Zwiedzamy Turcję - region Anatolia

Anatolia to region Turcji, który może zaskoczyć turystów. Tu brak  nadmorskich kurortów, zaś surowe równiny nadają Wyżynie Anatolijskiej  niebywałego uroku. Anatolia to idealne miejsce dla tych, którzy szukają  ciekawych wrażeń i przygód. To obszar potrafiący zaskoczyć bogactwem  przyrody, np. słynnymi pieczarami kapadockimi.

Jak podróżować po Anatolii? Najlepiej samochodem lub autobusem, przy  czym warto zaznaczyć, iż sieć autobusowa działa tu bardzo sprawnie.  Przez Wyżynę Anatolijską można przejechać również pociągiem.

Obowiązkowym punktem programu wycieczki w ten rejon Turcji jest stolica  państwa, czyli Ankara. Miasto to leży w centralnej części Wyżyny  Anatolijskiej, zaś jako stolica państwa pełnić musi szereg ważnych  funkcji. Jest to spore wyznanie dla miasta, które przez bardzo długi  czas nie dysponowało ani ambasadami, ani budynkami o typowo biurowym  charakterze.

Ankara to przede wszystkim miasto pięknie położone na niewielkich  pagórkach. W bocznych, stromych uliczkach dominują niewielkie, ciasne  domki chłopów, którzy przywędrowali do Ankary w poszukiwaniu lepszego  życia. Nowym akcentem są luksusowe hotele, które zaczęły powstawać przy  głównych ulicach miasta. Nadal jednak wiele jest w tym mieście  zacisznych i malowniczych zaułków, w których można poczuć dawny klimat  miasta.

Które z zabytków tego miasta zasługują na szczególną uwagę?

Z pewnością warto odwiedzić mauzoleum Kumala Paszy oraz Cytadelę. Liczne  są tu również zabytki pochodzące z okresu rzymskiego, jak Świątynia  Augusta, Kolumna Juliana czy też Łaźnie Rzymskie.

Bardzo ważnym miejscem w Ankarze jest Muzeum Kultur Anatolijskich,  dawnej zwane dawniej Muzeum Hetyckim. To niewielkie muzeum jest  prawdziwą skarbnicą sztuki hetyckiej oraz urartyjskiej, zaś ekspozycja  obejmuje okres od neolitu aż po czasy cesarstwa rzymskiego. Hetyckie  płyty dekoracyjne oraz ogród pełen rzeźb to kolejne atrakcje czekające  na turystów zwiedzających to muzeum.

 Anatolia to jednak nie tylko Ankara. Inne miasta, godne uwagi, to  Amasya, w której można zobaczyć małe, drewniane osmańskie domy oraz  Konya – miasto, w którym narodził się sufizm.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali