Zwiedzamy Taman Ujung, tzw. "Wodny Pałac"

Candidasa to turystyczna miejscowość wybierana chętnie przez zwiedzających przede wszystkim ze względu na piękne plaże. Jednak wizyta na wschodnim wybrzeżu Bali nie powinna zakończyć się jedynie na odpoczynku nad oceanem. Warte zobaczenia są także pałace wodne – jedne z najciekawszych i najoryginalniejszych budowli tego regionu. Wystarczy zaledwie jednodniowa wycieczka by odwiedzić dwa tego typu miejsca: Taman Ujung i Tirta Gangga.

Wyprawa do Taman Ujung nie będzie daleka, szczególnie jeśli zatrzymaliśmy się w stolicy Bali – Denpasar. Wodny Pałac znajduje się w odległości około 90 kilometrów od miasta. Na pewno odwiedzą go również ci turyści, którzy zakwaterowali się w Alampura, gdyż od tego miasta dzieli zabytek zaledwie około 5 kilometrów – kuszącą perspektywą staje się więc nawet spacer, przynajmniej w jedną stronę. Na miejscu konieczne będzie zakupienie biletu, dodatkowa opłata wiąże się z postojem na parkingu.  

Taman Ujung

Taman Ujung to imponująca budowla, która jest jednocześnie świadectwem złożonej historii wyspy. Wybudował go król z dynastii Karangasem – I Gusti Bagus Jelantik. Jego przodkowie założyli swoje królestwo w 1700 roku i przez wieki bronili jego kulturowej odrębności, między innymi przed holenderskimi i jamajskimi wpływami. Sam budynek powstał w 1909 roku, łącząc styl balijski z europejskimi wpływami. Miał przede wszystkim służyć odpoczynkowi i dostarczać królom rozrywki – sprzyjała temu zwłaszcza sceneria i krajobrazy widoczne z okiem. Pałac został zbudowany w takim miejscu, by otaczała go woda, a jednoczenie można było z niego podziwiać góry i tarasy ryżowe. Historia Taman Ujung była jednak burzliwa i nie omijały go negatywne skutki klęsk żywiołowych. W 1963 roku został poważnie zniszczony w wyniku erupcji wulkanu Agung, natomiast w 1979 roku miało miejsce trzęsienie ziemi, które również skutkowało naruszeniem konstrukcji. Na szczęście rząd indonezyjski widział w Taman Ujung ważny kulturowy zabytek, dlatego już kilka lat po tych wydarzeniach zdecydował się na odbudowę pałacu.

Pierwsze, co zobaczą turyści chcący odwiedzić Wodny Pałac, to trzy główne baseny z wodą. Oprócz nich na terenie kompleksu znajdują się także mniejsze oczka wodne – ilość zbiorników wydaje się tłumaczyć, skąd zaczerpnięta została nazwa budowli. Pośrodku centralnego basenu został usytuowany pałac, do którego prowadzą dwa kamienne mosty. Całość otoczona jest również przez ogromne ogrody pełne egzotycznej roślinności, gdzie warto zatrzymać się na chwilę odpoczynku w cieniu drzew.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 654 165

E-mail: kontakt@wyciag-balucianka.pl

Wybierasz się na wakacje i szukasz poradnika? Na naszej stronie znajdziesz praktyczne informacje i ciekawostki dotyczące najbardziej popularnych, egzotycznych miejsc na świecie! :)
 

wczasy bali