Islandia - pomysł na wakacje

Islandia – przez wielu nazywana krajem lodu i ognia, oferuje swoim turystom jedne z najbardziej niesamowitych krajobrazów na świecie. Z roku na rok jest to też coraz popularniejszy kierunek wśród Polaków, a na główne lotnisko wyspy położone w Keflaviku możecie aktualnie dolecieć bezpośrednio z Krakowa, Katowic, Wrocławia, Warszawy oraz Gdańska. Całą wyspę zamieszkuje jedynie około 360 000 osób, z czego ponad 1/3 w stolicy – Reykjaviku. Mimo stosunkowo niewielkiej populacji, porównywalnej do liczby mieszkańców Bydgoszczy niewątpliwie słyszeliście o wielu słynnych mieszkańcach Islandii. Do najpopularniejszych Islandczyków należą z pewnością reżyser Fridrik Thor Fridriksson, pisarz Gunnar Gunnarson czy muzycy – Emiliana Torrini, zespół Hatari i oczywiście – Bjork.


Kiedy jechać na Islandię? 
Teoretycznie jest to kierunek całoroczny. Lecąc na wakacje w Islandii pomiędzy czerwcem a wrześniem bez wątpienia na miejscu zastaniecie najwięcej dni bez opadów i najwyższą temperaturę, choć nawet latem sięga ona średnio 15 stopni Celsjusza. Podczas miesięcy wakacyjnych miejscami z pewnością będziecie mogli zaobserwować zjawisko dnia polarnego, podczas którego słońce schowa się jedynie na 2 lub 3 godziny, jednak i przez ten czas będzie jasno. Co oczywiste więc – w miesiącach zimowych na wyspie zastać Was może noc polarna. Mimo wszystko, to jeden z najlepszych okresów do podróży na Islandię właśnie w celu polowania na zorze! Najlepszym terminem na zobaczenie tego niezwykłego zjawiska będą terminy od końca października aż do początku kwietnia.


Dookoła wyspy, czyli co zobaczyć na Islandii?
Rozpoczynając swą podróż w Keflaviku już 20 kilometrów dalej czeka na Was jedna z najpopularniejszych atrakcji wyspy – Blue Lagoon! To naturalne gorące źródła geotermalne o licznych właściwościach leczniczych oraz upiększających. Kierując się wzdłuż południowego wybrzeża wyspy na wschód, na pewno traficie do Vik i Myrdal. To najbardziej na południe wysunięte miasto w kraju otoczone malowniczo wulkanem Katla przykrytym lodowcem oraz pięknym, choć w tych rejonach często niespokojnym Oceanem Atlantyckim. Po drodze do Vik i Myrdal zobaczyć możecie także wulkan Eyjafjallajökull – ten sam, który ponad 10 lat temu sparaliżował ruch lotniczy na całym kontynencie. W drodze dookoła Islandii z pewnością musicie odwiedzić także Hofn! To właśnie w pobliżu tego niewielkiego miasteczka znajduje się drugi największy lodowiec Europy, umniejszający jedynie Austfonnowi, znajdującemu się na norweskim Svalbardzie. Wschód wyspy to także niesamowita różnorodność krajobrazu – czarne plaże, góry wysokie na prawie 2000 metrów, wodospady, niziny, czego chcieć więcej? Okrążając wyspę dalej polecamy odwiedzić również Półwysep Snaefellsness zwany także Małą Islandią. Na tak niewielkim stosunkowo terenie rozciągają się pola lawy, urwiste klify oraz kolejne, majestatyczne lodowce. To właśnie tutaj staniecie twarzą w twarz z najczęściej fotografowaną górą Islandii – Kirkjufell. Pętlę dookoła wyspy zakończycie najprawdopodobniej w Reykjaviku – najbardziej wysuniętej na północ stolicy na świecie, jednak zanim ją zwiedzicie czeka na Was jeszcze złoty trójkąt. To trzy najpiękniejsze miejsca w tym rejonie Islandii – okolice największego jeziora w kraju Þingvallavatn, znana z nadprzeciętnej aktywności geotermalnej malownicza dolina Haukadalur oraz wodospad Gullfoss. Zabierzcie aparaty i stroje kąpielowe, nie pożałujecie!

Więcej o wyciecieczkach na Islandie przeczytasz tutaj --> https://planetescape.pl/kraj/islandia/


Ceny na Islandii – ile to właściwie kosztuje? 
Nie ma co się oszukiwać, Islandia to jeden z najpiękniejszych, ale również najdroższych krajów na świecie. Szukając lotów w promocji, z samym bagażem podręcznym dolecicie tu bez problemu nawet za niewiele ponad 100 złotych. Tylko co dalej? Średniej klasy hotel w Reykjaviku to często koszt nawet 1000 złotych za noc w pokoju dwuosobowym, choć te najbardziej luksusowe nierzadko kosztują 3-4 (!) razy więcej. Koszt publicznego autobusu z Lotniska w Keflaviku do stolicy to około 95 złotych, a wypożyczenie na miejscu auta to kolejne co najmniej 400 zł za dobę. Decydując się na opcję z self-drivem pamiętajcie jednak, żeby zrobić zakupy na zapas będąc jeszcze w większym mieście, na wschodzie wyspy większe supermarkety są rzadkością. Mimo panujących na miejscu cen, wakacje na Islandii z pewnością będzie jednym z najlepszych przeżyć w waszych życiu a malownicze krajobrazy wyspy warte są zainwestowania w tę podróż!

 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali