Drohiczyn – historyczna stolica Podlasia – to miasto o długiej historii i bogatej kulturze. Tu od wieków mieszały się ze sobą wpływy polskie i ruskie. To właśnie z Drohiczyna człowiek wyruszał na podbój nieprzebytych dotąd puszczańskich terenów. Tu zaczynały się wielkie wyprawy przeciw Jaćwingom. Gród istniał w tym miejscu najprawdopodobniej już w XI stuleciu, który szybko zaczął się rozwijać. Na rozwój tej osady miało istotny wpływ wyjątkowo korzystne położenie nad Bugiem. Rzeka ta służyła przede wszystkim do wymiany towarów pomiędzy państwem polskim a Rusią Halicką. W XVI wieku Drohiczyn pełnił już rolę ważnego centrum handlowego, tu również pobierane były opłaty celne. Rozwijała się nie tylko gospodarka miasta, ale i kultura. Tu największe zasługi mieli jezuici, prowadzący w Drohiczynie swoje kolegium.
Drohiczyn wielokrotnie w swych dziejach przechodził z rąk do rąk. Należał m. in. do Rusi, Litwy i do Krzyżaków. Najtrudniejszym okresem w dziejach Drohiczyna był okres wojen szwedzkich, z powodu którego zahamowany został dotychczasowy, pomyślny rozwój miasta.
Dzisiejszy Drohiczyn to przede wszystkim piękne miasto, z wieloma cennymi zabytkami, które wyróżnia się malowniczym położeniem na wysokiej skarpie nad Bugiem. W zabudowie miasta nadal zobaczyć można wiele sympatycznych, drewnianych domków z zadbanymi ogródkami, liczne kościoły oraz zabudowania klasztorne.
Centrum miasta stanowi rynek, niestety – już bez ratusza, który nie dotrwał do naszych czasów. W pobliżu rynku znajduje się klasztor Franciszkanów oraz późnobarokowy kościół Wniebowzięcia NMP z XVII/XVIII wieku.
W pobliżu rynku w Drohiczynie warto zwiedzić również cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z końca XVIII stulecia. To jedyna z licznych niegdyś cerkwi, istniejących w tym mieście. Dawniej służyła grekokatolikom, obecnie – prawosławnym.
Na wysokiej skarpie nad Bugiem wznosi się inny ważny zabytek sakralny Drohiczyna. To barokowa katedra Trójcy Świętej z pierwszej połowy XVIII wieku. Dawniej kościół ten służył jezuitom. W Drohiczynie swój klasztor mieli także Benedyktyni, po których zachował się kościół Wszystkich Świętych.
Polecamy
Najnowsze
Georgia Południowa i Sandwich Południowy – odległe wyspy na krańcu świata
Georgia Południowa i Sandwich Południowy to niewielki, ale fascynujący skrawek Ziemi, który znajduje się na południowym Atlantyku. Ta... [...]