zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych psich pływaków. Właściciele mogą tu przyprowadzić także swojego pupila na lekcje pływania. Takich przywilejów niestety nie doświadczają króliki, które zapewne spotkacie w mieście. Helsinki są na tyle spokojnym i bezpiecznym miejscem, że biegające po nim króliki są uznawane za poważny problem, często dyskutowany przez prasę i polityków. To jednak nie one, ale wiewiórki są symbolem miasta – może dlatego, że większość z nich mieszka w lasach poza Helsinkami? I na koniec jeszcze jedno: jeśli chcecie zaprzyjaźnić się z jednym z Helsińczyków, polecamy zrobić to w...pubie. Finowie uchodzą za wycofanych, przestrzegających reguł ludzi, ale nie stronią od alkoholu. Wówczas – jak chyba większość z nas – stają się bardziej swobodni.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali