Co warto zobaczyć w USA?

Odkąd Polska weszła w program ruchu bezwizowego, Polacy z radością planują wycieczki do USA. W końcu to ogromny kraj z 50 stanami, które można intensywnie eksplorować. Stany Zjednoczone są stworzone do turystyki, mają absolutnie wszystko: setki tysięcy opcji zakwaterowania, restauracje z każdą kuchnią świata, piękne plaże, jeziora, campingi, dziesiątki górskich szlaków, imponujące miasta, najlepsze muzea na świecie i kluby z muzyką na żywo. Pochłaniają, rozkochują, dają poczucie spełnienia i wielu możliwości. Turystycznym celem dla wielu podróżników jest przemierzenie USA albo wszerz, albo z północy na południe wybrzeżami – East Coast lub West Coast. Bardziej ambitni celują w Alaskę, a miłośnicy rajskiego wypoczynku – w Hawaje. Opcji jest naprawdę mnóstwo! Co trzeba zobaczyć w USA, jeśli leci się tam tylko na dwutygodniowy urlop?

Trudny wybór, ale konieczny
Przede wszystkim trzeba wcześniej zastanowić się, na jakich elementach w podróży zależy nam najbardziej. USA jest naprawdę ogromnym krajem i jeśli chcesz zobaczyć Nowy Jork i Las Vegas podczas jednego wypadu, weź pod uwagę drogę lotniczą, bo samochodem to najzwyczajniej w świecie nie ma sensu (podróż trwa kilkadziesiąt godzin). USA to kraj dla absolutnie każdego typu podróży, więc przygodowe Road tripy i spanie w hotelach przy autostradach ma dużo uroku. Można też zatrzymać się mniejszej ilości miejsc, ale na dłużej i dokładniej eksplorować ich zakątki. Od czego zacząć?

New York, New York
Legendarne miasto-metropolia, w którym wiele osób pragnie przeżyć swój American Dream. Położony u ujścia rzeki Hudson, to najbardziej zaludnione miasto w USA. Zamieszkuje tu ok. 9 milionów ludzi ze wszystkich stron świata. Nowy Jork to centrum wszystkiego: mediów, kultury, kulinariów, mody, sztuki, badań, finansów i handlu. Ma jedną z największych i najbardziej znanych linii horyzontu na ziemi, zdominowaną przez kultowy Empire State Buildin – miłośnikom drapaczy chmur polecamy wyjechać na sam szczyt. Koszt biletu dla osoby dorosłej to 30 USD, ale zdecydowanie warto, szczególnie w słoneczny dzień, kiedy wyraźnie widać potęgę Nowego Jorku. Nowy Jork dzieli się na pięć dzielnic – Manhattan (zdecydowanie najpopularniejsza i najchętniej filmowana), Brooklyn (dawniej Brooklyn był oddzielnym miastem), Bronx (właśnie tutaj zlokalizowana jest oficjalna siedziba klubu baseballowa Yankess), Staten Island (oddzielna wyspa, znana z luksusowego zabudowania) i Queens (najbardziej zróżnicowana etnicznie dzielnica). Nowy Jork, obok Londynu jest jednym z dwóch powszechnie uznanych „Miast Świata” - najważniejsze i najbardziej wpływowe miast na Ziemi (chociaż dogania ich japońskie Tokio). W Nowym Jorku jest masa kultowych miejsc, które trzeba zobaczyć. M.in. wspomniany już Empire State Building, wieża The One Trade Center, muzeum World Trade Center, teatr Broadway, opera Metropolitan, dziesiątki cudownych muzeów, Statua Wolności, Most Brooklynski i wiele, wiele innych.

Waszyngton D. C.
Stolica Stanów Zjednoczonych oraz federalna dzielnica ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. Najważniejsze z nich, m.in. Biały Dom, można oglądać niestety tylko z odległości, ale cały obszar National Mall jest wart długiego spaceru. Miasto Waszyngton jest tętniącą życiem metropolią, w której każdego dnia można natknąć się na ciekawe wydarzenia, koncerty, wystawy sztuki czy performance. Miasto dzieli się na cztery dzielnice, a centrum skupione jest w Downtown. Właśnie tutaj znajduje się National Mall i kilkanaście darmowych muzeów, których zwiedzanie trwa 2 do 3 dni. Warto pójść na obiad do Chinatown i zasmakować w azjatyckich potrawach w dobrych cenach. Najbardziej zabytkową dzielnicą w Waszyngtonie jest Geogretown, w której króluje słynna „Washington Elite”. Na zakupy wybierzcie się do Columbia Heights, a jeśli chcecie zobaczyć letni domek Abrahama Lincolna udajcie się do Petworth. Niewiele osób wie, że w Waszyngtonie jest także… „mały Watykan” – Brookland to siedziba Narodowego Sanktuarium i Katolickiego Uniwersytetu. Zwiedzanie Waszyngtonu to zatem nie tylko kluczenie wokół głównej, oficjalnej dzielnicy. Przedmieścia i miasto to naprawdę ogromny i ciekawy obszar warty eksploracji, a często pomijany przez masowych turystów.

Wodospad Niagara
Symbol wschodniego wybrzeża i jeden z najbardziej rozpoznawalnych wodospadów na świecie. Wodospad Niagara w rzeczywistości składa się z aż trzech części i jest naturalną granicą pomiędzy USA a Kanadą. Trudno wyrokować, z której strony wodospad wygląda ładniej, trzeba zobaczyć z obu, a da się tego dokonać w trakcie dwugodzinnego spaceru po okolicy. Po stronie amerykańskiej znajduje się Park Narodowy Wodospadu Niagara, najstarszy w całym kraju! To właśnie do tego parku warto poświęcić okolicy więcej, niż kilka godzin, bo można spędzić naprawdę cudowny czas.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali