Drohiczyn - odwiedzamy egzotyczne... Podlasie

Drohiczyn – historyczna  stolica Podlasia – to miasto o długiej historii i bogatej kulturze. Tu  od wieków mieszały się ze sobą wpływy polskie i ruskie. To właśnie z  Drohiczyna człowiek wyruszał na podbój nieprzebytych dotąd puszczańskich  terenów. Tu zaczynały się wielkie wyprawy przeciw Jaćwingom. Gród  istniał w tym miejscu najprawdopodobniej już w XI stuleciu, który szybko  zaczął się rozwijać. Na rozwój tej osady miało istotny wpływ wyjątkowo  korzystne położenie nad Bugiem. Rzeka ta służyła przede wszystkim do  wymiany towarów pomiędzy państwem polskim a Rusią Halicką. W XVI wieku  Drohiczyn pełnił już rolę ważnego centrum handlowego, tu również  pobierane były opłaty celne. Rozwijała się nie tylko gospodarka miasta,  ale i kultura. Tu największe zasługi mieli jezuici, prowadzący w  Drohiczynie swoje kolegium.
Drohiczyn wielokrotnie w swych dziejach przechodził z rąk do rąk.  Należał m. in. do Rusi, Litwy i do Krzyżaków. Najtrudniejszym okresem w  dziejach Drohiczyna był okres wojen szwedzkich, z powodu którego  zahamowany został dotychczasowy, pomyślny rozwój miasta.

Dzisiejszy Drohiczyn to przede wszystkim piękne miasto, z wieloma  cennymi zabytkami, które wyróżnia się malowniczym położeniem na wysokiej  skarpie nad Bugiem. W zabudowie miasta nadal zobaczyć można wiele  sympatycznych, drewnianych domków z zadbanymi ogródkami, liczne kościoły  oraz zabudowania klasztorne.
Centrum miasta stanowi rynek, niestety – już bez ratusza, który nie  dotrwał do naszych czasów. W pobliżu rynku znajduje się klasztor  Franciszkanów oraz późnobarokowy kościół Wniebowzięcia NMP z XVII/XVIII  wieku.

W pobliżu rynku w Drohiczynie warto zwiedzić również cerkiew św.  Mikołaja Cudotwórcy z końca XVIII stulecia. To jedyna z licznych niegdyś  cerkwi, istniejących w tym mieście. Dawniej służyła grekokatolikom,  obecnie – prawosławnym.
Na wysokiej skarpie nad Bugiem wznosi się inny ważny zabytek sakralny  Drohiczyna. To barokowa katedra Trójcy Świętej z pierwszej połowy XVIII  wieku. Dawniej kościół ten służył jezuitom. W Drohiczynie swój klasztor  mieli także Benedyktyni, po których zachował się kościół Wszystkich  Świętych.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali