Egzotyczne wakacje – Indie

Dla wielu podróżników wakacje w Indiach to spełnienie marzeń. Z drugiej strony, ten olbrzymi kraj nie zawsze kojarzy się pozytywnie, a pierwsze, co przychodzi na myśl to brud, kurz, bieda i niebezpieczeństwo. Indie to potężny kraj, mocno zróżnicowany nie tylko pod względem klimatu czy krajobrazu, ale także społeczeństwa. Indie to nie tylko Delhi, Taj Mahal, Kalkuta i piękne wybrzeże Goa, chociaż właśnie w te miejsca najczęściej podróżuje przeciętny turysta. Mówi się, że w Indiach można odnaleźć siebie i to właśnie ten duchowy wymiar podróży bywa najważniejszym czynnikiem podczas kupowania biletów. Jakie są najciekawsze miejsca w Indiach?

Kerala i jej pięknemiasta  
Kerala jest wyjątkowym stanem w Indiach, położonym na południu. Zachwyca nie tylko krajobrazami – plażami i bujnymi dżunglami, które zdobią ten obszar za sprawą klimatu tropikalnego, ale także ludźmi. Wśród Keralczyków występuje najniższy odsetek analfabetów, a lokalna społeczność dba o kulturę i nieustannie rozwija swoje talenty, w tym sportowe. W Kerali mieszkają także przedstawiciele wielu różnych religii, więc zwiedzając keralskie miasta i wioski można natknąć się na interesujące świątynie, kościoły i inne miejsca kultu. Dlaczego warto na swoje wakacje w Indiach wybrać właśnie Keralę? Ten stan jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych, zwłaszcza dla samotnych podróżniczek i podróżników. Wysoki standard życia mieszkańców przekłada się na dobrze utrzymaną infrastrukturę miejską i czystymi ulicami. Sam rząd Kerali bardzo dba o rozwój turystyki i zapewnianiu atrakcji w regionie – można tu doświadczyć Indii w najlepszej odsłonie. Jakie miejsca trzeba odwiedzić wKerali? Przede wszystkim piękne portowe miasto, Kochin. Kochi (tak często jest nazywane)jest stolicą tętniącą życiem finansową stolicą Kerali i świetnym miejscem handlowym. Zawdzięcza to dobrej strategii handlowej – imponujący port i eksport różnych artykułów przynosi rezultat. Kochin wciąga swoją dynamiczną atmosferą,kolorowymi targami i cennymi zabytkami. Głównymi atrakcjami w mieście jest oczywiście port, a oprócz tego można zwiedzić m.in. Pałac na Wzgórzu (Hill Palace Museum), Katedrę Santaruz, Kościół św. Franciszka i synagogę Paradesi (na ulicy Żydowskiej – Jew Street). Kolejnym miastem, które trzeba zobaczyć w Kerali jest Munnar. Położona na wzgórzu miejscowość niegdyś była ulubionym miejscem wypoczynkowym Brytyjczyków. Park Narodowy Eravikulam jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Munnarze, można w nim spotkać zagrożone wyginięciem koziołki górskie. Warte zobaczenia jest stare miasto, Hydel Park i plantacje herbaty. W Kerali z pięknych miast wyróżnia się także Alappuzha, zwaną indyjską Wenecją lub Wenecją Wschodu. Położona nad Morzem Arabskim Alappuzha przyciąga turystów malowniczą architekturą i kanałami, po których można pływać gondolami.Backwaters – bo tak nazywają się te rozlewiska graniczące z oceanem, to przepiękny teren poprzecinany setkami kanałów rzek. Backwaters robią ogromne wrażenie i nie można pominąć tej atrakcji podczas wycieczki w Kerali.

Jaipur – wizytówkastanu Rajastan  
Jaipur jest miastem mającym ciekawą historię. Otóż powstało jako pierwsze miasto planowane – nad jego projektem pracowali najlepsi architekci. To także jedno z najczęściej odwiedzanych miast w Rajastanie, nazywane „różowym miastem” od koloru ścian, na który pomalowane są budynki. Kolor wybierał założyciel, Maharaja Ram Singh, ido dzisiaj mieszkańcy są zobowiązani malować nim ściany swoich domów. Co jest pociągającego w Jaipurze? Po pierwsze, przepiękny Pałac Wiatrów – zbudowany z czerwonego piaskowca w 1799 roku. Obecnie w budynku mieści się Muzeum Archeologiczne, w którym można podziwiać rzeźby lokalnych artystów i historyczn eksponaty. Pałac powstał w samym centrum miasta i robi ogromne wrażenie, a z jego okien można podziwiać panoramę na różowe miasto. Inną ważną atrakcją jest Fort Amber, jedna z najpiękniejszych budowli obronnych. Położony kilkanaście kilometrów od Jaipuru, jednak nie ma większego problemu z dostaniem się doniego. Fort Amber został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzięki czemu rząd miał środki finansowe by go odnowić i dokonać potrzebnych napraw.Sama budowla jest ogromna i stanowi prawdziwą perełkę wśród indyjskich fortów –które powstawały niemal w każdym mieście. Warto zwrócić uwagę na szczególny detal – rzeźbiony marmurowy panel nazywany „magicznym kwiatem”, który można znaleźću podstawy jednego z filarów wokół pałacu – rzeźba przedstawia dwa latającemotyle – to prawdziwe arcydzieło. Ostatnim z miejsc, w które koniecznie trzeba się wybrać jest starożytne obserwatorium astronomiczne Dźantar Mantar. Na terenie obserwatorium znajduje się największy na świecie zegar słoneczny oraz wiele historycznych stanowisk służących do obserwacji gwiazd. Całość robi fenomenalne wrażenie. 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali