Spacer po Nowym Jorku

Być może jesteś tu na kilka chwil, może na dzień, może na tydzień. Atrakcji na pewno tu nie braknie! American Dream dla każdego znaczy coś innego: czy to self driver po niesamowitych parkach narodowych, czy robienie zakupów w niedorzecznie tanich outletach, czy polowanie na bilety na Broadway’owskie spektakle, czy po prostu wypicie kawy z widokiem na wieżowce – ważne, żebyś zrobił to po swojemu. Dziś przespacerujemy się po Nowym Jorku, jednym z największych miast na świecie, metropolii zamieszkanej przez kilkanaście milionów ludzi o wielokulturowym pochodzeniu. Mówi się, że Nowy Jork to specyficzne miasto z wielu powodów, narzekając na wieczny pośpiech i nieskrywaną obojętność. Równocześnie akceptuje się tu każdego człowieka, który pragnie spełnić swoje marzenia. Przespacerujmy się po Nowym Jorku, a konkretniej – po Manhattanie.

Dolny Manhattan
Lower Manhattan, czyli Dolny Manhattan (nazywany także Śródmieściem) zapewni Ci wiele atrakcji. To serce kultury w Nowym Jorku, wypchane wspaniałymi muzeami, galeriami sztuki, kawiarniami, uroczymi parkami i zaułkami. Zewsząd dochodzi dźwięk instrumentów, na których grają uliczni artyści, słychać też w specyficzny sposób, jak żyje miasto. Zwiedzanie można rozpocząć od wielu miejsc, ale polecamy najpierw rzucić na okiem na panoramę miasta. Takie przeżycia oferuje m.in. Empire State Building, na którego wejście zapłacimy 30 USD lub One World Trade Center. Empire State Building to 102-piętrowy wieżowiec w stylu Art Deco, zaprojektowany przez Shreve, Lamb & Harmon i ukończony w 1931 roku. Nazwa wieżowca wywodzi się od niegdyś często stosowanego nazewnictwa w odniesieniu do Nowego Jorku – Empire State. Empire State Building stał się najwyższym budynkiem świata przez prawie 40 lat, później zdetronizowała go Wieża Północna (World Trade Center North Tower), ale do czasu ataku z 11 września. Obecnie to 7 najwyższa budowla w Nowym Jorku i 45 na całym świecie. Polecamy kupić bilety albo wczesnym rankiem, albo na zachód słońca, a wtedy mamy szansę na zobaczenie przepięknej panoramy miasta. Równie onieśmielająca jest panorama z wieżowca One World Trade Center! Po zachwytach i pięknych widokach, trzeba ruszyć dalej, w dół Manhattanu. Celem może być port i rejs na Staten Island lub na Statuę Wolności, a po drodze czeka mnóstwo ciekawych miejsc, np. Wall Street i głaskanie żelaznego byka. Wall Street to ośmioblokowa ulica biegnąca od Broadwayu do South Street, nad rzeką East River, w dzielnicy finansowej. Z czasem termin ten stał się przenośnią oznaczającą rynki finansowe Stanów Zjednoczonych jako całości. Mówiąc Wall Street ma się na myśli potęgę finansową i giełdę papierów wartościowych, niż konkretną ulicę. Skądinąd, spacer nią przynosi ciekawe obserwacje. Można tu powiem zobaczyć mitycznych pracowników korpo w wyprasowanych garniturach, którzy wiecznie się gdzieś spieszą, biegając oczywiście z kubkiem kawy ze Starbucksa. Jeśli chcecie, sami wstąpcie do tej kawiarni, by przez chwilę poczuć się jak pracowity Nowojorczyk!

Central Park – najpopularniejszy park na całym świecie
Pierwszym punktem na liście miejsc do zobaczenia w Central Parku jest oczywiście Zoo i legendarne pingwiny. Zoo w Central Parku powstało całkiem przypadkowo. Nie zostało to uwzględnione w pierwotnych planach parku, ale wszystko zaczęło się od tego, gdy Nowojorczycy zostawiali "prezenty" w postaci egzotycznych zwierząt. W kilka miesięcy park stał się domem dla różnorakich zwierząt, w tym dla łabędzi i … niedźwiedzi. Kilka lat później miasto postanowiło oficjalnie otworzyć tutaj publiczne zoo w kraju. Od początku istnienia Zoo zostało dwukrotnie remontowane, przy czym dodano tu zbiornik wodny dla zwierząt morskich – Sea Lion Pool. Basen ten został uznany za przełomowy, ponieważ badało się tu zwyczaje lwów morskich i starano się, aby miejsce przypominało ich naturalne środowisko. Kolejna renowacja miała miejsce w latach 80-tych, kiedy to stare klatki w zoo zostały usunięte i zastąpione naturalnymi, otwartymi siedliskami. Wiele większych zwierząt przeniesiono do ZOO w Bronxie. Wychodząc z zoo, upewnij się, że zobaczysz zegar Delacorte. Zegar został podarowany przez George'a Delacorte'a i został zaprojektowany z podobizn zwierzęt, które co pół godziny poruszają się w kole do rymowanek przedszkola. Zegar gra 44 różne piosenki! Warto to zobaczyć.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali