Japonia to z pewnością niezwykły kraj z wyjątkowo ciekawą kulturą, tradycją i historią, która zachwyci każdego podróżnika. Tak wiele osobliwości i odsłon sprawia, że kraj ten zadziwia każdego obcokrajowca i niezmiennie fascynuje od wieków. Japonia zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wybrednego turystę. Tokio to miasto jak z innej planety, które nigdy nie śpi. Ogromne drapacze chmur, nowoczesna infrastruktura rodem z przyszłości i zatłoczone ulice oświetlone blaskiem neonów zachwycą każdego. Do tego dochodzą piękne świątynie i zamki otoczone kwitnącymi drzewami wiśni w magicznym Kioto z niezwykłym lasem bambusowym, bramami tori, świątyniami i tajemniczymi gejszami przechadzającymi się pięknie wąskimi uliczkami. Z kolei zimowe Sapporo ze znanym na całym świecie lodowym festiwalem oczaruje nas wschodnim pięknem. Co jeszcze skrywa Japonia?
Jeżeli ktoś kojarzy Japonię jedynie z sushi i karate, powinien koniecznie poznać ten kraj, którego kultura jest jedną z ciekawszych na świecie. W Kraju Kwitnącej Wiśni egzotyczna roślinność będziemy podziwiać w licznych parkach w każdym mieście. Majestatyczna góra Fuji będąca najważniejszym symbolem Japonii jest po prostu spektakularna, a kolorowa młodzież otaku spacerująca wzdłuż ulic ze specjalnymi sklepami dla fanów mangi i anime sprawi, że poczujecie się jak w bajce. Znajdziecie tu też najszybsze i najbardziej punktualne pociągi na świecie. Do tego dochodzi oczywiście najlepsze i najzdrowsze jedzenie oraz najbardziej egzotyczna kultura, która wprawi w zdumienie każdego obcokrajowca.
Japońska kuchnia
Dla Europejczyków może się wydawać, że Japończycy w dziwny sposób traktują kwestie jedzeniowe. Dziwny oznacza oczywiści inny. O ile w zachodnim świecie powszechne jest jedzenie i picie na ulicy, to np. warto wiedzieć, że w Japonii jest to uznawane za przejaw dużego nietaktu. Inaczej niż u nas wygląda też sam akt jedzenia. Otóż w Japonii siorbanie, mlaskanie i ogólnie głośne jedzenie uważane jest za bardzo grzeczne, ponieważ w tamtejszej tradycji jest to oznaka szacunku i swego rodzaju komplement dla kucharza i gospodarza. Oznacza to, że naszą zupę z makaronem musimy jeść bez konwencjonalnych w Europie zahamowań – wreszcie będziemy mogli sobie dobrze pomlaskać! Dobrze też pamiętać o kulturze picia i nalewania drinków. Mało kto wie, że w Japonii pod żadnym pozorem nie wolno nalewać napojów, szczególnie alkoholu, samemu sobie, a więc zawsze trzeba poczekać, aż któraś z towarzyszących osób postanowi uzupełnić naszą szklankę. Bardzo źle widziane jest również picie alkoholu zanim pozostali współbiesiadnicy dostaną swojego oczekiwanego drinka. Ciekawostką jest też fakt, że w japońskiej restauracji nie daje się napiwków. Próba wręczenia go może japońskiego kelnera bądź kelnerkę obrazić bądź wprawić w zakłopotanie. Bardziej prawdopodobne jest to, że zacznie zastanawiać się czy musi od tego odprowadzić podatek niż zacznie się cieszyć. Jeśli już jednak bardzo chcecie okazać wdzięczność za dobrą obsługę, lepiej jest wręczyć mały, symboliczny prezent.
Tajemnicze gejsze
Gejsza to piękna, młoda, wykształcona dama, a nie kobieta lekkich obyczajów, jak wskazuje wielu obcokrajowców, narażając się tym na ogromną wpadkę. "Gei" to sztuka, gra na scenie, natomiast "sha" oznacza osobę, która uprawia tę sztukę i bardzo ją kocha. Pierwszą gejszą była Kasen, która została nią w 1761 roku. Obecnie najbardziej tradycyjne gejsze znajdziemy w Kioto, w dzielnicy Gion, Pantoch oraz Shimabara. Gejsze to bardzo dobrze wykształcone kobiety, które od najmłodszych lat muszą doskonalić swoje umiejętności, do najważniejszych z nich należą: nauka klasycznego tańca japońskiego, gra na tradycyjnych instrumentach, doskonała znajomość ceremonialnego parzenia herbaty, kaligrafowanie, ikebana, czyli japońska sztuka dekoracyjnego układania kwiatów, oraz recytowanie klasycznej literatury japońskiej. Gejsze reprezentują wszystko to, co różni nas od Japończyków, którzy charakteryzują się inną estetyką, poczuciem piękna i zmysłowością. Wszystko opiera się nie na sile oraz poczuciu mocy i wspaniałości, a na poczuciu przemijania, delikatności i kruchości.
Dlaczego warto polecieć do Japonii?
Oczywiście Japonia to nie tylko sushi i gejsze, ale nie da się streścić bogactwa kultury tego kraju w jednym tekście. Dlaczego więc warto wybrać się na wycieczki do Japonii? Z powodu tak radykalnej odmienności kulturowej, z powodu wspaniałego ramen i herbaty oraz z powodu życia po zmroku. Wszechobecne neony robią wrażenie, odbijając się w kałużach i kroplach deszczu. Na ulicach są tłumy o uśmiechniętych twarzach, udających się na spotkanie ze znajomymi do lokalnych barów czy restauracji, które w Tokio znajdują się dosłownie wszędzie. Atrakcje, jakie znajdziemy tu nocą są dla nas tak zaskakująca, że aż niewyobrażalne. Do tego wspaniałe parki i mistyczne świątynie, które sprawią, że nigdy nie zapomnisz tej podróży.
Polecamy
Najnowsze
Curaçao: Perła Karaibów
Curaçao, malownicza wyspa na Karaibach, to raj dla turystów szukających słońca, plaż i bogatej kultury. Ta autonomiczna wyspa, będąca... [...]