Zwiedzanie świętych źródeł Tampaksiring

Wyjazd na Bali to nie tylko okazja do odpoczynku i spędzenia czasu na egzotycznej plaży. Wielu turystów zainteresowanych jest również kulturą i tradycjami związanymi z odwiedzanymi miejscami. Wśród fakultatywnych wycieczek, organizowanych często przez biura podróży i hotele, znajdzie się na pewno wyjazd do świątyń. Kilka punktów obowiązkowych tego rodzaju wycieczek to: Danau Bratan Temple, położona na jeziorze, Pura Besakih, nazywana „Matką Świątyń” oraz Pura Luhur Uluwatu, zachwycającej swoim położeniem na skraju skalnego cypla. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i znaczących dla hinduizmu świątyń jest także Pura Tirta Empul. Położona w centralnej części wyspy, około 40 kilometrów od miasta Denpasar, daje możliwość bliższego poznania religii Balijczyków i związanych z nią obrzędów. Odwiedzając ją, warto nie ograniczać się wyłącznie do samego budynku świątyni, ale udać się również do świętych źródeł Tampaksiring.

 „Balijskie Lourdes”

Niekiedy można spotkać się z określeniem „balijskie Lourdes”, które oddaje, jak ważne dla hinduizmu są święte źródła. Tradycja pielgrzymowania do Tampaksiring liczy już wieki, źródło zostało oficjalnie uświęcone króla Indrajayasinghawarmadewa – według kalendarza balijskiego był to 882 rok, a według stosowanego w Europie kalendarza gregoriańskiego 960. Symboliczne znaczenie wody jest tutaj bardzo wyraźne – pielgrzymi wierzą, że ma właściwości oczyszczające, a nawet uzdrawiające. Oprócz bijących źródeł powstał również niewielki basen ze święconą wodą, dzięki któremu możliwe jest również skorzystanie z kąpieli. Dla Balijczyków rytuał ten wydaje się mieć duże znaczenie, o czym świadczy niesłabnąca popularność miejsca i kultywowanie tradycji obmywania ciała. Bardzo wielu odwiedzających źródła zabiera również wodę do domu, by służyła oczyszczeniu przed codzienną modlitwą. Warto dodać, że najbardziej religijni mieszkańcy odmawiają ją trzy razy dziennie.

Święta źródła Tampaksiring to miejsce popularne zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców Bali. W związku z tym należy liczyć się z dużą liczbą odwiedzających, przez co zwiedzanie może się wydłużyć. Hindusi przyjeżdżają do Tampaksiring całymi rodzinami i korzystają nie tylko z możliwości kąpieli w źródłach, ale jest to dla nich również okazja do modlitwy. Z punktu widzenia turystów odwiedzenie świętych źródeł jest zatem nie tylko sposobnością do poznania ciekawego miejsca, ale poznania z bliska mieszkańców wyspy i ich codziennych praktyk religijnych.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali