Wizyta w Świątyni Matki Bali na zboczach Mount Agung

Będąc na Bali, trudno w swoich planach nie ująć zwiedzania chociażby jednej z licznych świątyni znajdujących się na wyspie. Warto skorzystać z takiej okazji bliższego poznania kultury i religijności Balijczyków, a same budowle również robią wielkie wrażenie. Bali nie bez powodu nazywana jest niekiedy wyspą tysiąca świątyń, ale jeśli zależy nam na wyborze jednego tego rodzaju miejsca, warto pomyśleć nad wizytą w Pura Besakih, nazywanej również Matką Świątyń.

Matka Świątynia Besakih znajduje się we wschodniej części wyspy, w miejscowości Pura Besakih. Nie sposób zignorować jej niezwykłego położenia – usytuowana została na zboczu góry Agung, uważanej w lokalnych wierzeniach za skarbnicę duchów przodków. Aura mistycyzmu jest tym silniejsza, że podczas erupcji wulkanu w 1963 roku spływająca lawa nie poczyniła żadnych zniszczeń, zaledwie o kilka metrów omijając świątynie.

Pura Besakih to tak naprawdę nie jedna świątynia, ale cały kompleks budynków o sakralnym charakterze. Sporny jest moment jego powstania, źródła nie są w tym względzie zgodne i wskazują VIII lub XIV wiek. Najprawdopodobniej tak duża rozbieżność dat wynika także z faktu, że stopniowo dobudowywano kolejne obiekty. Obecnie jest ich dwadzieścia trzy, ale należy pamiętać również o licznych sanktuariach. Obiekty usytuowane są na różnych wysokościach, tworząc wielopoziomowe tarasy połączone schodami i ścieżkami. Centralnym punktem kompleksu jest bez wątpienia Pura Penataran Agun. Aby do niej dotrzeć należy po pokonaniu schodów przekroczyć bramę Candi Bentar, za którą znajduje się główny dziedziniec świątyni, gdzie możemy zobaczyć sanktuarium. Można tam także napotkać postument, na którym znajdują się trzy trony lotosu symbolizujące najważniejszych bogów hinduizmu: Brahmę, Wisznu i Śiwę.

Pura Besakih to nie tylko obiekt o znaczeniu turystycznym, ale w dalszym ciągu także sakralnym. W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że odwiedzając świątynie, staniemy się świadkami obrzędów i uroczystości religijnych.

Organizacja wycieczki

Wyjazdy do świątyń, w tym także do Pura Besakih, organizowane są bardzo często przez agencje turystyczne. Wówczas nie musimy martwić się przede wszystkim dojazdem do miejsca docelowego. Inną opcją jest wynajem samochodu z kierowcą lub skutera, jeśli wolimy bardziej indywidualną wycieczkę. Na miejscu musimy kupić bilet wstępu do kompleksu – jego cena to około 15.000 rupii za osobę. Oprócz tego musimy pamiętać, by mieć ze sobą lub kupić w jednym z okolicznych sklepów sarong, czyli element ubioru, niezbędny przed wejściem do świątyni.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali