Czym zaskakuje Jawa?

Jawa należy do najbardziej znanych wysp Indonezji. Dla Europejczyków wciąż pozostaje jednak nieokrytym lądem. Turyści wybierający się w podróż na tę niezwykłą wyspę, powinni ją, choć trochę poznać. Bo Jawa jest ciekawa, wyjątkowa i niepowtarzalna.

130 milionów mieszkańców!
Jawa jest najbardziej zaludnioną wyspą w Indonezji, a nawet Azji Południowo-Wschodniej. W 2006 roku uznana została za najbardziej zaludnioną wyspę na świecie z łączną liczbą mieszkańców 130 milionów! Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest wyjątkowo urodzajna gleba. Wybuchy wulkanów na przestrzeni tysięcy lat zrobiły swoje. Na Jawie mieszka około 60% ogółu mieszkańców, a jej wielkość stanowi zaledwie 7% całego obszaru Indonezji.

Ojczyzna batiku
Batik jest światowym dziedzictwem Indonezji, szczególnie zaś wyspy Jawa. To doskonałe połączenie współczesnej sztuki z tradycją. Trudna sztuka batiku na Jawie została opanowana do perfekcji. Na czym polega? To jedna z technik farbowania tkanin. Na materiał nanoszony jest wosk, a następnie tkaninę farbuje się. Po procesie farbowania i suszenia wosk jest usuwany, a na materiale pozostają unikalne, zazwyczaj niezwykle skomplikowane wzory. Na wyspie Jawa batik wytwarzany jest praktycznie w każdym, najmniejszym zakątku. Tkaniny tego typu używane są, jako stroje. Służą także za dekorację domów. Wiesza się je na ścianach, jak obrazy, kładzie na stołach, nakrywa się nimi łóżka. Jeżeli chcemy przywieźć z Jawy oryginalną pamiątkę, wybierzmy batik.

Język jawajski
Językiem jawajskim posługuje się około 85 milionów osób. Należą do nich przede wszystkim mieszkańcy środkowej i wschodniej Jawy. Mimo to nie ma on statusu języka oficjalnego. Posiada bardzo ciekawą, potrójną budowę. Słownictwo, składnia, a nawet sposób akcentowania wyrazów zależy w języku jawajskim od tego, do kogo się zwracamy. Co ciekawe, język jawajski jest używany nie tylko w Jawie, ale także w Surinamie, Singapurze, Malezji i Nowej Kaledonii. Kraje te mogą pochwalić się długą historią używania języka jawajskiego, głównie od czasów kolonialnych. Nic dziwnego, że w tych miejscach rozwija się także kultura i sztuka jawajska.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali