Spacer po Buenos Aires

Buenos Aires to jedno z największych miast w całej Ameryce Południowej i największe miasto Argentyny. Liczy ono dziś ok dwa miliony osiemset tysięcy mieszkańców, a w przeszłości bywało nawet bardziej zaludnione niż obecnie. Dzięki swojej wielkości oraz długiej historii może ono dziś zaoferować turystom niesamowitą różnorodność miejsc oraz doznań. Zastanówmy się wspólnie jakie atrakcje szczególnie warto zobaczyć będąc na miejscu. Przejdźmy się na spacer po Buenos Aires!

Długa historia
Długa jak na standardy południowoamerykańskie historia Buenos rozpoczęła się na początku XVI wieku. Miasto było zakładane dwukrotnie, po raz pierwszy ok roku 1536 przez hiszpańskich osadników, którzy musieli porzucić swoją osadę ze względu na ataki tubylców. Po około 40 latach powrócili oni w to miejsce rozpoczynając na dobre rozwój swojej osady oraz kolonizację kolejnych terenów dzisiejszej Argentyny. Sama nazwa oznacza dosłownie “pomyślne wiatry”. W związku z tą pierwszą kolonizacją tereny te stały się częścią hiszpańskiego kręgu kulturowego, a język hiszpański stał się językiem urzędowym. Jest to również jedno z największych na świecie skupisk polonii. Do jej najsłynniejszych przedstawicieli należał między innymi Witold Gombrowicz, który opisał swoje doświadczenia z Buenos Aires w powieści Transatlantyk. Egzemplarz książki do dziś możemy bardzo często znaleźć na miejscowych targach ulicznych lub w bibliotekach.

Włoska enklawa
O dzisiejszym Buenos Aires możemy jednak powiedzieć że jest o wiele bardziej wielokulturowym miastem niż w czasach kolonialnych. Stało się takie pod wpływem burzliwej historii świata w XX wieku i fali imigrantów z wielu krajów europejskich po drugiej wojnie światowej. Szczególnie często jako cel swojej podróży wybierali je włosi. Wielu podróżników określa współczesne Buenos Aires jako najbardziej włoskie miasto poza samymi włochami.

Kolorowe La Boca
Jedną z najbardziej znanych dzielnic Argentyńskiej stolicy, którą koniecznie trzeba umieścić na swojej liście miejsc do zobaczenia jest dziś właśnie dzielnica włoskich imigrantów. La Boca, bo o niej mowa swoją sławę zawdzięcza wielokolorowym elewacjom budynków, które nadają jej bajkowy charakter. Choć dawniej nie było to zbyt bezpieczne miejsce pod wpływem napływu turystów i wysiłków miejscowych władz okolica stała się o wiele bardziej bezpieczna. Przez lata przeszła wiele zmian i powoli można tu również dostrzec znamiona komercji, wciąż jest jednak jedną z najbardziej wyróżniających się części miasta. Będąc w okolicy warto przejść się malowniczą uliczką Caminito, a także odwiedzić słynny stadion piłkarski La Bombonera, na którym swoje mecze rozgrywa jeden z najpopularniejszych klubów piłkarskich nie tylko w Argentynie, ale i w całej Ameryce południowej - Boca Juniors.

Wyjątkowa nekropolia
Miejscem, które wielu odwiedzających Buenos Aires chce zobaczyć w pierwszej kolejności jest często Cmentarz Recoleta położony w jednej z najbardziej ekskluzywnych dzielnic miasta. Należy on do najbardziej znanych nekropolii na świecie. Zachwyca on odwiedzających niesamowitą, monumentalną architekturą, która wprowadza unikalny nastrój. Tutejsze grobowce przypominają bowiem bardziej domy mieszkalne lub mauzolea niż konstrukcje znane z europejskich miejsc spoczynku. Znajdziemy tu groby wielu znanych argentyńczyków, noblistów, malarzy, aktorów lub prezydentów. Wśród najchętniej odwiedzanych grobowców wymienia się np ten należący do Evy Peron, byłej pierwszej damy oraz popularnej działaczki społecznej. Jedną z jej najbardziej znanych zasług jest np doprowadzenie do przyznania kobietom w argentynie praw wyborczych.

Księgarnia w teatrze
Innym ciekawym miejscem jest też ulica handlowa Avenida Santa Fe, a zwłaszcza mieszcząca sie tutaj El Ateneo Grand Splendid. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się księgarnia zlokalizowana w budynku po dawnym teatrze Grand Splendid, który na swojej widowni mógł pomieści ponad tysiąc osób. Kupowane tu książki możemy czytać w lożach teatralnych, a na scenie napijemy się pysznej kawy. Poza książkami znajdziemy tu także osobne działy ze zbiorami muzycznymi oraz filmami. Po zjechaniu w dół na poziom -1 znajdziemy także całkiem spory dział dziecięcy. Miejsce to opisywane jest czasem w przewodnikach jako najpiękniejsza księgarnia świata. Zdecydowanie punkt nr 1 dla każdego mola książkowego!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali