Co warto zobaczyć w Jordanii?

Jordania turystycznie ma do zaoferowania naprawdę wiele wspaniałych atrakcji i miejsc przyrodniczych. W kraju znajdują się cztery obszary wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w tym oszałamiające różowo-czerwone skalne miasto, Petra (które jest również jednym z Siedmiu Cudów Świata) oraz krajobrazy niczym z Marsa, które można zobaczyć na pustyni Wadi Rum. Oprócz miejsc z listy „must see” Jordania zaskakuje na każdym kroku i jest wiele miejsc do odkrywania. Sprzyja temu stosunkowo mały rozmiar kraju, dzięki czemu bez problemu można poruszać się samochodem między konkretnymi atrakcjami – ceny paliwa w Jordanii zachęcają do Road tripów. Podczas wakacji w Jordanii nie raz i nie dwa wyrwie się z waszej piersi nostalgiczne westchnienie – co warto zobaczyć i gdzie jechać, by poczuć wyjątkowy klimat?

Spędź kilka dni unosząc się na wodach Morza Martwego
Morze Martwe jest najniższym punktem na ziemi, leżącym aż 431 metrów n.p.m., tworząc tym samym swoisty mikroklimat. Woda z Morza Martwego jest ponad 10 razy bardziej słona niż ta z oceanu! Dzięki temu pływanie staje się prawdziwą przygodą – człowiek dosłownie unosi się nad wodą i trudno jest im sięgnąć dna. W takich wodach jest bezpieczniej niż w tych typowo morskich. Woda z Morza Martwego oraz błoto są bogate w minerały, a sam obszar uznany jest powszechnie za uzdrowisko. Sprzyja temu także wyższe ciśnienie atmosferyczne (co wpływa na wyższe stężenie tlenu w powietrzu) i słabsze promieniowanie ultrafioletowe. Idealne warunki na plażowanie, nawet dla osób ze skórą wrażliwą, bo opalanie niesie ze sobą mniejsze ryzyko poparzenia. Morze Martwe jest również isotnym obszarem pod względem historii religii. Zarówno Biblia, jak i Koran odnoszą się do tego konkretnego miejsca i uważa się, że miasto Sodoma kiedyś stało nad brzegiem. Betania, miejsce chrztu Jezusa, leży na północ od morza, nad brzegiem rzeki Jordan. Góra Nebo stoi na zachodzie i według tradycji to właśnie tam właśnie Mojżeszowi pokazano Ziemię Obiecaną. Nieco dalej na zachód znajduje się miasto Madaba, które jest domem dla historycznej mozaiki, która została utworzona w 560 roku i przedstawia kluczowe obszary Bliskiego Wschodu. Będąc nad Morzem Martwym od strony Jordanii warto przede wszystkim zrobić przystanek na historycznej górze Nebo, z której roztacza się panorama na Ziemię Świętą i rzekę Jordan. Na górze stoją wykopane pozostałości kościoła i pomnik z brązu upamiętniający biblijną historię Mojżesza. Góra Nebo znajduje się zaledwie 15 minut jazdy od Morza Martwego. Odwiedzający mogą planować spędzić w punkcie widokowym około godzinę za cenę 2 JD na osobę.

Zachwyć się krajobrazami w Rezerwacie Przyrody Dana
Dana to największy rezerwat przyrody w Jordanii, rozciąga się na powierzchni 320 km. W jego skład wchodzą głębokie doliny pustynne (zwane wadi) i surowe góry o niesamowitej florze i faunie. W rezerwacie w dalszym ciągu mieszkają ludzie, tworząc wioski i obozowiska, m. in. znana jest tu wioska Dana, która zlokalizowana jest na szczycie rezerwatu. Dana to idealne miejsce na trekkingi krajobrazowe, docenią je szczególnie miłośnicy surowych krajobrazów. Najlepszym sposobem na zwiedzanie rezerwatu jest szlak przez wadi między skalistymi górskimi ścieżkami. W rezerwacie znajduje się kilka szlaków, z których można skorzystać samodzielnie, oprócz jednego wymagającego przewodnika. Wyjątkiem też jest spacer wzdłuż dna doliny, który może doprowadzić do schroniska Feynan w ciągu około 5 godzin, ale trzeba brać pod uwagę, że droga powrotna jest dużo bardziej wymagająca kondycyjnie. W rezerwacie znajdują się również niektóre z najstarszych kopalni miedzi na świecie, z których niektóre nadal są dostępne dla zwiedzających. Według niektórych źródeł, z tutejszych dolin korzystali już starożytni Rzymianie. Dla chcących spędzić noc w rezerwacie istnieją dwie możliwości zakwaterowania w hotelach. Można też zapytać się, czy mieszkańcy wioski Dana oferują noclegi. Koniecznie wypijcie z nimi herbatę!

Zobacz jeden z Siedmiu Cudów Świata – Petrę
Miasto wykute w skale, „Miasto róż”, Petra, jeden z Siedmiu Cudów Świata robi wrażenie nawet na najbardziej doświadczonych podróżnikach. Prowadzi do niej ok. kilometrowy szlak, zwany Siq, prowadzący przez czerwono-różowe formacje skalne, których nie sposób uchwycić na zdjęciu. Petra robi wrażenie, i za dnia, i w nocy, kiedy to można skorzystać z tzw. Petra Night Show, podczas którego cały obszar pokrywają tysiące świec. Jordańczycy są niezwykle dumni, że to właśnie w ich kraju powstało to oszałamiające miasto ze skalnymi budowlami. Przy Petrze każdego dnia gromadzi się setki turystów, co jest też okazją na dodatkowe zarabianie – Jordańczycy sprzedają wokół pamiątki z Petry, oferują przejażdżki na wielbłądach lub oprowadzanie.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali