Miejsca, które warto odwiedzić w Namibii

Namibia – niezwykły kraj leżący w Afryce Południowej, graniczy z RPA, Botswaną, Angolą, Zambią i posiada długie wybrzeże przy Oceanie Atlantyckim. Niegdyś Namibia była niemiecką kolonią, czego ślady widać do dzisiaj na każdym kroku: od niemieckich nazw miast i miasteczek, sieć dobrych krajowych dróg czy język niemiecki, którym na co dzień posługuje się część mieszkańców. O niemieckich turystach nie wspominając. Wakacje w Namibii to świetny pomysł, jeśli szukasz przygody, wolności, przestrzeni i afrykańskiej magii. Tutaj najlepiej wypożyczyć samochód 4x4 i we własnym tempie przemierzać kraj, zahaczając o największe atrakcje. Krajobrazy zmieniają się w zaskakującym tempie, a ilość wartych uwagi miejsc potrafi zaskoczyć. Jak najlepiej zorganizować podróż po Namibii? Które miejsca trzeba zobaczyć?

Czerwona pustynia Kalahari
Pustynia Kalahari obejmuje około 900 000 kilometrów kwadratowych. Jest to delikatnie pofalowana, pokryta czerwonym piaskiem równina znajdująca się na wysokości powyżej 900 m n.p.m. Co ciekawe, Kalahari jest pustynią tylko z nazwy, bo jej krajobraz znacznie odbiega od wyobrażenia pustyni: jest porośnięta trawami i żyje tu mnóstwo dzikich zwierząt. Można powiedzieć, że Kalahari jest półpustynią – sawanną, występują tu bowiem znaczne opady (których po prostu nie ma np. na pustyni Namib). Z definicji pustynia jest obszarem, na którym szybkość parowania wody jest dwa razy większa niż opady, czego na Kalahari się nie doświadcza. Pustynia Kalahari obejmuje znaczną część Botswany , wschodnią część Namibii i najbardziej wysuniętą na północ część Prowincji Przylądkowej w RPA. Jest ogromna. Tutejsze temperatury są ekstremalne: lata są bardzo gorące (do ponad 45 stopni Celsjusza), a zimą mogą spadać poniżej zera stopni Celsjusza w nocy. Jest to wynikiem stosunkowo dużej wysokości Kalahari i przeważnie czystego, suchego powietrza. Bogactwo tutejszej flory i fauny zachwyca. Zwierzęta i rośliny przystosowały się do życia w półpustynnym klimacie, można tu spotkać m.in. surykatki, antylopy gnu, gepardy czy strusie! Najbardziej wypatrywanym zwierzęciem na pustyni jest czarny lew z Kalahari. Jeśli go zobaczycie podczas safari, będziecie mieć niewyobrażalne szczęście! Warto zatrzymać się w jednym z wygodnych campingów.

Fish River Canyon
Fish River Canyon to drugi co do wielkości kanion na świecie. To także jedna z największych przyrodniczo atrakcji w Namibii. Kanion ma długość ok. 160 kilometrów, jest głęboki na 550 metrów i szeroki na 27 kilometrów. To prawdziwy cud przyrody i miejsce, którego podczas wakacji w Namibii pominąć nie można. Kanion można podziwiać z kilku punktów widokowych lub wybrać się na wymagający trekking wzdłuż kanionu. Najwytrwalsi decydują się nawet na kilkudniowe opcje (cały Fish River Canyon ma aż 85 km długości!), ale trzeba pamiętać, że wymaga to nie tylko świetnej kondycji, ale i dobrego ekwipunku. Dobrym miejscem na podziwianie kanionu jest miasteczko Ais Ais, gdzie znajduje się także park narodowy lub z Hobas. Ciekawą opcją jest pływanie w jeziorach, które tworzą się w kanionie. Nie ma jednak co liczyć na ciepłą wodę nawet w najlepszą pogodę – kanion jest zbyt głęboki, by docierało tu gorące słońce.

Kolonialne miasto Luderitz
Niemiecki nadmorski kurort, który powstał jeszcze za czasów, gdy Namibia była kolonią niemiecką. Położony na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, jest dobrym miejscem na odpoczynek i plażowanie, ale na pewno nie na pływanie. Trzeba mieć świadomość, że całe namibijskie wybrzeże nie należy do zbyt przyjaznych ze względu na silne wiatry (w końcu właśnie w tym kraju znajduje się słynne Wybrzeże Szkieletów). Luderitz to przyjemne miasto do zwiedzania, z akcentem afrykańskiej przyrody. Słynie ze strusich farm, a przy wybrzeżu nie brak fok i pięknych różowych flamingów. Jedną z okolicznych atrakcji jest wymarłe miasto – miasto duchów Kolmanskop założone w 1908 roku. Kolmanoskop było osadą dla robotników pracujących w kopalni diamentów. Ostatni osadnicy opuścili to miasto w 1956 roku i nikt nigdy nie zamieszkał już w nim na stałe. Do wszystkich zabudowań wdarł się piach i zarosły tutejszą roślinnością. Z Luderitz można się tu wybrać na jednodniową wycieczkę do tego „miasta duchów” i pochodzić po tych opuszczonych i nieco upiornych zabudowaniach. Aby odbyć taką wycieczkę, trzeba mieć zezwolenie – aby je zdobyć, należy wykupić wycieczkę w lokalnym biurze podróży. Będąc w Luderitz koniecznie spróbuj dania z homara i napij się lokalnego piwa Windhoek Lager, które jest ponoć najlepszym piwem w południowej Afryce!

Stolica Windhoek
Namibijska stolica w niczym nie przypomina innych stolic na świecie. To raczej duże miasto, w którym można wyposażyć się na każdy rodzaj campingu. W tutejszych sklepach kupicie całe zaopatrzenie, od butli gazowych poprzez najlepsze afrykańskie wina.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali