Sri Lanka – Twoja podróż życia

Sri Lanka oznacza dosłownie „olśniewający kraj” i to nie bez powodu. Państwo oferuje turystom podróż życia w stosunkowo niskiej cenie. Ten cudowny i niewielki kraj ma do zaoferowania o wiele więcej niż większość z nas się spodziewa. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od objazdówki po wyspie, przez plażowanie, po aktywny wypoczynek. Co istotne, wszystko to odbędzie się przy smaku i zapachu curry i herbaty. Wyspa leży na Oceanie Indyjskim, na południe od Indii i oferuje niskie ceny, dobry dojazd m.in. przez Bangkok, świetny klimat oraz absolutnie wyśmienitą kuchnię.

Sri Lanka to mały, ale niezwykle interesujący kraj a ilość atrakcji dawnego Cejlonu może zawrócić w głowie. Jest to kraj nizinny, gdzie niziny stanowią aż 80% jego powierzchni. Nie oznacza to, że nie znajdziemy tutaj malowniczych gór! Otóż w środkowo-południowej części znajduje się prekambryjski masyw górski, który jest przedłużeniem Dekanu. Linia brzegowa nie jest zbyt rozwinięta, jednak przy wybrzeżach znajdują się liczne rafy koralowe a sam widok Oceanu Indyjskiego zapiera dech w piersiach. Warto dodać, że Sri Lanka znajduje się w obszarze klimatu zwrotnikowego monsunowego oraz równikowego wilgotnego na południu, co oznacza, że średnia roczna temperatura wynosi ponad 27 °C.

Pogoda na Sri Lance
Klimat Sri Lanki jest tropikalny, jednak trzeba pamiętać, że w wysokich górach w zimie mogą pojawić się przymrozki, chociaż nawet tam średnia temperatura nie spada zazwyczaj poniżej 17°C. Średnia roczna temperatura waha się pomiędzy 28°C a 31°C. Na klimat kraju zasadniczy wpływ wywierają dwa monsuny: od maja do sierpnia w południowo-zachodniej części kraju monsun Yala przynosi deszcze, a od grudnia do marca w tej części kraju jest pora sucha. Monsun Maha wieje z kolei od października do grudnia i przynosi deszcze na południe i zachód, choć to właśnie ta część kraju jest dużo bardziej sucha niż południowy zachód.

Kiedy najlepiej wyjechać?
W zasadzie to nie ma najgorszego i najlepszego okresu, jednak można wyodrębnić dwie idealne pory na wakacje. Pierwsza wypada zimą, od połowy grudnia do końca lutego. Najlepsze warunki panują wtedy na południowym wybrzeżu i w Krainie Herbaty, jednak w tym czasie jest też najwięcej turystów a ceny są trochę wyższe. Całkiem dobry moment na wyjazd to również marzec i kwiecień, kiedy pogoda jest wciąż dobra. Wówczas rzadko zdarza się, że pada deszcz, a ilość turystów i ceny są zauważalnie niższe. Drugi sezon, kiedy warto odwiedzić Sri Lankę, wypada w lipcu, sierpniu oraz wrześniu. Na południowym wybrzeżu wyspy trwa wtedy pora deszczowa, tak więc na odpoczynek nad oceanem najlepiej wybrać wschodnie plaże. Warto dodać, że w Trójkącie Kulturalnym pełnym zabytków UNESCO zawsze jest parno i gorąco, jednak w Krainie Herbaty jest zdecydowanie chłodniej i bardziej deszczowo. Dodajmy, że lipiec i sierpień to miesiące festiwali, z kolei koniec listopada i początek grudnia to czas deszczy tak więc trzeba się przygotować na ulewy.

Co warto zobaczyć na Sri Lance?
Na pewno warto zacząć od jednego dnia w Kolombo, które jest wielką metropolią. Choć miasto jest dość chaotyczne i przez to lekko męczące, to jednak posiada swój specyficzny klimat. Koniecznie przejedźcie się tuk tukiem, co gwarantuje wyjątkowe wspomnienia. Dobrym pomysłem jest też zwiedzanie mniejszych miasteczek, jak np. Kandy czy Galle ze swoim fortem. Dla miłośników historii prawdziwą gratką będzie wizyta w północnym centrum, gdzie znajdziecie Sigiriyę, ruiny kompleksu pałacowego na wielkiej wulkanicznej skale; ruiny miasta w Polonnaruwie oraz Anuradhapurze.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali