Japonia – na styku tradycji z nowoczesnością

Japonia to kraj niezwykle bogaty kulturowo i odmienny od naszej europejskiej cywilizacji, przez co ciężko uchwycić jego specyfikę. Wielu Europejczyków czuję się tam jak na innej planecie, gdzie dosłownie wszystko wygląda inaczej. Wiąże się to z tym, że japońska kultura jest wielowiekowa i zmieniała się na przestrzeni wieków, przy czym świetnie przyswoiła sobie postęp technologiczny. Tym sposobem na współczesną Japonię składa się barwna mieszanka elementów dawnego folkloru z dynamiczną nowoczesnością. Pierwsze wrażenia dla przybyszów spoza to wielość kontrastów, gdzie szacunek do tradycji miesza się z szokującymi trendami i współczesną technologią. Możecie być pewni, że Japonia jest jedyna w swoim rodzaju i nigdzie indziej nie spotkacie czegoś podobnego!

Japonia to intrygująca, nieco zwariowana i mocno odmienna od europejskiej kultura. Opcje są dwie – albo ją pokochacie albo znienawidzicie. Jedno jest jednak pewne – nie da się przejść obok niej obojętnie. Należy zaznaczyć, że jest to bardzo nowoczesny kraj, zinformatyzowany i zrobotyzowany, który w sposób szczególny łączy w sobie dwa światy – tradycyjny i ten nowoczesny. Wyprawa do Japonii pozwoli wam bliżej poznać prawdziwe oblicze tego niezwykłego kraju.

Wyjątkowe Tokio
Tokio to miasto, które z pewnością was zaskoczy. Warto wiedzieć, że metropolia jest sercem największego zespołu miejskiego świata, wraz z Jokohamą oraz innymi miastami położonymi nad zatoką. Razem tworzą one megalopolis, które zamieszkuje aż 35 milionów mieszkańców! Co więcej, cała stolica została zrównana z ziemią pod koniec II wojny światowej, a dzisiejszy jej wygląd jest dziełem ostatnich kilkudziesięciu lat. Oznacza to, że miasto przesiąknięte jest nowoczesnym duchem. Znajdziemy tu jednak wiele tradycyjnych zakątków, jak np. świątynię Meiji, która jest jedną z najbardziej lubianych świątyń mieszkańców Tokio i poświęcona jest religii shinto. Kompleks ten, oprócz tradycyjnej świątyni, składa się aż z 175 akrowego parku, zawierającego 120 000 drzew, co pozwala odetchnąć od pełnego dynamizmu miejskiego zgiełku. Warto udać się też do Pałacu Cesarskiego i do dzielnicy Shibuya, gdzie znajduje się najruchliwsze skrzyżowanie świata znane z wielu filmów. To krzykliwe miejsce pełne jest telebimów, reklam, teledysków i ludzi z pewnością zrobi na was wrażenie! Miłośnicy elektroniki muszą koniecznie udać się do dzielnicy Akihabara, która słynie z wielu sklepów elektronicznych. To właśnie tutaj spotykają się miłośnicy anime i mangi, którzy spędzają czas w zadziwiających kawiarniach tematycznych.

Tradycja Takayamy
Japonia to jednak nie tylko nowoczesność. Po futurystycznym Tokio, warto udać się do bardziej tradycyjnego miejsca. Takayama to jedno z nielicznych miast w Japonii, które w pełni oddaje klimat epoki Edo (1603-1868), czyli epoki panowania szogunów. Jest to prawdziwa podróż w czasie! Czeka was spacer uliczką, przy której stoją domy kupców i rzemieślników pozwalających poczuć się jak w zupełnie innych czasach. Warto zwiedzić również pałac szoguna, odbiegający mocno od naszych wyobrażeń na temat dworu dowódcy wojskowego. Co więcej, na wzgórzach otaczających całe miasto znajdują się świątynie shinto i buddyjskie cmentarze, które wyglądają wprost bajkowo pośród kwitnących drzew i zieleniejącej się roślinności. Takayama to doświadczenie prawdziwej japońskiej tradycji, nienaruszonej duchem nowoczesności.

O czym warto pamiętać
Udając się do Japonii, trzeba być przygotowanym na różnice kulturowe, do których należ się dostosować. Choć Japończycy są dość wyrozumiali dla obcokrajowców, to jednak lepiej nie narażać się na śmieszność. Zastosowanie do panujących zwyczajów, pozwoli nam na pełne doświadczenie tej wyjątkowej kultury. Przed podróżą zapoznajcie się więc z zasadami zachowania.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali