Namibia - pogoda, wiza, kiedy jechać, co spakować?

Jest tak wiele rzeczy, które warto wiedzieć przed podróżą do Namibii! Przygotowany turysta, który wie, czego się spodziewać, z pewnością wróci z tego afrykańskiego kraju bardziej zadowolony. Dlatego przedstawiamy nasz mały przewodnik z wieloma praktycznymi wskazówkami, które pomogą w trakcie podróży do Namibii.

Pogoda w Namibii
Namibia to jeden z najbardziej słonecznych krajów na świecie. W ciągu roku możemy liczyć tu na średnio 300 słonecznych dni. Klimat jest ogólnie suchy, co oznacza, że parowanie jest wyższe, niż opady, a to z kolei powoduje bardzo niską wilgotność. Ogólnie rzecz biorąc klimat Namibii można opisać, jako gorący i suchy, typowe są znaczne wahania pogody w ciągu roku lub nawet w ciągu jednego dnia. Różne regiony wykazują jednak znaczne różnice klimatyczne dotyczące opadów i temperatury. Poziom opadów wzrasta w miarę, jak przesuwamy się z południowego zachodu na północny wschód z rocznego 0 mm do 600 mm.

Namibia - chcesz dowiedzieć się o nich więcej? Kliknij! >>> https://planetescape.pl/kraj/namibia/

Kiedy jest najlepszy czas na podróż do Namibii?
Najlepsze miesiące na odwiedzenie Namibii to prawdopodobnie wrzesień i październik. Jest pora sucha, nie ma komarów, nie grozi nam malaria i możemy zobaczyć wiele afrykańskich zwierząt. To także najbardziej popularne miesiące, jeśli chodzi o podróż do Namibi i oczywiście najdroższe. Letnie wakacje szkolne w lipcu i sierpniu to także bardzo dobre miesiące, ale jest o wiele chłodniej. Nie spodziewajmy się, że popływamy, jeśli podróżujesz w czerwcu, lipcu lub sierpniu, ponieważ baseny w popularnych kurortach Namibii nie są ogrzewane, a woda jest naprawdę zbyt zimna, aby pływać. Polecamy podróż w maju oraz czerwcu. W tych miesiącach jest znacznie mniej turystów. Sezon mokry (listopad-kwiecień) nie jest najlepszym czasem na odwiedzenie Namibii, ponieważ może być naprawdę gorąco, a niektóre drogi mogą zostać zalane, jeśli pada deszcz. Co więcej, wiele atrakcji jest w tym czasie niedostępnych.

Jakie ubrania spakować, jeśli jedziemy w zimie?
Zimą w Namibii może być bardzo zimno, więc zdecydowanie potrzebujemy wiatroszczelnej kurtki i swetra. W ciągu dnia wystarczą szorty i t-shirty, ale będziemy potrzebowali swetra i długich spodni w momencie, gdy zajdzie słońce i przed jego wschodem. Nie zapomnijmy jednak o okularach przeciwsłonecznych i kremach do opalania. Przygotujmy jeszcze cieplejsze ubranie, jeśli wybieramy się na kemping w Namibii, a szczególnie w południowej części kraju. Zapakujmy ciepły śpiwór, ciepłą kurtkę, ubierzmy się warstwowo, nie zapominając o rękawiczkach, szaliku i czapce.

Jakich butów potrzebujemy w Namibii?
W Namibii najlepiej nosić zamknięte buty, nawet, jeśli jest ciepło. W ten sposób nie musimy się martwić o nadepnięcie na niebezpieczne zwierzęta na pustyni, ale nie jest to jedyny powód. Będziemy chodzić po kamieniach i piasku przez cały czas, a nasze stopy będą bardzo cierpieć, jeśli ubierzemy, nawet najbardziej wygodne, sandały. Nie potrzebujemy typowych butów turystycznych, ale solidne buty do trekkingu są wskazane. Jeśli planujemy wspinać się na wydmy, szybko zorientujemy się, że jest to najłatwiejsze bez butów. Możemy założyć skarpety, ponieważ piasek może być naprawdę gorący na pustyni. Weźmy jednak ze sobą parę starych skarpet. I tak potem będą się nadawały jedynie do wyrzucenia.

Czy Namibia jest bezpieczna?
Namibia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów afrykańskich. Możesz się tu czuć całkowicie bezpiecznie, zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich. Powinniśmy martwić się bardziej o ryzykowne sytuacje związane z jazdą po namibijskich drogach lub o dzikie zwierzęta, niż o pospolitą przestępczość. Oczywiście, używajmy zdrowego rozsądku i bądźmy ostrożny. Zamknijmy samochód nawet, gdy odchodzimy na chwilę i nie zostawiajmy cennych przedmiotów na widoku w pokoju hotelowym. Takie zasady warto jednak stosować w każdym miejscu na świecie, nie tylko w Namibii.

Czy potrzebujemy wizy?
Przed wyjazdem do Namibii obywatele polscy powinni uzyskać wizę turystyczną. Można się o nią ubiegać w ambasadzie. Najbliższa znajduje się w Berlinie. Wiza jest ważna na 30 dni, a czas oczekiwania na nią wynosi około 2 tygodni. Możesz uzyskać również wizę w trybie ekspresowym, czyli w ciągu zaledwie tygodnia, ale wiąże się to z dodatkową opłatą. Generalnie uzyskanie wizy nie wymaga zbyt wielu formalności i jest bardzo łatwe. Jedyną trudnością dla nas może być fakt, że wszystkie wymagane dokumenty muszą być dostarczone w języku angielskim.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali